Odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest bardzo ważną częścią naszego ciała, bo stanowi jego podporę. Dlatego musimy o niego zadbać stosując odpowiednie ćwiczenia, ktore uchronia nas przed bólami tego odcinka  
fit.pl
2010-11-02 00:00
Udostępnij
Wzmocnij kręgosłup lędźwiowy
Ćwiczenia na plecach

1. Leżąc na płaskim podłożu (aby nie było zbyt twardo możemy rozłożyć matę lub położyć się na miękkim dywanie), podciągamy prawą nogę do klatki piersiowej. Następnie przyciągamy głowę do kolana. Prostujemy nogi i kładziemy głowę stabilnie. Po kilku sekundach analogicznie postępujemy z lewą nogą.

2. Leżąc na plecach zginamy w kolanach obie nogi, a wyprostowane ręce rozkładamy na boki. Przenosimy obie nogi raz na jeden, raz na drugi bok.

3. Zginamy nogi w kolanach, ręce wyprostowane leżą wzdłuż tułowia. Staramy się jak najbardziej "wbić" odcinek lędźwiowy w podłoże. Po kilku powtórzeniach i odpoczynku wykonujemy odwrotne ćwiczenie - ponosimy biodra i trzymamy je w górze przed 5 sekund.

4. Prostujemy nogi i wyprężamy całe ciało. Wyprostowane ręce splatamy i przenosimy za siebie, wyciągając je jak najdalej możemy.
 

Ćwiczenia w pozycji klęczącej


1. Wykonujemy ćwiczenie zwane kocim grzbietem. Klękamy, siadając na piętach i podpierając się rękami o podłoże. Wyginamy kręgosłup do góry, chowając głowę jak najniżej, blisko klatki piersiowej. Po kilku sekundach robimy "wklęsły kręgosłup", głowę podnosimy do góry, a po chwili wyciągamy wyprostowane ręce daleko do przodu.

2. W klęku podpartym wciągamy brzuch i przenosimy ciężar ciała z prawej (wyprostowanej) ręki, na lewą.
 

Ćwiczenia na brzuchu

1. Leżąc na brzuchu, zginamy ręce w łokciach i kładziemy dłonie płasko na podłożu. Unosimy tułów - jeśli jest nam ciężko, możemy podłożyć pod brzuch rulon z koca czy ręcznika. Wyginamy się nieco w tył, prostując ręce. Głowę trzymamy psoto, patrząc przed siebie.

2. Pozostawiając rulon materiału pod brzuchem, kładziemy się na podłożu i prostujemy ręce przed siebie. Naprzemiennie podnosimy lewą rękę i prawą nogę, a następnie prawą rękę i lewą nogę.

www.fit.pl