fit.pl mobile logo

Zacznij biegać!

Bieganie to bardzo dobry sposób na podreperowanie kondycji i uodpornienie się na zbliżające się jesienne klimaty
Sezon biegowy w pełni. Co tydzień odbywają się mniejsze lub większe imprezy biegowe. Może czas, żebyś i ty spróbował? To bardzo dobry sposób na podreperowanie kondycji i uodpornienie się na coraz bliższe jesienne klimaty.

Jeśli jeszcze wahasz się, czy warto zacząć biegać, zastanów się czy potrafisz wejść bez zadyszki po schodach na siódme piętro, czy łatwo wstaje się cię się rano do pracy i czy możesz pochwalić się dobrym samopoczuciem i humorem przez cały dzień? Jeśli na wszystkie te pytania dałeś odpowiedź przeczącą, to znaczy że trzeba coś z tym zrobić, jeśli nie chcesz popaść w jesienną melancholię.

Korzyści

Bieganie przede wszystkim poprawi twoje zdrowie – dowiedziono, że sporty aerobowe, takie jak bieganie wzmacniają serce, usprawniają pracę płuc i krwioobiegu. Dzięki temu będziesz sprawniejszy, wytrzymalszy i odporniejszy na różnego rodzaju infekcje. Po drugie, regularne bieganie działa antystresowo – podczas biegania w organizmie wydzielają się tzw. hormony szczęścia – endorfiny. Biegacze cieszą się więc energią, pewnością siebie i dobrym samopoczuciem. Byle niepowodzenie nie robi na nich wrażenia.

Oprócz tego dzięki bieganiu będziesz cieszył się szczupłą i wysportowaną sylwetką. Jeśli masz zastrzeżenia do swojego wyglądu, to bieganie na pewno rozwiąże twój problem. Na dodatek ten sport nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności – wystarczą tylko chęci i systematyczność. A to nic nie kosztuje. Jeśli już dasz się wciągnąć w rytm biegania znikną problemy z zasypianiem, zaczniesz się regularnie i zdrowo odżywiać i rzucisz papierosy, jeśli jeszcze palisz. Organizm sam cię do tego zmusi.

Jak zacząć

Najlepiej od początku, czyli od ubioru. Zainwestuj w porządny dres i buty. Jeśli już wydasz na nie trochę pieniędzy, będziesz czuł się zobligowany, by zacząć intensywnie ćwiczyć. Buty powinny być przede wszystkim wygodne, najlepiej o pół numeru większe niż nosisz na co dzień i najlepiej renomowanej firmy. Ważne byś czuł się dobrze i narobił sobie odcisków.

Zastanawiasz się nad techniką? Niepotrzebnie. Moglibyśmy oczywiście mówić, jak trzymać głowę, jak układać stopę i jak oddychać, ale nie o to chodzi. Po pewnym czasie sam wypracujesz najlepszą dla siebie sylwetkę, technikę i najekonomiczniejszy styl biegania. Oczywiście profesjonaliści mają swoje sposoby i systemy treningowe, ale na początku nie warto zawracać sobie nimi głowy. Podobnie z oddychaniem: staraj się po prostu oddychać naturalnie i swobodnie. Po pewnym czasie zapewne zaczniesz dostosowywać rytm oddechu i rytmu kroków. Najpopularniejszy rytm to dwa kroki na wdech i dwa na wydech. Ale to tylko propozycja.

[-------]

bieg03

Jeśli jesteś początkujący, zacznij od niewielkich dystansów i niewielkiego tempa. Wcale nie musisz być od razu supersprinterem i długodystansowcem. Wszystko przyjdzie z czasem. Na początku może być to nawet szybki marsz. Potem stopniowo przyspieszaj i wydłużaj dystans. Po jakimś czasie nawet kilkanaście kilometrów nie będzie dla ciebie problemem. Dobrym sposobem jest też postanowienie, że np. za pół roku wystartujesz w biegu na 10 kilometrów. Zapisz się na listę startową. Zobaczysz jak cię to zmotywuje.

Gdzie

W zasadzie gdziekolwiek. Ważne tylko żeby dbać o własne bezpieczeństwo i nie biegać środkiem ulicy lub w niebezpiecznej dzielnicy.

Lepiej uważać na twarde nawierzchnie (np. asfalt lub bieżnia na stadionie), bo obciążają stawy. Trochę lepsze są ubite ścieżki w parkach i innych terenach zielonych. Ubita ziemia jest idealna dla początkujących. Bardzo ciekawe i dające dużo zadowolenia są biegi przełajowe – np. w lesie na łące. Zanim jednak wybierzesz się do lasu, warto poćwiczyć na krótszych dystansach.

Kiedy

To już zależy od ciebie. Jeśli możesz sobie pozwolić na bieganie rano, zapewni ci to dobre samopoczucie przez cały dzień. Ale poranne bieganie jest też kontuzjogenne, bo mięśnie nie są jeszcze dostatecznie rozgrzane. Lepsze jest więc popołudnie albo wieczór. Dodatkowym plusem wieczornego biegania jest doskonały sen. Trzeba tylko mieć na uwadze, by ze względów bezpieczeństwa, starać się biegać przed zapadnięciem zmroku.

www.fit.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl