Już na samym wstępie należy jasno zaznaczyć, że trening na siłowni ma całe mnóstwo zalet. Dlatego też, podejmując decyzję o rozpoczęciu nieco bardziej aktywnego stylu życia, z całą pewnością taką aktywność jak ćwiczenia na siłowni warto uwzględnić w swoich planach. Jest tylko jedno „ale”…
fit.pl
2016-03-14 00:00
Udostępnij
Zalety treningu na siłowni

Wiele osób uważa, że siłownia to miejsce wyłącznie dla prawdziwych sportowców, którzy w całości składają się z mięśni, bo choćby grama tłuszczu na próżno u nich szukać. Błąd!

Panuje także dość powszechny pogląd, że na siłownię przychodzi się po to, aby „ostro” trenować i wyciskać z siebie siódme poty, bo tylko wtedy trening ma sens. Błąd!

Między innymi z powodu owych stereotypów osobom w nieco gorszej formie, a w szczególności osobom z nadwagą, niezwykle ciężko jest się przełamać i przekroczyć próg pomieszczenia zwanego siłownią… Myślą one, że we wnętrzu tym napotkają same zgrabne, umięśnione, wysportowane ciała bez najmniejszej skazy. Błąd!

Między innymi z powodu owych stereotypów osobom w nieco gorszej formie, a w szczególności osobom z nadwagą, niezwykle ciężko jest się przełamać i przekroczyć próg pomieszczenia zwanego siłownią… Myślą one, że we wnętrzu tym napotkają same zgrabne, umięśnione, wysportowane ciała bez najmniejszej skazy. Błąd!

Siłownia to miejsce dla wszystkich – dla tych, którzy chcą ćwiczyć, zadbać o zgrabne ciało, dobrą kondycję, świetne samopoczucie i co najważniejsze, o zdrowie. Siłownia to miejsce dla kobiet i mężczyzn – nie tylko młodych, a w każdym wieku. Dla osób po urazach, bo to właśnie liczne ćwiczenia siłowe (odpowiednio dobrane i wykonywane) odgrywają wielką rolę w powrocie do sprawności po rozmaitych wypadkach.

Zalety treningu na siłowni

Jak zostało wyżej nadmienione, trening na siłowni przynosi niezwykle wiele korzyści dla każdego, kto z niego skorzysta. Oto kilka najważniejszych zalet, które z pewnością zachęcą do tej formy aktywności fizycznej:

Siłownia dla ciała

Nie ulega najmniejszej wątpliwości to, że ćwicząc regularnie na siłowni, pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zaletą ćwiczeń jest to, że w odróżnieniu od samej tylko restrykcyjnej diety, po utracie zbędnych kilogramów nie pozostaje nam „pamiątka” w postaci wiszącej skóry, ale zamieniamy tkankę tłuszczową w mięśnie, a ciało staje się niezwykle jędrne.

Uwaga! Aby powyższy efekt osiągnąć, nie trzeba przebywać na siłowni długimi godzinami, dzień w dzień oddając się morderczym ćwiczeniom. Szczególnie osoby początkujące powinny wybierać ćwiczenia stosunkowo łatwe i przyjemne, o umiarkowanym obciążeniu. Najważniejsze jest to, aby najpierw siłownię poznać, oswoić się z nią i po prostu polubić. Dopiero później można zwiększać intensywność i czas treningów. Nie ma nic gorszego niż zniechęcenie się już na starcie!

Siłownia dla ducha

Dla ducha, duszy, psychiki czy samopoczucia… Niezależnie od tego, jaką terminologię zastosujemy, bez wątpienia regularny trening na siłowni ma dobroczynny wpływ na coś więcej niż tylko sferę cielesną.

Znakiem naszych czasów jest to, że zdecydowana większość z nas boryka się niemal codziennie ze stresem spowodowanym między innymi zabójczym wręcz tempem życia, w którym nie ma już chwili na wytchnienie. To i inne problemy, które ciągle nas dotykają, powodują gromadzenie bardzo negatywnych emocji. Siłownia to idealne miejsce na rozładowanie owych złych emocji i napięcia.

Inną zaletą treningu na siłowni jest to, że ćwiczymy nie tylko mięśnie, ale silną wolę, charakter. Zdecydowana, stanowcza postawa i silna motywacja w dążeniu do zamierzonego celu przydają się zaś na każdej płaszczyźnie. I oczywiście – pewność siebie! Siłownia daje taką pewność, gdy tylko widzimy pierwsze efekty, a te możemy zaobserwować w naprawdę krótkim czasie, jeśli tylko zadbamy o regularność treningów. Zadowolenie z siebie, zwiększona samoocena, ta niezwykła satysfakcja to coś, czego nie da się kupić za żadne pieniądze!

Siłownia dla zdrowia

O zaletach zdrowotnych, jakie niesie za sobą trening na siłowni, można by mówić bardzo długo, ale zdecydowanie jest to temat na osobny, obszerny artykuł. Regularne ćwiczenia powodują między innymi poprawę krążenia. Osoby, które prowadzą aktywny styl życia, znacznie rzadziej zapadają na różnego rodzaju infekcje, a wszystko za sprawą tego, że dzięki ćwiczeniom układ odpornościowy się wzmacnia.

Dzięki treningom nie dopuszczamy do nadwagi, która może być przyczyną wielu bardzo groźnych chorób, w tym chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia. O zgubnym wpływie nadprogramowych kilogramów na nasze zdrowie dowiemy się dużo na portalu obk.pl. Siłownia to także doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy walczą z nałogami i właśnie próbują rzucić palenie lub ograniczyć zjadanie ciastek. Będąc na siłowni, nie zapalimy papierosa, a dostrzegając pierwsze efekty treningów, już tak łatwo nie sięgniemy po kolejne ciasteczko.

Siłownia dla… zabawy

Ćwiczenia na siłowni to bardzo dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Trenując, nie mamy chwili na nudę i popadanie w kolejne nałogi. Możemy za to zawrzeć wiele cennych znajomości, bo w miejscu takim spotkamy mnóstwo osób, które mają dokładnie taki sam cel jak my! Często siłownia jest miejscem, gdzie dosłownie zawiązują się „grupy wsparcia”. A jak wiadomo, mając owo wsparcie, o wiele łatwiej jest utrzymać motywację na wysokim poziomie i dążyć wytrwale do celu.

Kilka dobrych rad

Jeśli planujemy rozpocząć treningi na siłowni, ale obawiamy się tego, bo nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji być w takim miejscu, warto poprosić kogoś bliskiego o dotrzymanie towarzystwa – przynajmniej początkowo. To pozwoli „przełamać się” i oswoić z nową sytuacją.

Nie wszystko na raz! To absolutnie podstawowa zasada, której powinien trzymać się każdy, kto rozpoczyna przygodę z siłownią. Zbyt wiele, zbyt szybko nie wróży niczego dobrego. W takiej sytuacji nie trudno o poważną kontuzję, a w najlepszym wypadku o kompletne zniechęcenie. Najważniejszy w treningach jest rozsądny plan działania. Kolejne etapy należy realizować krok po kroku. Czasem nawet lepiej jest zrobić krok do tyłu, by jeszcze coś dopracować, niż próbować przeskoczyć pewne etapy – rzucając się na głęboką wodę, możemy utonąć!

Pomoc profesjonalisty? Tak! W każdej dobrej siłowni jest ktoś, kto pomaga osobom rozpoczynającym treningi. Za dodatkową opłatą można również skorzystać z pomocy osobistych trenerów, którzy przez cały trening będą z nami współpracować i służyć radą. Czasem wystarczą zaledwie 2-3 takie treningi, aby wprawić się i wiedzieć, co robić następnym razem, gdy zaczniemy na siłowni ćwiczyć samodzielnie.