4 mity na temat diety ketogenicznej, w które wciąż wierzymy

Dieta ketogeniczna jest nazwana również dietą ketogenną lub dietą low-carb. Dieta low-carb została opracowana w latach 20. XX wieku w celu leczenia epilepsji. Jednak rozwój farmaceutyki w leczeniu padaczki spowodował, że dieta ketogenna została zapomniana przez wiele osób. W ostatnim czasie dieta ketogeniczna znów wiedzie swój prym i staje się coraz bardziej popularna. Popularność diety spowodowała, że wiedzę o diecie nabywamy z niesprawdzonych źródeł, które często opierają się na nieprawdziwych informacjach. Poniżej opisujemy kilka najczęściej spotykanych mitów o diecie ketogenicznej.
2019-09-05 00:00
Udostępnij
4 mity na temat diety ketogenicznej, w które wciąż wierzymy

Mit pierwszy: duża ilość białka


Dieta ketogenna nie jest dietą białkową. Często możemy spotkać się z określeniem, że dieta keto to dieta Duncana, jednak nie ma ona z nią nic wspólnego. Dieta ketogeniczna opiera się na spożywaniu zdrowych tłuszczy, natomiast spożycie białka jest ograniczone do ok. 20 % spożywanych produktów. W tym wypadku nie możemy się także zgodzić z określeniem, że dieta low-carb opiera się na dużej ilości mięsa. Mięso, a w szczególności drób zawiera dużą ilość białka, które w dużej ilości zachwiały by proporcje diety.

Mit drugi: tłuszcz tuczy

Podstawą diety low-carb jest spożywanie tłuszczów. Tłuszcze stanowią 75% spożywanych w ciągu dnia makroskładników, jednak są to tłuszcze zdrowe i nienasycone. Pozostałe 25% makroskładników stanowią białka i węglowodany, jednak ilość węglowodanów w diecie jest ograniczona do 5% . Wybierając produkty wysokotłuszczowe stawiamy na zdrowe ryby lub awokado z orzechami, aniżeli na ociekające w tłuszczu frytki. Dzięki takim ograniczeniom wybieramy produkty bardziej świadomie aniżeli na diecie zrównoważonej. Zapamiętaj: zdrowy tłuszcz nie tuczy!

 

Mit trzeci: dieta low-carb powoduje choroby

Każda dieta wymaga konsultacji z lekarzem. Jeżeli jesteś osobą chorą na cukrzyce to jesteś osobą bardziej podatną na kwasice ketonową, która jest spowodowana jednoczesnym występowaniem w organizmie nadmiarem glukozy i nadmiarem ketonów we krwi. W takim przypadku dietę ketogeniczną możesz rozpocząć dopiero po konsultacji z lekarzem. Stosowanie diety ketogenicznej ogranicza spożywanie węglowodanów, a co za tym idzie – cukrów.

Nadmiar cukru jest przyczyną wielu chorób XXI wieku, w tym nowotworów. Cukier jest dodawany do każdego produktu żywnościowego, dlatego poprzez stosowanie diety nauczymy się wybierać takie produkty, które zawierają mniej cukrów prostych. Należy również pamiętać, że dieta ketogenna została opracowana jako sposób walki z padaczką i odnotowano pozytywny wpływ na walkę z chorobą.


Mit czwarty: po skończonej diecie czeka nas efekt jo-jo


Jeżeli po stosowaniu diety wrócimy do starych nawyków to efekt jo-jo mamy murowany. Jednak dotyczy to każdej diety, nie tylko ketogenicznej. Musimy pamiętać o tym, że dieta ma nauczyć zdrowego sposobu odżywiania i musi zostać dostosowana do naszych potrzeb. Wtedy nie będzie katorżniczą dietą a stylem życia. Tylko w taki sposób nie nadrobimy nigdy zrzuconych kilogramów.

Razem z portalem ketowariatka.pl pomożemy Ci wdrożyć dietę ketogeniczną w życie. Już od dzisiaj możesz chwalić się zdrowszym stylem życia, a za kilka tygodni szczuplejszą sylwetką.