Biała herbata – eliksir młodości?

O tym, że warto pić herbatę nikogo przekonywać nie trzeba. Kiedyś większość z nas pijała wyłącznie herbatę czarną. Z czasem przekonaliśmy się, że dla zdrowia warto poznać smak również tej zielonej i czerwonej. Teraz przyszła moda na herbatę białą  
fit.pl
2012-08-24 00:00
Udostępnij
Biała herbata – eliksir młodości?
Biała herbata pochodzi z południowych Chin, z położonej w górskich regionach prowincji Fujian. Produkcja białej herbaty polega na suszeniu młodych, nierozwiniętych pąków liści herbacianych. Zebranie ich możliwe jest jedynie wiosną. W celu uzyskania najwyższej jakości suszu o charakterystycznej srebrzystej barwie, krzewy z których ma powstać biała herbata są czasami dodatkowo chronione przed słońcem, co ma hamować tworzenie się w listkach chlorofilu. Ponieważ wytwarzaniu białej herbaty poświęca się szczególną uwagę, stanowi ona jeden z najdroższych rodzajów herbat. Aby obniżyć cenę, producenci zazwyczaj wzbogacają ją suszonymi płatkami owoców, kwiatów i aromatami lub proponują mieszanki droższej herbaty białej z tańszą zieloną. Jeśli chcemy poznać prawdziwy smak białej herbaty i w pełni skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje picie jej naparu, najlepiej wybrać herbatę bez dodatków lub ewentualnie taką, w której komponenty inne niż herbata stanowią nie więcej niż 10% składu mieszanki.

Dla zdrowia

Uproszczona, a zarazem specyficzna metoda produkcji sprawia, że biała herbata zachowuje znaczne ilości aktywnych polifenoli. Dzięki temu uważa się, że spośród wszystkich rodzajów herbat to właśnie ona posiada najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne. Substancje zawarte w białej herbacie nie tylko chronią przed przewlekłymi schorzeniami, ale również zapobiegają tyciu poprzez hamowanie adipogenezy (tworzenia komórek tłuszczowych) i stymulację utleniania tłuszczów. Z tego powodu ekstrakt z białej herbaty znalazł zastosowanie jako składnik suplementów wspomagających odchudzanie. Poza tym biała herbata doskonale orzeźwia, a dzięki występującej w niej teinie (herbacianej kofeinie) pobudza i wspomaga koncentrację.

Dla urody

Wysoka zawartość polifenoli w białej herbacie przyczyniła się do tego, że zainteresowali się nią kosmetolodzy. Naturalność oraz wysoka skuteczność to dwie podstawowe cechy, jakich poszukuje się we współczesnych kosmetykach. Kosmetyki wzbogacone w ekstrakt z białej herbaty przeciwdziałają procesom starzenia, chronią skórę przed działaniem wolnych rodników oraz powstawaniem związanych z wiekiem przebarwień. Dzięki właściwościom kojącym i antybakteryjnym biała herbata jest wartościowym składnikiem preparatów przeciwobrzękowych do pielęgnacji okolic oczu oraz wspomagających leczenie trądziku.

Sposób parzenia

Napar z białej herbaty ma jasnosłomkową barwę, odznacza się delikatnym smakiem i subtelnym aromatem. Warunkiem uzyskania naparu o najlepszych walorach smakowych jest odpowiedni sposób parzenia. Temperatura wody powinna wynosić 70-85°C. Czas parzenia uzależniony jest od rodzaju białej herbaty, ale najczęściej zaleca się, aby wynosił on 1-3 minuty. Białą herbatę można parzyć maksymalnie trzy razy, przy czym trzeba pamiętać, że przy kolejnych parzeniach napar potrzebuje więcej czasu, aby nabrać właściwego smaku i aromatu.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl