Dietetyka to profesja bardzo rozległa, dlatego też wiele osób nie do końca jest zorientowane do kogo udać się ze swoim problemem. Na rynku jest wiele firm, które nie są warte uwagi lub ich pracownicy nie mają odpowiednich kwalifikacji. Dlatego też przed udaniem się po poradę lub leczenie warto sprawdzić stopień wykształcenia oraz dyplomy dietetyków. Dodatkowo w czasie wizyty należy zadać pytanie dotyczące ciągłego podnoszenia kwalifikacji i udziału w kursach danego lekarza, by zweryfikować jego aktualną wiedzę.
2022-10-14 00:00
Udostępnij
Czym zajmuje się dietetyk kliniczny?

Kto to jest dietetyk kliniczny?

Dietetykiem klinicznym nazywamy osobę o odpowiednim wykształceniu, która jest skupiona na wpływie diety na stan zdrowia pacjenta. Lekarz ten zajmuje się leczeniem chorób metabolicznych poprzez opracowanie planu żywienia, a także prowadzi indywidualne edukacje dietetyczne. Prawidłowe nawyki wprowadzone pod nadzorem takiej osoby mogą pomóc w leczeniu wielu chorób nazwanych cywilizacyjnymi jak cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powikłań, a środki farmakologiczne bardziej wydajnie działają, co z kolei pozwala na stosowanie ich w mniejszych ilości. Dietetyk kliniczny zawodowo ocenia stan odżywiania pacjenta, zasady żywienia chorych, zależności i wpływ farmakologi na spożywanie konkretnych produktów. Dodatkowo interesuje się sposobami zapobiegania zaburzeniom poprzez jedzenie odpowiednich składników.

Jaki zakres działania ma dietetyk kliniczny?

Informacje o kompetencjach i umiejętnościach, jakie powinien posiadać dietetyk kliniczny, zawiera Europejska Klasyfikacja zawodów ESCO. Należą do nich m.in. opracowywanie strategii leczenia chorób stanowiących zagrożenie dla zdrowia człowieka, przeprowadzanie interwencji w celu poprawy sytuacji żywieniowej, przestrzeganie wytycznych klinicznych, umiejętność poradzenia sobie w sytuacjach spowodowanych nagłym przypadkiem, stawianie diagnozy dietetycznej, doradztwo w kwestii przygotowywania posiłków, identyfikowanie korzyści dla zdrowia wynikające ze zmiany sposobów odżywiania, identyfikowanie przypadków zaburzeń równowagi żywieniowej, korzystanie z kompetencji klinicznych, kształcenie w kwestii zdrowia, monitorowanie stanu odżywiania poszczególnych osób, opracowywanie planów dietetycznych, podejmowanie odpowiedzialności za własne działania, przeprowadzanie badań w zakresie żywienia, przestrzeganie przepisów, udzielanie porad w kwestii żywienia, wspieranie osób w zmienianiu stylu żywieniowego, wykazywanie się empatią, zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów korzystających z opieki zdrowotnej itd. Każde z tych wytycznych spełnione jest przez lekarzy w krakowskiej klinice SIM-MED, dlatego też warto zainteresować się skorzystaniem z ich usług dietetycznych.

Gdzie szukać dobrego dietetyka klinicznego i jakie wykształcenie powinien mieć?

Dietetyka to obszar bardzo rozległej wiedzy, co powinno być poparte jej odpowiednim zdobyciem. Aby posiadać kwalifikacje z tej dziedziny i zostać dietetykiem klinicznym należy mieć wykształcenie wyższe w tym kierunku. Zarówno studia magisterskie, jak i podyplomowe będą przygotowywały do zawodu, ale również odpowiednie kursy kwalifikacyjne. Dodatkowo każdy ceniący się lekarz będzie podnosił poziom swojej wiedzy oraz ją aktualizował poprzez spotkania, szkolenia, warsztaty czy też konferencje naukowe. Dzięki takiej podstawie nie ominą go żadne ważne informacje ani wyniki nowych badań, poszerzających aktualne informacje lub ją zmieniające.