Odżywka białkowa - dla kogo najlepiej sprawdza się jako suplement diety?

Odżywki białkowe od wielu lat są popularnymi suplementami diety wśród osób aktywnych fizycznie, w tym uprawiających sporty siłowe. To produkty zawierające białka o różnym pochodzeniu, najczęściej białka serwatkowe. Przeczytaj, w jakich sytuacjach odżywki białkowe sprawdzają się najlepiej i jakie preparaty uznawane są najlepsze białko do suplementacji.
2022-05-09 00:00
Udostępnij
Odżywka białkowa - dla kogo najlepiej sprawdza się jako suplement diety?

Kiedy stosuje się odżywki białkowe?

Współczesne odżywki białkowe dostępne w sprzedaży cechują się dobrym profilem aminokwasowym i wysoką przyswajalnością. Znajdują zastosowanie dla osób budujących masę mięśniową lub dążących do utrzymania masy mięśniowej. Po odżywki białkowe sięgają również osoby na dietach odchudzających, chcące zmniejszyć swoją masę ciała lub zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Sportowe odżywki białkowe do budowy i utrzymania masy mięśniowej

Wsparcie w budowie i utrzymaniu tkanki mięśniowej to jeden z głównych celów, jaki przypisuje się suplementacji odżywek białkowych. Najbardziej popularnymi suplementami diety należącymi do tej grupy są koncentrat białka serwatki oraz białko kazeinowe, białko wołowe i białko sojowe. Mają za zadanie realizować zwiększone zapotrzebowanie na białko organizmu ludzkiego.

Popularny koncentrat białka serwatki - WPC

Whey Protein Concentrate, odżywka białkowa na bazie koncentratu białka serwatkowego to korzystna cenowo propozycja odżywki białkowej. Koncentrat białka serwatkowego cechuje się zawartością protein na poziomie 75-80%. Warto sięgać po produkty, które cechuje wysoka jakość białka serwatkowego, takie jak w ofercie sklepu OstroVit: https://ostrovit.com/pl/menu/odzywki-bialkowe-18776.html. Z uwagi na cenę koncentrat białka serwatki i preparaty go zawierające są najbardziej popularnymi suplementami diety wspierającymi syntezę białek mięśniowych.

Izolat i hydrolizat białka serwatki

Z białka serwaty pozyskuje się także odżywki białkowe WPI oraz WPH. Hydrolized Whey Protein - hydrolizat białka serwatki może zawierać do 90% białka serwatkowego, a izolat białka serwatkowego blisko 100%. To preparaty o wysokiej przyswajalności, jaka cechuje białko serwatkowe, niezawierające zbędnych dodatków.

Inne odżywki białkowe

Choć odżywki białkowe dostępne w sprzedaży na bazie koncentratu białka serwatkowego są najpowszechniejsze do budowy masy mięściowej, jednak można znaleźć także inne propozycje. Popularnymi suplementami są także białko kazeinowe, białko wołowe czy białka jaja kurzego. Dla wegetarian i wegan sprawdza się także białko z nasion soi - białko sojowe czy białko konopne.

Odchudzanie - odżywka białkowa wsparciem w redukcji tkanki tłuszczowej

Z uwagi na fakt, że spożywane białko przyczynia się do poprawy termogenezy, wpływa na przemianę materii, często odżywki białkowe stosowane są w dietach odchudzających. Pomagają bowiem w redukcji tkanki tłuszczowej. Oczywiście należy pamiętać, że najlepsze efekty daje odchudzanie będące połączeniem zdrowej i zrównoważonej diety oraz aktywności fizycznej odpowiednio rozłożonych w czasie. Sam suplement diety nie spowoduje spektakularnych efektów.

Specjalna dieta a odżywka białkowa

Odżywki białkowe to suplementy diety przeznaczone nie tylko dla osób aktywnych fizycznie czy uprawiających sporty siłowe. Dzienna porcja białka zawarta w produktach może stanowić uzupełnienie specjalnych diet, ubogich z różnych powodów w dostateczną ilość tego składnika pokarmowego. Właściwie dobraną odżywkę białkową stosuje się na przykład w niektórych okresach rehabilitacji czy w przypadku osób z wybranymi dietami eliminacyjnymi.