Najlepsze białka dla sportowców na 2022 rok

Nowy rok wiąże się dla wielu osób z określaniem celów na najbliższe 12 miesięcy i szukaniem sposobów na ich realizację. Jednym z najczęstszych obszarów branych pod uwagę w ramach samodoskonalenia jest kondycja fizyczna. Ma ona nierzadko ogromny wpływ na zdrowie, wygląd oraz generalne samopoczucie. Aby noworoczne plany nie spaliły na panewce, konieczne jest właściwe połączenie diety, treningów oraz regeneracji. Każdy z tych aspektów najlepiej wspierać odpowiednio dobraną odżywką białkową. Czym kierować się przy wyborze białka dla sportowców i laików? Podpowiadamy.
2022-01-26 00:00
Udostępnij
Najlepsze białka dla sportowców na 2022 rok

Nowy Rok, nowe postanowienia — jak się do nich przygotować?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy określaniu postanowień noworocznych jest stawianie zbyt ogólnego celu. „Będę szczuplejsza”, „chcę nabrać masy mięśniowej”, „chciałbym szybciej biegać”. Każde z tych stwierdzeń jest bardzo relatywne i dla różnych osób, może oznaczać kompletnie różne rezultaty.

Należy więc pamiętać, że postawione cele powinny być jak najbardziej szczegółowe i mierzalne. Co więcej, warto założyć jeden główny cel i kilka pomniejszych, prowadzących do niego. Dzięki temu łatwiej kontrolować swoje postępy i nie tracić motywacji. Pomocne będzie także zaplanowanie zadań w czasie oraz notowanie swoich sukcesów (i okazjonalnych „porażek”) w notatniku, kalendarzu czy dzienniku.

Przykład dobrze określonego celu:

Z wagi wyjściowej 100 kg, do końca roku (31 grudnia 2022 r.) chcę zejść do wagi 80 kg (odpowiedniej dla budowy mojego ciała).

Każdego miesiąca chcę zrzucić maksymalnie 2 kg, czyli 0,5 kg na tydzień.

Pamiętaj, że każde ciało ma inne zapotrzebowanie na konkretne makro i mikroskładniki. Aby zachować jak najlepsze i najskuteczniejsze proporcje, warto (przynajmniej na początku) skonsultować rozpiskę posiłków z profesjonalnym dietetykiem. We współpracy z doświadczonym trenerem personalnym, stworzą dla Ciebie optymalny plan treningów i potraw. Wezmą pod uwagę Twoje indywidualne potrzeby, możliwości oraz preferencje, a także cele, które chcesz osiągnąć.

Dobór rodzaju białka dla sportowców i nie tylko

Niezależnie od tego czy sport uprawiasz zawodowo, rekreacyjnie, a w najgorszym przypadku wcale, Twój organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej dawki białka. Jest ono odpowiedzialne m.in. za budowę i stan mięśni oraz kości.

Zanim przystąpisz do przyjmowania suplementów, musisz dobrze określić, jakich efektów oczekujesz.

Jeżeli Twoim celem jest utrata wagi i wyrzeźbienie widocznych mięśni, najlepiej sprawdzą się do tego białka dla sportowców z hydrolizatem białka serwatkowego (WPH). Ma ono niską zawartość węglowodanów, a przy tym jest bezpieczne dla osób z alergią lub nietolerancją laktozy.

Dla osób, które chcą nabrać masy i pobijać kolejne rekordy na siłowni, najlepiej sprawdzi się białko dla sportowców bogate w aminokwasy (szczególnie BCAA). Mają one duży, pozytywny wpływ na regenerację mięśni po treningu, a co za tym idzie ich prawidłowe zrastanie się i rozrastanie.

Białka warto przyjmować zarówno przed jak i po treningu. Podczas ćwiczeń będą dostarczać niezbędnej energii, natomiast w trakcie regeneracji wspomogą prawidłowe zrastanie się mięśni i powiększanie ich masy.

Najlepsze białka dla sportowców

Wśród imponującego asortymentu producentów odżywek białkowych, można znaleźć masę produktów, które różnią się od siebie nie tylko składem i obszarem zastosowania, ale również smakiem, a nawet formą ich podania. Najczęściej są one przyjmowane w szejkach oraz batonach proteinowych. Białko dla sportowców jest sprzedawane głównie w proszku, dlatego łatwo znaleźć dla niego miejsce również w ciastach, naleśnikach i innych potrawach.

Ze względu na właściwości odżywek, możemy podzielić je na trzy główne typy:

Whey Protein Concentrate — koncentrat białka serwatkowego (WPC) stosowany przy budowie masy mięśniowej;

Whey Protein Isolate — izolat białka serwatkowego (WPI) stosowany przy budowie masy mięśniowej oraz redukcji tkanki tłuszczowej;

Whey Protein Hydrolysate — hydrolizat białka serwatkowego (WPH) stosowany głównie przy redukcji tkanki tłuszczowej.

Produkty takie jak Pro Whey Shake marki Olimp Sport Nutrition zawierają wszystkie z powyższych rodzajów protein dla wygodniejszej optymalizacji planów treningowych.

Rekomendujemy również bezpieczne i skuteczne odżywki białkowe takie jak:

 • 100% Natural Whey Protein Concentrate — świetna do budowania imponującej masy mięśniowej;
 • 100% Natural Whey Protein Isolate — idealna kiedy Twoim celem jest zredukowanie tkanki tłuszczowej i wyrzeźbienie sylwetki;
 • Gladiator High Protein Bar — baton proteinowy, który szybko zaspokoi Twój głód;
 • Mega Strong Protein — białko dla sportowców wyczynowych i rekreacyjnych, których głównym celem jest szybki przyrost masy mięśniowej przy jednoczesnej minimalizacji przyrostu tkanki tłuszczowej np. kulturyści;
 • Sojavit — alternatywa dla wegan i wegetarian oraz każdej osoby, które chce lub musi ograniczyć przyjmowanie produktów pochodzenia zwierzęcego

Sprawdź ofertę Olimp Sport Nutrition i dobierz odżywkę odpowiadającą Twoim potrzebom.

Wpływ diety na efekty treningu

Prawidłowa dieta bogata we wszystkie niezbędne składniki to podstawa higieny zdrowia. Ewentualne braki (lub przesyt) w witaminach, białkach dla sportowców, tłuszczach, węglowodanach i innych mikro oraz makroelementach, objawiają się w różnych formach, od prawie niezauważalnego dyskomfortu (np. wzdęć) po utrudniające codzienne funkcjonowanie choroby, np. pogorszenie wzroku lub kruchość kości.

W przypadku białka, jego najlepszym źródłem w produktach spożywczych są:

 • jajka,
 • mleko i przetwory mleczne (jogurt, serek wiejski, maślanka, twaróg itd.),
 • mięso,
 • ryby,
 • orzechy,
 • rośliny strączkowe (ciecierzyca, fasola, groszek, bób czy soczewica),
 • nasiona niektórych roślin (np. dyni).

Jednak nie wszystkie niezbędne składniki można pozyskać z pożywienia. Aminokwasy egzogenne, czy witaminę D3 najlepiej przyjmować wraz z odpowiednią suplementacją. Zalecamy, aby o właściwej dawce zadecydował lekarz lub dietetyk, którzy dokładnie znają Twoje zapotrzebowanie.

Wybór właściwych składników jest kluczowy

Bez właściwej diety trudno o zadowalające rezultaty egzekwowania postanowień noworocznych i dążenie do obranych celów. Suplementy takie jak białko dla sportowców od zaufanych marek, pomagają nie tylko w odhaczaniu kolejnych punktów z planu treningowego, ale również w skutecznej regeneracji organizmu czy zachowaniu prawidłowej struktury mięśni oraz kości. O dokładnych zaletach poszczególnych odżywek białkowych możesz przeczytać zarówno na ich opakowaniach jak i na stronie internetowej producenta.