Co powinieneś wiedzieć o odżywkach białkowych, zanim po nie sięgniesz?

Wejdź do dowolnego sklepu z suplementami diety, a prawdopodobnie zobaczysz całą ścianę wypełnioną tylko białkiem w proszku
2020-10-30 00:00
Udostępnij
Co powinieneś wiedzieć o odżywkach białkowych, zanim po nie sięgniesz?

 Wygląda na to, że jeśli chodzi o odżywki białkowe istnieje więcej ich odmian niż liczba kilogramów, które The osiłek może wycisnąć. Chociaż tak wiele osób sięga po koktajle proteinowe przed lub po treningu na siłowni, ile tak naprawdę o nich wiemy?

  1. Czym jest białko w proszku?
  2. Czym wyróżniają się pełnobiałkowe suplementy?
  3. Czym są koncentraty białek serwatkowych?
  4. Co wyróżnia izolaty białka serwatkowego?
  5. Czym jest białko w formie hydroizolatów?

Choć nie sposób wymienić, jak wiele wersji odżywek białkowych jest na rynku – warto poznać ich podstawowe formy, by wiedzieć, z czym się to wiąże i jak je dopasować do swoich celów treningowych.

Czym jest białko w proszku?

To nic innego, jak sproszkowane formy białka wytwarzane z pokarmów zwierzęcych, takich jak mleko i jajka, lub źródeł roślinnych, takich jak soja, groch, ryż i konopie. Występują w kilku różnych formach, ale najczęstsze ich wersje, które oferuje również sklep z odżywkami Pafoscan.pl to pełnobiałkowe suplementy w proszku, koncentraty, izolaty i hydrolizaty.

Czym wyróżniają się pełnobiałkowe suplementy?

Nie da się ukryć, że wielką popularnością cieszą się przede wszystkim pełnobiałkowe odżywki sportowe, których popularnym przykładem jest serwatka. W swojej pierwotnej postaci serwatka jest wodnistą płynną częścią mleka, która oddziela się podczas produkcji sera lub jogurtu. Z tego płynu białka serwatki są oddzielane i oczyszczane w celu utworzenia proszku białka serwatkowego. Białko serwatkowe w tej postaci to mieszanka białka, cukru mlecznego, laktozy, witamin, minerałów oraz niewielkiej ilości tłuszczu mlecznego. Chociaż proszek białka serwatkowego w tej postaci jest stosowany jako składnik wielu rodzajów produktów spożywczych, rzadko można znaleźć białka roślinne w niczym innym niż bardziej przetworzone wersje, które za chwilę opiszemy.

Czym są koncentraty białek serwatkowych?

Koncentraty białkowe wytwarza się poprzez ekstrakcję białka z materiału wyjściowego (np. płynnej serwatki) przy użyciu ciepła lub enzymów. To usuwa wodę, część laktozy i minerały. Koncentraty mają zwykle niższy procent białka w porównaniu z izolatami, ponieważ nadal zawierają trochę węglowodanów i tłuszczu, ale idealnie się nadają dla sportowców kontynuujących trening w domu i chcących cieszyć się jak najlepszą masą mięśniową.

Co wyróżnia izolaty białka serwatkowego?

Przy stężeniu białka 90 procent lub wyższym izolaty są najczystszą postacią proszków białkowych. Aby wytworzyć izolat białka, podczas przetwarzania usuwane są składniki takie jak węglowodany, tłuszcze i minerały. Innymi słowy, białko jest izolowane. Jeśli materiałem wyjściowym jest serwatka, usuwa się również laktozę, co oznacza, że nawet osoby nietolerujące laktozy mogą na ogół spożywać izolaty białek serwatki bez rozstroju żołądka. Ponieważ węglowodany są usuwane, jest to białko w proszku pochodzenia roślinnego. Izolaty zazwyczaj nie zawierają błonnika pokarmowego, chyba że zostaną dodane po przetworzeniu.

Czym jest białko w formie hydroizolatów?

Białko w koncentratach i izolatach składa się z długich łańcuchów aminokwasów, które są budulcem białka. Aby wchłonąć je do krwiobiegu, enzymy w naszym układzie pokarmowym muszą zerwać wiązania między aminokwasami, aby stworzyć mniejsze łańcuchy i pojedyncze aminokwasy. Proszki hydrolizatu białkowego wykonały dla nas większość tej pracy, zawierając „wstępnie strawione” białka wytworzone przez działanie ciepłem, kwasem lub enzymami w celu przyspieszenia wchłaniania, ale dopiero wrzucając je w dobry szejker Pafoscan i wprowadzając do organizmu jesteśmy bliżej celu, jakim jest idealna masa mięśniowa.