Co kryje w sobie cytryna - czy faktycznie jest skarbnicą witaminy C?
fit.pl
2007-05-02 00:00
Udostępnij
Cytrynowe zdrówko
cytryna4Na widok cytryny na naszej twarzy bezwiednie pojawia się grymas. Co takiego w sobie kryje? Czy faktycznie jest skarbnicą witaminy C?

Cytryna zwyczajna (łac. Citrus limon), powstała w wyniku skrzyżowania dwóch gatunków cytrusów: cytrona z limą. Pochodzi prawdopodobnie z północnych terenów Azji. Stamtąd przez Persję, Syrię i Palestynę przywędrowała do Włoch.

Zielony owoc
W naturze owoce cytryny, nawet te dojrzałe, są zielone. Żółtego koloru nabierają dzięki spryskaniu owoców etylenem, aby dobrze przetrwały warunki i czas transportu. Mimo że wyglądają atrakcyjniej, owoce żółte często zawierają mniej kwasu askorbinowego i kwasu cytrynowego, niż te zielone.
Cytryna jest synonimem kwaśnego smaku. Smak owoców jest pochodną znaczącej zawartości kwasów owocowych i witaminy C. Oprócz tego owoc cytryny zawiera dużo witaminy A i B, liczne olejki eteryczne oraz pektyny. Jak inne cytrusy zawiera terpeny blokujące niektóre związki rakotwórcze.
Przekonanie, że owoce cytryny zawierają najwięcej witaminy C spośród pozostałych owoców i warzyw, nie w pełni jest prawdą. Okazuje się bowiem, że w 100 gramach cytryny znajduje się 50 mg witaminy C, podczas gdy w tej samej ilości poziomek – 60 mg, szpinaku – 68 mg, papryki czerwonej – 144 mg, naci pietruszki – 177 mg, a czarnej porzeczki aż 182 mg.
 


Leczniczy owoccytryna2
Cytryna dzięki zawartych w owocach bioaktywnym substancjom, kwasom, witaminom i minerałom pobudza przemianę materii i pomaga organizmowi pozbyć się związków toksycznych. Dodaje energii i chroni nas przed infekcjami, to doskonały lek łagodzący przebieg infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Cytryna jest również sprawdzonym lekiem naturalnym na szkorbut, kruchość naczyń krwionośnych i nadciśnienie. Sok z tego owocu pobudza apetyt i jest zalecany w stanach osłabienia łaknienia. Medycyna ludowa leczy cytrynami i (zwłaszcza ich sokiem) takie schorzenia jak: reumatyzm, artretyzm oraz wszelkie schorzenia żył.

[-------]

Cytrynowe kuracje
·
 Przy gorączkach, wymiotach pomoże wypicie soku z 1 cytryny wyciśniętej do połowy szklanki osłodzonej wody.
· Jeśli dolegają nam infekcje typu: przeziębenie, katar, kaszel, bóle reumatyczne, to pomoże picie świeżego soku z cytryn przez okres 5 tygodni, zaczynając od połowy cytryny i stopniowo zwiększając dawkę (nawet do 10 cytryn dziennie). W celu podtrzymania leczniczych właściwości soku cytrynowego, po okresie 5 tygodni warto przejść na spożycie w ciągu dnia napoju wyciśniętego 1-2 cytryn.
· Na migrenę pomaga filiżanka czarnej, niesłodzonej kawy z sokiem wyciśniętym z połówki cytryny.
· Cytryna również ma zastosowanie zewnętrzne. Przy dolegliwościach np. migreny można obłożyć skronie i czoło plasterkami tego owocu.
· Dla spragnionych atrakcyjnej figury proponujemy wykorzystanie właściwości cytryny przeciw otyłości: napar (całonocny) z 1 łyżki rumianku zalać 1 szklanką wrzątku i dodać pokrojoną 1 cytrynę. Rano przecedzić i pić na czczo.
· Kobiety z suchą skórą powinny rano i wieczorem przemywać twarz tamponem nasączonym sokiem z cytryny. Po zabiegu zmyć twarz dopiero po 20 minutach. Następuje przy tym wyraźne wybielenie cery.

Cytryna w kuchni
Zastosowanie cytryny w kuchni jest powszechnie znane. Dodatek soku stosuje się do sosów, sałatek warzywnych i owocowych, marynat, musów, sorbetów. Z powodzeniem zastępuje się nią ocet. Startą skórkę używa się do farszów, ciast, kremów i deserów. Cytryna jest niezbędnym składnikiem przy przyrządzaniu wszelkiego rodzaju napojów orzeźwiających i lemoniad, a także herbaty. Stosuje się ją także do peklowania mięsa wołowego. Dodatek cytryny do warzyw i owoców zapobiega ich ciemnieniu, a jeżeli przed smażeniem skropimy sokiem z cytryny ryby morskie, to stracą swoją silną woń.
Pamiętajmy, że cytryny będą bardziej soczyste, jeśli wcześnie zanurzymy je we wrzątku.cytryna3

Cytrynowa maseczka na dłonie
Cytryna pomaga usunąć plamy z rąk. Dłonie przyciemnione pracami kuchennymi, obieraniem ziemniaków, pracą w ogródku bardzo prosto odmłodzić sokiem z cytryny. Należy omijać wszelkie skaleczenie i pęknięcia naskórka, bo gdy dostanie się w te miejsca sok z cytryny, poczujemy silne pieczenie. Maseczka przygotowana z soku z cytryny zmieszanego razem z gliceryną nie tylko wybieli, ale i zmiękczy skórę dłoni.
 


Cytryna inaczej
· Cytryną możemy czyścić również powierzchnie emaliowane, garnki, zlewy. To bardzo dobry i skuteczny sposób na usuniecie wszelkich plam po wodzie, zacieków, czy smug.
· Cytryna niweluje przykre zapachy z otoczenia i powierzchni blatów, naczyń, czy szkła.

A.C-K
www.fit.pl