Czekolada - jakie ma pozytywne skutki dla naszego zdrowia?

Czekolada jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych smakołyków. Okazuje się jednak, że jest nie tylko pyszna, ale też zdrowa. Zalety jedzenia czekolady są naprawdę liczne. Sprawdźcie, dlaczego warto regularnie jeść czekoladę!
2022-03-04 00:00
Udostępnij
Czekolada - jakie ma pozytywne skutki dla naszego zdrowia?

Czekolada a zdrowie: jakie substancje zawiera czekolada?

Naukowcy dowiedli, że w czekoladzie znajduje się bardzo wiele substancji, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W sumie jest ich ponad 600! Oto kilka najważniejszych:

  • węglowodany (główne źródło energii, dla mózgu – jedyne),
  • białko,
  • magnez,
  • żelazo,
  • potas,
  • flawonoidy,
  • błonnik,
  • antyoksydanty,
  • witaminy A, E i z grupy B,
  • kwasy omega-6.

 

Czekolady z dodatkiem mleka, czyli mleczna i biała, zawierają również sporo dobroczynnego wapnia. Zdecydowanie najzdrowsza jest jednak czekolada gorzka z wysoką zawartością kakao. Wpływ gorzkiej czekolady na organizm jest niebagatelny: oprócz wszystkich wymienionych powyżej cennych substancji, ma ona również niski indeks glikemiczny, dzięki czemu jest odpowiednia dla cukrzyków. A jak czekolada wpływa na organizm kobiet ciężarnych? Doskonale! Dzięki niej płód rozwija się prawidłowo i jest bardzo żywotny. Przyszła mama jest za to zrelaksowana i odprężona.

 

Pozytywny wpływ czekolady na organizm

A jak powyższe substancje działają w naszym organizmie? Zostało naukowo udowodnione, że czekolada chroni przed wieloma poważnymi chorobami. Jest to możliwe dzięki jednej z najcenniejszych substancji zawartych w czekoladzie, czyli flawonoidom. Należą one do silnych przeciwutleniaczy, zwalczających wolne rodniki. Flawonoidy spowalniają procesy starzenia, a co za tym idzie, likwidują stany zapalne i chronią organizm przed nowotworami i chorobami serca.

To nie wszystkie korzyści z jedzenia czekolady. Flawonoidy dodatkowo obniżają poziom złego cholesterolu, co redukuje ryzyko miażdżycy. Pozytywny wpływ na układ krążenia mają również polifenole, ułatwiające przepływ krwi i zapobiegające zatorom oraz zakrzepom. Wiąże się z tym znaczne ograniczenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu.

Ważna jest także wysoka zawartość magnezu. Ten pierwiastek jest bardzo cenny dla mięśni, całego układu nerwowego oraz dla serca. Magnez chroni je i zapobiega zarówno niedokrwieniu, jak i niedotlenieniu. Do zalet magnezu należy również działanie przeciwzapalne, przeciwskurczowe i przeciwzakrzepowe, a także wsparcie układu kostnego. Jeśli więc jesteście zagrożeni osteoporozą, na pewno magnez zawarty w czekoladzie będzie dla Was wsparciem.

 

Czekolada a zdrowie: samopoczucie też jest ważne

Ogromne znaczenie ma także wpływ czekolady na samopoczucie. Po zjedzeniu smakołyku o wiele łatwiej się skoncentrować, znika stres i zmęczenie, a nastrój ulega zdecydowanej poprawie. Wszystko dzięki endorfinom, które wyzwalają się w mózgu. Czekolada to także szybka dawka energii w razie potrzeby: dlatego właśnie należy zawsze mieć ją ze sobą w górach czy na treningu. Wszelkiego rodzaju czekolady i czekoladki są również świetnymi, słodkimi prezentami na Dzień Kobiet oraz na inne - codzienne i niecodzienne - okoliczności.

 

Same zalety jedzenia czekolady

Nadal zadajecie sobie pytanie, czy jedzenie czekolady jest zdrowe? Mamy nadzieję, że nasz artykuł udowodnił jednoznacznie, że jedzenie czekolady jest nie tylko dobre dla organizmu, ale też przyjemne! Pamiętajcie jednak, by zachować umiar i zawsze wybierać czekoladę najwyższej jakości, a taką możecie znaleźć w ofercie sklepu Chocolissimo.