Gluten, czyli ogólna nazwa dla białek, które występują w pszenicy, życie, jęczmieniu. Można powiedzieć, że gluten odpowiada za zachowanie przez żywność kształtu, działając jak klej. Staje się środkiem wiążącym, nadając żywności teksturę i smak. Jest to jeden z najpopularniejszych składników, a więc znajduje się w większości produktów, przez co wiele osób może mieć problem z dopasowaniem do swojej diety konkretnych produktów. Mowa tu o osobach ciepiących np. na celiakię, czyli autoimmunologiczną chorobę, która powoduje poważne uszkodzenia jelita podczas spożywania glutenu. Jest wiele odmian dolegliwości wynikających z przyjmowania glutenu, dlatego rynek coraz częściej proponuje produkty bezglutenowe. Wykorzystują one zboże, które jest naturalnie bezglutenowe, czyli np. ryż, amarantus, proso, komosa ryżowa czy kukurydza. Więcej o glutenowych i bezglutenowych produktach w poniższych akapitach.
2022-01-21 00:00
Udostępnij
Czym jest gluten?

Jakie produkty spożywcze zawierają gluten?

Gluten znajduje się głównie w produktach zbożowych, do których została wykorzystana pszenica, żyto czy jęczmień. A więc w większości produktów żywnościowych np. w gotowych ciastkach, makaronach, pieczywach, musli, kaszkach itp. Napoje mleczne oraz te z dodatkiem jęczmiennego słodu to także artykuły glutenowe, które powinny być unikane przez osoby cierpiące na celiakię.

Nietolerancja glutenu – jak sobie radzić?

Na nadwrażliwość na gluten cierpi coraz więcej osób, a wiąże się to z wieloma dolegliwościami z układem pokarmowym i nie tylko. W zależności od stopnia alergii intensywność objawów będzie inna. Jednak najczęstszymi i typowymi objawami, które sugerują, że nasz organizm może mieć uczulenie na gluten, należą: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, obrzęki dróg oddechowych, duszności czy atopowe zapalenie skóry. W przypadku takich objawów należy złościć się do specjalisty. Co więcej, osoby, u których występuje reakcje alergiczna na gluten, powinny włączyć do swojej diety produkty bezglutenowe, a więc kasze gruboziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, kukurydzę, soję, ziemniaki, niełuskany ryż, oleje roślinne, owoce, mięsko, grykę, proso, manio i wiele innych produktów, których coraz więcej na rynku.

Bezglutenowa mąka

Mąka, czyli składnik, bez którego nie powstanie makaron, ciasto ani wiele innych posiłków. Jest to jeden z ważniejszych składników, dlatego też z myślą o osobach cierpiących na celiakię bądź inną alergię związaną z glutenem, powstała specjalna mąka bezglutenowa. Wyróżnić można kilka rodzajów takich mąk, między innymi: kokosowa, kukurydziana, z ciecierzycy, jaglana, gryczana, ryżowa, owsiana, z komosy ryżowej lub z pestek dyni. Każda z nich charakteryzuje się bogatym źródłem błonnika. Produkty wykazują także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Są świetnym dodatkiem wielu diet, gdyż przyspieszają tempo metabolizmu. Choć powstaje coraz więcej produktów bezglutenowych, zdecydowanie łatwiej znaleźć je w sklepach internetowych, niżeli w stacjonarnych sklepach spożywczych. Mąka bezglutenowa sklep oferują rozmaite rodzaje mąk, co pozwala na szeroki wybór wedle własnych preferencji i upodobań.

Źródło zdjęć: freepik.com