fit.pl mobile logo

Czym jest gluten?

Gluten, czyli ogólna nazwa dla białek, które występują w pszenicy, życie, jęczmieniu. Można powiedzieć, że gluten odpowiada za zachowanie przez żywność kształtu, działając jak klej. Staje się środkiem wiążącym, nadając żywności teksturę i smak. Jest to jeden z najpopularniejszych składników, a więc znajduje się w większości produktów, przez co wiele osób może mieć problem z dopasowaniem do swojej diety konkretnych produktów. Mowa tu o osobach ciepiących np. na celiakię, czyli autoimmunologiczną chorobę, która powoduje poważne uszkodzenia jelita podczas spożywania glutenu. Jest wiele odmian dolegliwości wynikających z przyjmowania glutenu, dlatego rynek coraz częściej proponuje produkty bezglutenowe. Wykorzystują one zboże, które jest naturalnie bezglutenowe, czyli np. ryż, amarantus, proso, komosa ryżowa czy kukurydza. Więcej o glutenowych i bezglutenowych produktach w poniższych akapitach.

Jakie produkty spożywcze zawierają gluten?

Gluten znajduje się głównie w produktach zbożowych, do których została wykorzystana pszenica, żyto czy jęczmień. A więc w większości produktów żywnościowych np. w gotowych ciastkach, makaronach, pieczywach, musli, kaszkach itp. Napoje mleczne oraz te z dodatkiem jęczmiennego słodu to także artykuły glutenowe, które powinny być unikane przez osoby cierpiące na celiakię.

Nietolerancja glutenu – jak sobie radzić?

Na nadwrażliwość na gluten cierpi coraz więcej osób, a wiąże się to z wieloma dolegliwościami z układem pokarmowym i nie tylko. W zależności od stopnia alergii intensywność objawów będzie inna. Jednak najczęstszymi i typowymi objawami, które sugerują, że nasz organizm może mieć uczulenie na gluten, należą: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, obrzęki dróg oddechowych, duszności czy atopowe zapalenie skóry. W przypadku takich objawów należy złościć się do specjalisty. Co więcej, osoby, u których występuje reakcje alergiczna na gluten, powinny włączyć do swojej diety produkty bezglutenowe, a więc kasze gruboziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, kukurydzę, soję, ziemniaki, niełuskany ryż, oleje roślinne, owoce, mięsko, grykę, proso, manio i wiele innych produktów, których coraz więcej na rynku.

Bezglutenowa mąka

Mąka, czyli składnik, bez którego nie powstanie makaron, ciasto ani wiele innych posiłków. Jest to jeden z ważniejszych składników, dlatego też z myślą o osobach cierpiących na celiakię bądź inną alergię związaną z glutenem, powstała specjalna mąka bezglutenowa. Wyróżnić można kilka rodzajów takich mąk, między innymi: kokosowa, kukurydziana, z ciecierzycy, jaglana, gryczana, ryżowa, owsiana, z komosy ryżowej lub z pestek dyni. Każda z nich charakteryzuje się bogatym źródłem błonnika. Produkty wykazują także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Są świetnym dodatkiem wielu diet, gdyż przyspieszają tempo metabolizmu. Choć powstaje coraz więcej produktów bezglutenowych, zdecydowanie łatwiej znaleźć je w sklepach internetowych, niżeli w stacjonarnych sklepach spożywczych. Mąka bezglutenowa sklep oferują rozmaite rodzaje mąk, co pozwala na szeroki wybór wedle własnych preferencji i upodobań.

Źródło zdjęć: freepik.com

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl