Czym wyróżnia się cukier trzcinowy?

Zanim spopularyzowała się masowa uprawa buraków cukrowych, to właśnie trzcina stanowiła główne źródło tego podstawowego składnika. Cukier trzcinowy uzyskany z tej rośliny, chociaż podobny do standardowych, białych kryształów cukru białego, ma wyraźne różnice, które czynią z niego bardzo popularną alternatywę. Osoby zainteresowane poznawaniem nowych smaków i wprowadzania do swojej kuchni nieco bardziej egzotycznych składników z pewnością zainteresują się cukrem trzcinowym oraz subtelnymi, jednak charakterystycznymi walorami smakowymi, jakie jest on w stanie wnieść na talerz.
2021-06-22 00:00
Udostępnij
Czym wyróżnia się cukier trzcinowy?

W czym cukier trzcinowy jest wyjątkowy?

Gotowanie, a szczególnie cukiernictwo, opiera się nie tylko na samym smaku dań, ale i ich prezentacji wizualnej. Pyszny tort lub ciasteczka powinny ładnie wyglądać na talerzu, z dużym naciskiem na ich fakturę, kształt oraz kolor. Cukier trzcinowy i jego naturalny, bursztynowy kolor często znajduje swoje zastosowanie w deserach, w których białe kryształki zwyczajnego cukru zaburzałyby estetykę dania. Jako jeden z bazowych składników licznych wypieków, kremów i innych słodkości, cukier trzcinowy jest źródłem samej słodyczy, zapewniając należytą intensywność smaku przygotowanego deseru.

Zauważyć należy również pewną różnicę w smaku, jaką zapewnia stosowanie cukru trzcinowego. Jest to najbardziej wyraźne w przypadku korzystania z niego bez innych dodatków, jak na przykład podczas słodzenia herbaty, kawy lub innych napojów. Wiele osób preferuje właśnie cukier pochodzący z trzciny, gdyż ma on bogatszy, głębszy smak.

Kuchnia w praktyce, czyli gdzie można stosować cukier trzcinowy?

Niepodważalną zaletą cukru trzcinowego jest jego uniwersalność. Składnik ten ma swoje miejsce w praktycznie każdej kuchni, stanowiąc podstawę dla niejednego przepisu. Warto mieć odrobinę cukru trzcinowego pod ręką w każdej kulinarnej sytuacji, gdyż jego szerokie zastosowanie.

Produktu tego nie może zabraknąć także na obiadowym stole, aby pozwolić gościom czy domownikom na dosłodzenie swoich napojów wedle własnego uznania. Cukier trzcinowy, z uwagi na swój piękny kolor, z pewnością będzie prezentował się w cukierniczce. Wybór różnorodnych cukrów trzcinowych na rynku jest zaskakująco szeroki, dlatego warto zapoznać się z aktualnymi ofertami. Co więcej, nawet wysokiej jakości produkty ekologiczne zakupić można w dość przystępnej cenie, szczególnie wtedy, gdy zamawia się je w większych ilościach – regularne wyposażanie swojej kuchni w cukier trzcinowy wcale nie musi wiązać się z przepłacaniem!