Latem każdy z nas spędza więcej czasu na powietrzu, ciesząc się słoneczną aurą i bliskością natury. W tym okresie szczególnie chcielibyśmy odczuwać przypływ sił witalnych, piękniej wyglądać i czuć się zdrowiej
fit.pl
2010-05-27 00:00
Udostępnij
Dbaj o siebie, pij wodę!
Jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów, by to osiągnąć, jest codzienne picie wody w odpowiedniej ilości. Należy pamiętać, że każdy organizm ma swoją normę - indywidualną i zależną od wielu czynników. Teraz, dzięki „wodnemu kalkulatorowi” opracowanemu przez Żywiec Zdrój S.A. we współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia, każdy może bardzo precyzyjnie określić indywidualne zapotrzebowanie, by łatwiej zadbać o swoje zdrowie każdego dnia.

Podczas godzinnego sprzątania nasz organizm traci pół szklanki wody, 45 minut spędzonych na basenie to szklanka wody do uzupełnienia, a dwie godziny na zakupach w klimatyzowanym centrum handlowym to dla naszego ciała pół litra straconej wody. Nasz organizm jej nie magazynuje, dlatego należy pamiętać o ciągłym i regularnym nawadnianiu.

Jak to zrobić? Francuscy specjaliści sprawdzili, że aby przekonać się do picia wody wystarczy… po prostu zacząć ją pić. Dowodem są efekty pierwszego etapu przeprowadzonego przez nich projektu badawczego. Objął on grupę 120 kobiet i 120 mężczyzn, którzy do tej pory nie zwracali uwagi na to, jakie napoje i w jakich ilościach wypijają w ciągu dnia. Dzięki siedmiodniowej „kuracji nawadniającej”, kiedy to mieli wodę na wyciągnięcie ręki, zwiększali stopniowo ilość wypijanej wody z 0,5 do 1,5 litra dziennie. Okazało się, że picie wody szybko wchodzi w nawyk. Wystarczyła tygodniowa „kuracja”, aby, nawet po jej zakończeniu, badani zwiększyli, i to czterokrotnie, ilość wody w swojej diecie. Woda okazała się najlepszym wyborem w zaspokajaniu pragnienia. Badani docenili jej naturalny smak. Ponad 80% osób uczestniczących w eksperymencie dostrzegło pozytywne aspekty „nawadniającej kuracji”: 35% oceniło, że ich organizm lepiej oczyszcza się z toksyn, 26% zauważyło zwiększony poziom nawilżenia skóry, a 20% mniejsze problemy z układem trawiennym.

 Do regularnego picia wody przekonuje Iza Czajka, dietetyk i fizjolog żywienia: „Woda jest składnikiem diety, zapewniającym wysokie tempo metabolizmu, które odpowiada za szczupłą sylwetkę, płaski brzuch i wąską talię. Woda gwarantuje też wydajną pracę szarych komórek, dzięki którym to, co robisz zamienia się w pasję. Pamiętaj - jesteś tym, co pijesz !”

 Jak określić codzienne zapotrzebowanie na wodę? Pomoże w tym precyzyjny „wodny kalkulator”, który można znaleźć na stronie www.pijewode.pl. Wyliczy on konieczną do wypicia ilość wody, zestawiając różne dane, m.in. dotyczące wagi, wzrostu, płci, trybu życia i aktualnego spożycia różnych napojów. Dodatkowo uzyskany wynik odnosi się do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, która rekomenduje, by nie więcej niż 10% dziennej dawki kalorii pochodziło z wypijanych przez nas napojów.

„Czujemy się odpowiedzialni za naszych konsumentów. Dlatego przygotowaliśmy profesjonalny kalkulator, który pomoże zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Został on przygotowany na bazie najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia oraz Instytutu Żywności i Żywienia. Stawiamy na funkcjonalność i interaktywność proponowanych przez nas narzędzi. Chcemy, by faktycznie pomagały naszym konsumentom w dbaniu o zdrowie i w ciekawy sposób zachęcały do picia wody” – mówi Ewa Kurowska, specjalista ds. komunikacji zdrowotnej w Żywiec Zdrój S.A.

www.fit.pl