Według najnowszych badań naukowców jedząc duże ilości orzechów, ryb i zielonych warzyw można ograniczyć ryzyko wystąpnienia choroby Alzheimera
fit.pl
2010-04-20 00:00
Udostępnij
Dieta a Alzheimer
jesc2Zespół naukowców z Columbia University podkreśla, że ważne jest nie tylko to co się je, ale także to, czego się nie jada. Unikać należy tłustych produktów mlecznych, w tym masła oraz czerwonego mięsa.

Naukowcy doszli do takich wniosków po czterech latach obserwacji stanu zdrowia i nawyków żywieniowych ponad 2 tysięcy mieszkańców Nowego Jorku. Wszystkie osoby, które wzięły udział w badaniu były w wieku emerytalnym. Po czterech latach u 253 osób zdiagnozowano chorobę Alzheimera.

Po przeanalizowaniu danych dotyczących diety wszystkich badanych okazało się, że mniejsze ryzyko zachorowania na tę chorobę wystąpiło u osób, których dieta była bogata w kwasy tłuszczowe omega 2 i 5, witaminę E oraz kwas foliowy, które występują między innymi w dresingach do sałaty, orzechach, rybach, drobiu, owocach i warzywach liściastych. Osoby te wystrzegały się także produktów mlecznych i czerwonego mięsa.

Lekarze podkreślają, że dieta nie jest jedynym czynnikiem, wpływającym na ryzyko demencji. Według nich ryzyko wystąpienia choroby alzheimera można ograniczyć poprzez aktywność fizyczną, aktywne potrzymanie kontaktów towarzyskich, a także dbałość o odpowiednio zbilansowaną dietę. Lekarze dodają, że należy pamiętać o tym, iż całkowicie nie da się ograniczyć ryzyka demencji.

Źródło - PAP Nauka w Polsce

www.fit.pl