Nie od dziś wiadomo, że to kobiety bardziej przywiązują wagę do swojego wyglądu. Najczęściej to one korzystają z diet odchudzających. Jak jest z panami?
fit.pl
2015-11-04 00:00
Udostępnij
Dieta dla aktywnych mężczyzn

Panów odstrasza konieczność liczenia kalorii i odmawiania sobie wysokokalorycznych produktów. Panowie jednak są bardziej narażeni na choroby związane z nadwagą i otyłością. Dlatego też powinni wprowadzić kilka zmian w swojej diecie, aby utrzymać odpowiednią sylwetkę i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Na jakie choroby narażeni są panowie? Szczególnie choroby krążenia, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, a także rak prostaty, który według naukowców, częściej dotyczy mężczyzn otyłych niż szczupłych. Nadwaga może także prowadzić do niewydolności nerek oraz wątroby, a także zwiększać ryzyko kontuzji i urazów.

Na prowadzenie zdrowego stylu życia składa się aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Dlatego też panowie decydujący się na dbanie o siebie powinni zmienić swoje nawyki żywieniowe. Tak więc warto zamienić tłustą wędlinę na lżejsze odpowiedniki, zamiast sera żółtego zjeść biały, zamiast białego pieczywa zjeść pieczywo razowe. Dieta powinna być również bogata w owoce i warzywa. Na kanapki połóżmy plasterek ogórka czy pomidora. Warto również, aby panowie przekonali się do sałatek. I do większej ilości warzyw w diecie. Surowa marchewka będzie doskonałą alternatywą dla podjadanych między posiłkami przekąsek. Warzywa są nie tylko mało kaloryczne, ale również zawierają mnóstwo witamin i błonnika, który reguluje pracę jelit.

Żeby zwiększyć ilość błonnika w codziennej diecie, dobrym rozwiązaniem jest dosypywanie do przyrządzanych potraw otrębów i jedzenie np. płatków Granola z dodatkiem orzechów, różnych musli (chociażby z tropikalnymi owocami), samodzielne komponowanie mieszanki śniadaniowej np. z płatków żytnich, rodzynek, suszonej żurawiny i świeżych owoców. Każdy mężczyzna, a zwłaszcza ten, który prowadzi aktywne życie, uprawia sporty, powinien pamiętać, że w każdym głównym posiłku musi się znaleźć porcja warzyw, natomiast pomiędzy posiłkami, w ramach przekąski, należy pamiętać o owocach. Przy spadku energii lub zwiększonym wysiłku można sięgać chociażby po batony musli typu Crunchy. Mogą to być także płatki Active flakes z dodatkiem kefiru, jogurtu naturalnego, maślanki lub mleka. W połączeniu z ulubionym sportem (siłownia, jazda na rowerze, pokonanie kilka razy w tygodniu paru długości basenu, a nawet codzienne długie spacery z psem) - każdy mężczyzna otrzyma gwarancję na dobre zdrowie.

Optymalna dieta dla mężczyzn chcących być fit powinna zawierać warzywa w każdym posiłku, owoce. Odpowiednia dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną da pewność, że zdrowie będziemy mieli pod kontrolą.

www.fit.pl