fit.pl mobile logo

Dieta dobra dla kości

Mocny kręgosłup i zdrowe kości to efekt zbilansowanej, bogatej w wapń diety oraz innych składników pomocnych w przyswajaniu wapnia
dietawapnKości spełniają w organizmie człowieka bardzo wiele funkcji.Chronią delikatne narządy wewnętrzne. Mają niebagatelne znaczenie w naszym codziennym poruszaniu się, stanowią prawdziwy agregat wapnia i fosforu w naszym organizmie.

O kości trzeba dbać już w młodości, gdy proces kostny jest najintensywniejszy, by nie tylko dobrze sprawowały swoją funkcję, ale także utrzymały prawidłową postawę kregosłupa, bez którego nasze ciało nie mogłoby żyć w ciągłym ruchu.

Przez 10 lat życia człowieka przybywa aż 50 proc. masy kostnej, a w 35 roku życia proces mineralizacji jest już faktem dokonanym. Od tego czasu masa kostna zaczyna się zmieniać, a przede wszsytkim zmniejszać, przyswajalność wapnia jest także trudniejsza, szybko jednak następuje ubytek tego składnika.

Wapń budulec nie tylko kosci

Warto wiedzieć, że nie tylko kości potrzebują wapnia do prawidłowego funkcjonowania. Gdy w organizmie brakuje wapnia, pojawiają się także kłopoty z drżeniem mięści, krzepliwością krwi. Wapń ma takż duże znacznie dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego i hormonalnego. By pozbyć się tych problemów, organizm wykorzystuje wapń zmagazynowany w kościach, dlatego z wiekiem mogą stać się słabsze.

[-------]

Co sprzyja przywajaniu wapnia?

Mineralizacja kości – czyli proces uwapnia, twardnienia i sztywniena kości nie może odbyć się bez obecności innych składników pokarmwych:wapn dieta
  • witaminy D - znajdziesz ją w mleku o zawartości tłuszczu powyżej 2 % i we wszystkich rodzajach ryb.
  • magnezu - znajdziesz w pieczywie pełnoziarnistym, ryżu, orzechach, siemieniu lnianym, groszku.
  • manganu – wraz z wapniem są odpowiedzialni za prawidłową pracę układu krwionośnego. Jego źródłem są ziarna zbóż, owoce leśne, buraki, marchew, szpinak, sałata, szczypior, rzeżucha.
  • boru - który wraz z wapniem odpowiadają za zdrowe zęby, najwięcej go znajdzuje się w winogronach, jabłkach i brokułach.

Co jeść, by zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę wapnia każdego dnia?

- kapustę – w szczeólności włoską w 1g znajduje się około 100mg wapnia
- ser żółty – zawiera duże ilości wapnia. W 1g jest go aż 1000mg, nadmiar sera nie służy naszej sylwetce, ponieważ jest bo jest kaloryczny i tłusty dodatkowo, może powodować poblemy z cerą, ze względu na duż zawartość tłuszczu. Najlepiej wybierać gatunki ze zmniejszoną zawartością tłuszczu lub zamieniać na chudy tworożek
- brokuły - zawierają w 1g - 120mg wapnia, a oprócz tego mają dużo żelaza, potasu i kwasu foliowego. Są niskokaloryczne. 1g to tylko 22 kcal.
- migdały - w 1g mają aż 254 mg wapnia, mają jednak tak ak ser, sporo kalorii i tłuszczu, dlatego warto dołączyć je jako dodatek do potraw w mniejszych porcjach

Na śniadanie warto przygotwać posiłek składający się z nabiału, np. chudego twarogu. Do potraw dodawaj suszone owoce np. figi albo orzechy. Pij jogurty - mały kubek jogurtu to około 95 kcal a około 100mg wapnia. Podczas przygotowywania potraw bogatych w wapń ważne, by łączyć je z drobiem i rybami morskimi.

Aktywnie przeciwko osteoporozie

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Aneta Amanowicz

Staram się w mojej diecie używać wszystkich wymienionych w artykule produktów. Codziennie staram się też wypić przynajmniej dwa litry bogatej w wapń zielonej Piwniczanki. Jestem od dwóch miesięcy na diecie i wiem, że to właśnie wapń najbardziej wspomaga metabolizm :)

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl