Dieta dr Dąbrowskiej - na czym polega

Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej bije rekordy popularności, zwłaszcza że coraz więcej celebrytów szczyci się efektami tej diety. Czy post warzywno-owocowy to tylko kolejna modna dieta odchudzająca, czy jednak coś więcej?
2017-10-19 00:00
Udostępnij
Dieta dr Dąbrowskiej - na czym polega

Dieta dr Dąbrowskiej – założenia

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowa kuracja warzywno-owocowa. Pierwszy etap to lecznicza głodówka trwająca od 14 do 42 dni. Ten etap ma za zadanie dostarczyć do organizmu enzymów, mikroelementów, witamin, korzystnie alkalizować i odtruwać, wzmacniać własne, samoleczące mechanizmy, przywracać równowagę przemian, czyli zdrowie. W drugim etapie diety, czyli w tzw. etapie wychodzenia zaleca się włączenie na stałe naturalnego pokarmu opartego na warzywach, owocach, ziarnach, roślinach strączkowych  z dodatkiem produktów zwierzęcych.  Własne doświadczenia potwierdziły prawdziwość tezy, że pożywienie może być skuteczną metodą profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych.

Dr Dąbrowska twierdzi, że można przywrócić organizmowi jego zdolności do samoleczenia, po dokładnym oczyszczeniu. Warzywa i owoce są produktami bogatymi w naturalne przeciwutleniacze, a tym samym wspomagają naturalne procesy regeneracji organizmu, wpływają na odmłodzenie wszystkim komórek naszego organizmu. Dieta dr Dabrowskiej jest dietą niskokaloryczną. W czasie trwania diety dostarczamy do organizmu ok. 600 kcal. Badania potwierdzają, że niski poziom energetyczny posiłków wydłuża życie, zapobiega nowotworom czy innym groźnym chorobom.

Główne założenie diety polega na spożywaniu warzyw i owoców na surowo, w postaci surówek, zup warzywnych przyprawianych ziołami, warzyw duszonych, pieczonych. Jednakże nie zawsze dieta ta jest dobrze tolerowana. W przypadku pojawienia się bólów brzucha, uporczywych wzdęć lub niechęci do diety zaleca się przez kilka dni wersję sokową diety (soki warzywne i owocowe, woda, herbaty owocowe, ziołowe, wywary warzywne)  lub wersję gotowaną (warzywa gotowane, zupy warzywne, jabłka gotowane) zwłaszcza w przypadku chorych gastrycznych.

Podczas stosowania diety zmienia się metabolizm organizmu, a tym samym mogą ujawnić się uboczne skutki działania leków. Dlatego osoby, które stale przyjmują leki, powinny być pod stałą opieką lekarza. Ponieważ wraz z redukcją masy ciała dość szybko normalizuje się ciśnienie tętnicze i również poziom cukru, dlatego należy pod kontrolą ciśnienia i poziomu cukru redukować dawki leków hipotensyjnych, moczopędnych i przeciwcukrzycowych.  Również pod wpływem diety normalizuje się przemiana cholesterolu, więc leki przeciw cholesterolowe często udaje się przerwać. Szczególnej ostrożności wymagają leki przeciwzakrzepowe.

W trakcie diety zaleca się ruch, zwłaszcza długie spacery czy gimnastykę. Oczyszczając organizm z toksyn warto sięgnąć po lewatywy, hydrokolonoterapię, masaże, saunę i zabiegi fizykoterapeutyczne.

Podczas diety, zwłaszcza na jej początku mogą pojawić się problemy, typu bóle głowy, bóle stawów, bezsenność, stany podgorączkowe. To reakcja organizmu na oczyszczanie. Po kilku dniach nieprzyjemne objawy ustąpią.

>>>Zobacz dla kogo przeznaczona jest dieta dr Dąbrowskiej>>>