fit.pl mobile logo

Dieta ketogeniczna - jakie są wady i zalety

Sprawdź, dla kogo to idealna dieta i czy na pewno jest bezpieczna.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Podczas tej diety je się więcej produktów wysokotłuszczowych oraz zawierających białko, a zmniejsza ilość przyjmowanych węglowodanów, zwłaszcza pochodzących ze zbóż. Dzięki temu organizm nie dostaje natychmiastowego źródła energii, jakim jest glukoza, zaczyna spalać tłuszczu i wytwarzać ciała ketonowe, które służą mu za źródło energii. Organizm przechodzi wtedy w stan ketozy, co powoduje szereg korzyści dla organizmu. Co w praktyce je się na tej diecie? Mięso wysokiej jakości, ryby, sery, awokado, orzechy, a także oleje. Dozwolone są warzywa, pewne odmiany diet ketogenicznych dopuszczają też niektóre węglowodany ze zbóż, zwłaszcza te bezglutenowe, jak ryż czy quinoa, ale w ograniczonej ilości.

Jakie są zalety diety ketogenicznej?

- Szybsze chudnięcie - przez to, że organizm korzysta ze zgromadzonych zapasów tłuszczu, a nie wykorzystuje tylko to, co dostaje z jedzeniem, bycie na keto pozwala znacznie schudnąć. Stan ketozy, czyli ten w którym organizm rozkłada tłuszcze na energię sprawia też, nie czuje się głodu, co pozwala jeść mniej.

- Ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi - ta dieta pozwala utrzymać też stabilny poziom glukozy we krwi, co jest dużym plusem dla osób, które mają problemy z insulinoopornością czy wahaniami cukru we krwi. Dzięki wyrównaniu jego poziomu ma się więcej siły, może poprawić się nastrój oraz samopoczucie.

- Więcej energii - dieta ketogeniczna pozwala uniknąć ciągłych skoków i spadków energii, jakie ma się przy jedzeniu węglowodanów prostych, czyli słodyczy, makaronów, białego pieczywa.

- Wsparcie przy chorobach - dietę ketogeniczną lekarze i dietetycy stosują od wielu lat przy chorobach autoimmunologicznych, ale także tych neurologicznych, jak padaczka, choroba Parkinsona czy Alzheimer. Dowiedziono, że przynosi ona w tych schorzeniach korzystne rezultaty i poprawia samopoczucie.

Wady diety ketogenicznej

- Koszt - jest to dość kosztowna dieta, bo wymaga stosowania wysokiej jakości źródeł białka i tłuszczu, a czasem także suplementów.

- Trudna w utrzymaniu - dieta ketogeniczna może być ciężka w stosowaniu, zwłaszcza, gdy nie przygotowujesz posiłków w domu albo często jesz na mieście, np. na spotkaniach służbowych.

- Nie jest dla każdego - dieta ketogeniczna nie jest wskazana, a przynajmniej nie bez konsultacji z lekarzem, u osób z chorobami wątroby, kamicą żółciową lub schorzeniami nerek. Jeśli cierpisz na te schorzenia, być może pomocne okażą się dla Ciebie inne wskazówki na skuteczne chudnięcie, które znajdziesz w artykule "10 cennych wskazówek, jak odchudzać się mądrze i skutecznie!".

- Złe samopoczucie - może ono pojawić się na początku stosowania diety i zazwyczaj jest przejściowe. Może dochodzić wtedy do zaparć, nudności, bólu głowy i ogólnego braku energii. Gdy takie objawy utrzymują się dłużej niż kilka tygodni, warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże ocenić, czy dieta jest prawidłowo skomponowana.

- Ryzyko niedoborów - przez brak czy ograniczenie węglowodanów lub w przypadku złego rozplanowania diety ketogenicznej, może dojść do niedoboru ważnych minerałów i witamin. Dlatego warto wspierać się w trakcie diety suplementami, które ma w ofercie każda apteka internetowa. W trakcie diety należy też regularnie kontrolować stan zdrowia.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl