Dieta ketogeniczna - jakie są wady i zalety

Sprawdź, dla kogo to idealna dieta i czy na pewno jest bezpieczna.
2020-02-24 00:00
Udostępnij
Dieta ketogeniczna - jakie są wady i zalety

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Podczas tej diety je się więcej produktów wysokotłuszczowych oraz zawierających białko, a zmniejsza ilość przyjmowanych węglowodanów, zwłaszcza pochodzących ze zbóż. Dzięki temu organizm nie dostaje natychmiastowego źródła energii, jakim jest glukoza, zaczyna spalać tłuszczu i wytwarzać ciała ketonowe, które służą mu za źródło energii. Organizm przechodzi wtedy w stan ketozy, co powoduje szereg korzyści dla organizmu. Co w praktyce je się na tej diecie? Mięso wysokiej jakości, ryby, sery, awokado, orzechy, a także oleje. Dozwolone są warzywa, pewne odmiany diet ketogenicznych dopuszczają też niektóre węglowodany ze zbóż, zwłaszcza te bezglutenowe, jak ryż czy quinoa, ale w ograniczonej ilości.

Jakie są zalety diety ketogenicznej?

- Szybsze chudnięcie - przez to, że organizm korzysta ze zgromadzonych zapasów tłuszczu, a nie wykorzystuje tylko to, co dostaje z jedzeniem, bycie na keto pozwala znacznie schudnąć. Stan ketozy, czyli ten w którym organizm rozkłada tłuszcze na energię sprawia też, nie czuje się głodu, co pozwala jeść mniej.

- Ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi - ta dieta pozwala utrzymać też stabilny poziom glukozy we krwi, co jest dużym plusem dla osób, które mają problemy z insulinoopornością czy wahaniami cukru we krwi. Dzięki wyrównaniu jego poziomu ma się więcej siły, może poprawić się nastrój oraz samopoczucie.

- Więcej energii - dieta ketogeniczna pozwala uniknąć ciągłych skoków i spadków energii, jakie ma się przy jedzeniu węglowodanów prostych, czyli słodyczy, makaronów, białego pieczywa.

- Wsparcie przy chorobach - dietę ketogeniczną lekarze i dietetycy stosują od wielu lat przy chorobach autoimmunologicznych, ale także tych neurologicznych, jak padaczka, choroba Parkinsona czy Alzheimer. Dowiedziono, że przynosi ona w tych schorzeniach korzystne rezultaty i poprawia samopoczucie.

Wady diety ketogenicznej

- Koszt - jest to dość kosztowna dieta, bo wymaga stosowania wysokiej jakości źródeł białka i tłuszczu, a czasem także suplementów.

- Trudna w utrzymaniu - dieta ketogeniczna może być ciężka w stosowaniu, zwłaszcza, gdy nie przygotowujesz posiłków w domu albo często jesz na mieście, np. na spotkaniach służbowych.

- Nie jest dla każdego - dieta ketogeniczna nie jest wskazana, a przynajmniej nie bez konsultacji z lekarzem, u osób z chorobami wątroby, kamicą żółciową lub schorzeniami nerek. Jeśli cierpisz na te schorzenia, być może pomocne okażą się dla Ciebie inne wskazówki na skuteczne chudnięcie, które znajdziesz w artykule "10 cennych wskazówek, jak odchudzać się mądrze i skutecznie!".

- Złe samopoczucie - może ono pojawić się na początku stosowania diety i zazwyczaj jest przejściowe. Może dochodzić wtedy do zaparć, nudności, bólu głowy i ogólnego braku energii. Gdy takie objawy utrzymują się dłużej niż kilka tygodni, warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże ocenić, czy dieta jest prawidłowo skomponowana.

- Ryzyko niedoborów - przez brak czy ograniczenie węglowodanów lub w przypadku złego rozplanowania diety ketogenicznej, może dojść do niedoboru ważnych minerałów i witamin. Dlatego warto wspierać się w trakcie diety suplementami, które ma w ofercie każda apteka internetowa. W trakcie diety należy też regularnie kontrolować stan zdrowia.