fit.pl mobile logo

Dieta na zdrowy sen

Ciężka praca, stres i zabieganie sprawiają, że o szybkim zaśnięciu można zapomnieć. Ale zamiast sięgać po medykamenty lepiej przyjrzeć się swojej diecie i dodać do niej kilka naprawdę sennych składników
To co jemy ma duży wpływ na jakość naszego snu. Można zasypiać szybciej i spać lepiej jeśli do swojej diety włączymy kilka istotnych składników. Oczywiście nie chodzi o to by spożywać je tuż przed położeniem się do łóżka, bo nocne objadanie na pewno nie poprawi naszego snu.

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym snem, zadbaj by w twojej diecie znalazły się produkty takie jak:

Twaróg

Na dwie godziny przed snem sięgnij po porcję lekkiego twarogu, z niewielką zawartością tłuszczu. Popularny serek wiejski jest dobrym źródłem białka, ponieważ zawiera wolno trawiącą kazeinę, która nocą zasili mięśnie w aminokwasy.

Dodatkowo zawarty w twarogu tryptofan w naturalny sposób poprawia jakość snu, regulując pracę neurotransmiterów, takich jak serotonina, zwana hormonem szczęscia.

By jeszcze lepiej wykorzystać właściwości twarogu dodaj do niego łyżkę migdałów.

Owsianka

Wielu ludzi myśli, że płatki owsiane jada się wyłącznie na śniadanie. To nie prawda, bo zjedzone wieczorem stymulują uwalnianie serotoniny. Hormon szczęścia poprawia nastrój, łagodzi stres, pozwala na spokojny sen, a nawet zmniejsza dolegliwości bólu.

Owsianka jest źródłem wolno trawionych węglowodanów, więc po jej zjedzeniu nie musisz się martwić nocnymi wahaniami poziomu cukru i nagłym przebudzeniem.

By bardziej cieszyć się posiłkiem do płatków owsianych możesz dodać kawałek pokrojonego jabłka, odrobiny cynamonu i odtłuszczone mleko.

Orzeszki ziemne lub masło orzechowe

Jeśli masz problemy z zasypianiem sięgnij po orzeszki ziemne (nieprzetworzone) lub naturalne masło orzechowe. Orzeszki ziemne są bogatym źródłem niacyny, która jest kolejnym składnikiem odżywczym przyczyniającym się do zwiększonego uwalniania serotoniny w organizmie.

Zobacz co jeszcze jeść by spać lepiej >>

[-------]

senOrzeszki ziemne są kaloryczne i zawierają dużą ilość tłuszczu dlatego nie warto się nimi objadać. Mimo to, spożywane w rozsądnych ilościach są zdrowym dodatkiem do każdego planu żywieniowego.

Spróbuj razowego tosta z odrobiną masła orzechowego... Delicje.

Ciepłe mleko

Pewnie słyszeliście to już nie raz, ale szklanka ciepłego mleka przed snem naprawdę działa. Mleko zawiera tryptofan, a ciepły napar dodatkowo działa kojąco na skołatane nerwy i pozwala się zrelaksować. Mleko to także źródło wapnia, które wpływa na produkcję melatoniny – substancji, która reguluje proces snu.

Jeśli do szklanki ciepłego mleka dodasz łyżeczkę miodu, napar będzie słodszy, a węglowodany jeszcze bardziej wpłyną na uwalnianie serotoniny.

Winogrona

Przed snem na twoim talerzu powinny znaleźć się winogrona. Ich owoce zawierają melatoninę, hormon regulacji snu. Włączenie ich do diety wpłynie korzystnie na szybkość zasypiania.

Dodaj winogrona do jogurtu naturalnego, a będziesz mieć już gotową, lekką kolację.

Nie licz owiec

Gdy następnym razem trudno będzie ci zasnąć nie licz owiec. Wykorzystaj ten czas na przeanalizowanie swojego jadłospisu. Na pewno warto włączyć do niego produkty wpływające na zdrowy sen. Dzięki nim lepiej się wyśpisz.

Zobacz także:

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl