Dlaczego potrzebujemy elektrolitów?

Zabezpieczenie organizmu przed odwodnieniem, jest szczególnie ważne w okresie upałów, intensywnego wysiłku fizycznego, czy w przypadku chorób układu pokarmowego. Odwodnienie może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak spadek koncentracji, bóle głowy, a nawet uszkodzenie istotnych narządów. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie – suplementacja elektrolitów.
Aleksandra Załęska
2024-06-12 15:48
Udostępnij
Dlaczego potrzebujemy elektrolitów?

Elektrolity to naturalnie występujące minerały w organizmie ludzkim, istotne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Są to jony, takie jak sód, potas, wapń i magnez, które pełnią kluczową rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych, regulacji ciśnienia krwi, utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej oraz wspieraniu pracy mięśni. W wielu sytuacjach dochodzi do niekontrolowanej utraty elektrolitów, na przykład podczas intensywnego pocenia się, wymiotów, biegunki, lub w wyniku nadmiernego oddawania moczu. Suplementacja elektrolitów staje się wtedy konieczna, aby uniknąć niebezpiecznych niedoborów, szczególnie u osób w podeszłym wieku, dzieci oraz osób z przewlekłymi chorobami.

Kiedy warto sięgnąć po elektrolity? Przede wszystkim w sytuacjach wzmożonego pocenia się, na przykład podczas intensywnego treningu fizycznego w ciepłe dni. Wysoka gorączka, zwłaszcza u osób starszych lub dzieci, również może prowadzić do utraty elektrolitów. Objawy takie jak wymioty, biegunka, czy częste oddawanie moczu również sygnalizują konieczność uzupełnienia elektrolitów w organizmie.

Często sami sobie fundujemy niedobory elektrolitów, pijąc zbyt mało wody, stosując restrykcyjne diety lub jedząc monotematycznie, bez uwzględnienia pokarmów bogatych w te cenne składniki. W takich sytuacjach suplementacja elektrolitami staje się kluczowa dla zachowania równowagi w organizmie.

Warto pamiętać, że niedobór poszczególnych elektrolitów może objawiać się różnymi symptomami. Na przykład, niedobór sodu może objawiać się ciągłym zmęczeniem, bólami głowy i skurczami mięśni, podczas gdy niedobór potasu może zagrażać sercu, powodując nieregularne bicie serca i osłabienie mięśni.

Dlatego ważne jest, aby monitorować swój organizm i w razie potrzeby sięgać po elektrolity, aby zapewnić mu odpowiednie wsparcie i zachować jego zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie.