fit.pl mobile logo

Dobry Tłusty Czwartek?

Okres karnawału dobiega końca. Na tych uczciwie trenujących i mających na uwadze ilość zjadanych kalorii czeka jednak jeszcze jedno wyzwanie: Tłusty Czwartek. I nieodzownie związany z tym dylemat: zjeść czy nie zjeść pączka?

- Nie widzę nic złego w chwilowym poluzowaniu hamulców w diecie. Róbmy to jednak świadomie. – mówi Michał Kowalski, trener sieci klubów CityFit. - Wartość energetyczna przeciętnej wielkości pączka z marmoladą to 300 kcal. Co trzeba zrobić, by je spalić? Na przykład 200 minut tańca, 40 minut biegu lub 35 minut ćwiczenia burpees itd.

Ale 300 kcal to także 2 duże jajka, 1 pomidor, 40 g sera mozzarella light, 2 łyżki mleka, pół ząbka czosnku, 1 łyżka octu balsamicznego, świeża bazylia, szczypta soli i pieprzu. Czyli pyszny omlet, który w porównaniu z pączkiem jest prawdziwym wulkanem energetycznym. Mimo, że mają tyle samo kalorii. O co więc chodzi? O jakość -  a nie objętość - energii. Bo pączek, główny bohater Tłustego Czwartku, wcale nie jest taki tłusty. Mimo, że smażony na głębokim oleju zawiera znacznie mniej tłuszczu niż omlet. Czy to jednak go rozgrzesza?

- Nie, bo pączek po prostu jest nam zbędny, ponieważ nie dostarcza do organizmu niczego wartościowego. Zawartość białka jest właściwie znikoma. Za to zawartość cukru – znaczna. I to jest w nim najgorsze. Bo energia z cukru jest bardzo „ulotna”, jednocześnie nie pozostająca bez znaczenia dla poziomu insuliny w krwi. Nie odżywisz organizmu, a za to powiększysz zawartość podskórnej tkanki tłuszczowej. Ale możesz też spożyć 300 kalorii, w których 2/3 objętości energetycznej to tłuszcze nasycone i jednonienasycone, a dodatkowo 15 gramów białka oraz 40 gramów węglowodanów. Taka kompilacja składników zapewni przypływ energii i zaopatrzy Cię w odpowiedni poziom substancji budulcowych. Dlatego myśląc o rozsądnym odżywianiu pamiętajmy, że to nie kalorie są złe. Niewłaściwe może być jedynie ich źródło. Bez cukru w diecie przeżyjemy. Bez tłuszczu - nie.  – tłumaczy trener CityFit.

Czy to znaczy, że mamy całkowicie zrezygnować z tego co słodkie? Na szczęście nie. Co więcej, według trenera CityFit „tłusty czwartek” możemy mieć raz na tydzień! I to z korzystnym skutkiem dla zdrowia psychicznego oraz wzmocnienia motywacji:

- Brzmi jak nonsens, ale to prawda! Daj sobie luz! Nie na co dzień, ale też niekoniecznie od święta. Załóżmy, że jesz w miarę systematycznie, 4 posiłki w ciągu dnia (śniadanie w domu, drugie śniadanie w pracy, obiad przed ćwiczeniami i kolację po powrocie do domu). To daje 28 posiłków tygodniowo. Jeżeli każde z dań jest w „makro założeniach” poprawnie skomponowane, zjedzone na czas, bez oszukiwania, to naprawdę nic się nie stanie, gdy raz odpuścisz. Mam na myśli jeden z tych 28 posiłków. Daj sobie chwilę oddechu i pozwól sobie na to, na co masz akurat ochotę.

Taki „tłusty czwartek” raz w tygodniu będzie uczciwą i zasłużoną nagrodą za regularne i odpowiednio zbilansowane posiłki na co dzień. I doskonale podtrzyma naszą motywację. Bo naszym największym sprzymierzeńcem w walce o smukłe i zdrowe ciało jest regularność i systematyczność. A nie pączek.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl