Drożdże spożywcze: jak je wykorzystać w swojej kuchni?

Saccharomyces cerevisiae to jedne z najpopularniejszych drożdży spożywczych, które wykorzystywane są zarówno w prywatnych kuchniach, jak i piekarniach, pizzerach i wielu innych miejscach. Są one niezwykle korzystne pod kątem piekarniczym, ale również zdrowotnym. Dlaczego? Czy warto, a jeśli tak, to w jaki sposób wykorzystać je w kuchni? Jeśli chcesz znać odpowiedź, koniecznie zajrzyj poniżej! Zapraszamy!
2023-01-13 00:00
Udostępnij
Drożdże spożywcze: jak je wykorzystać w swojej kuchni?

Czym są drożdże spożywcze?

Drożdże spożywcze to bardzo małe, jednokomórkowe organizmy zaliczane do grzybów. Na podłożu zawierającym cukry proste są one w stanie w warunkach beztlenowych przeprowadzić ich fermentację, w efekcie której powstaje woda i dwutlenek węgla. Taka zdolność sprawia, że są one niezwykle wartościowe w branży piekarskiej. Pozwalają bowiem na wyrośnięcie ciasta przygotowywanego do wypieku. W sprzedaży znajdziesz je w trzech formach: świeżej, suszonej i instant. Co je różni?

Drożdże świeże, jak sama nazwa wskazuje, są produktem świeżym, a więc i o krótkiej dacie przydatności do spożycia. Ten rodzaj uważany jest za pracochłonny w kuchni. Aby ich użyć, należy bowiem stworzyć z nich rozczyn, który wymaga specjalnego przygotowania i czasu na wyrośnięcie, a tym samym więcej atencji. Drugi wariant, drożdże suszone, mają formę suchych granulek. One także wymagają aktywacji poprzez przygotowanie roztworu, jednak nie musisz ich przechowywać w lodówce.

drozdze

A trzeci typ, drożdże instant, także są suszone, co wydłuża ich ważność spożycia. Warto podkreślić, że nie wymagają one jednak przygotowywania rozczynu i są bardziej skoncentrowane niż suszone, dzięki czemu często są uznawane za wygodniejsze — szczególnie w domowym użytku. Wystarczy je zmieszać z suchymi składnikami z danego przepisu i dodać wodę lub mleko o odpowiedniej temperaturze, by mogły one zacząć fermentować.

Do czego przydadzą się drożdże spożywcze w Twojej kuchni?

Ze względu na możliwości, jakie niosą za sobą drożdże spożywcze, mogą być one wykorzystywane w kuchni do różnych wypieków. Najczęściej stosowane są do wypieku pieczywa. Z ich pomocą możesz upiec smaczny, domowy chleb — nie tylko ten klasyczny, ale i te urozmaicone, z dodatkiem pestek słonecznika, dyni czy z żurawiną.

Lubisz świeże pieczywo, ale nie przepadasz za kolejkami w pobliskiej piekarni? Drożdże posłużą Ci we własnej kuchni także do przygotowania pysznych bułek bądź bagietek. Przygotuj takie, jakie lubisz najbardziej: mniejsze lub większe, klasyczne czy z dodatkami, a Twoje śniadanie zyska zupełnie nowy, smaczniejszy wymiar. 

Powyżej wskazane zastosowania spożywczych drożdży nie są jedynymi. Drożdże są niezbędne również w przygotowywaniu ciast. Jeśli więc planujesz pieczenie placków drożdżowych czy bułek drożdżówek, musisz się w nie zaopatrzyć. Z nimi ciasto wyrośnie tak, jak tego oczekujesz!

Poza najpopularniejszymi zastosowaniami, jakimi jest wypiek pieczywa lub ciast, drożdże w kostce czy proszku, nie należy zapominać o tym najbardziej uwielbianym, szczególnie przez najmłodszych — wypieku pizzy. Drożdże umożliwiają przygotowanie ciasta na spód pizzy, które jest najważniejszym jej elementem. Puszyste ciasto drożdżowe z pewnością podnosi walory smakowe domowej pizzy, a także staje się doskonałą bazą do ułożenia na niej ulubionych składników.

Czy warto sięgać po drożdże?

Jak widać powyżej, zdecydowanie tak, jeśli zależy Ci na przygotowywaniu tego typu wypieków. Ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że są one wartościowe także pod kątem zdrowia. Drożdże dostarczają bowiem do organizmu zawierają wysoką zawartość błonnika oraz witamin z grupy B. Są również źródłem licznych marko- i mikroelementów, m.in. potasu, sodu, wapnia i fosforu. Dzięki temu drożdże mogą wspomagać odporność Twojego organizmu, poprawiać wygląd cery i usprawniać pracę jelit.

Drożdże to niezbędny element wielu smacznych wypieków. Postaw na wybór ich najodpowiedniejszego do Twoich oczekiwań wariantu i ciesz się ciepłymi smakołykami, które z ich użyciem samodzielnie przygotujesz w swojej kuchni. Smacznego!