Głodówka jest sposobem na oczyszczenie, odtrucie i odmłodzenie organizmu. Jest także sposobem na zrzucenie nagromadzonych kilogramów. Ze względu na wyjątkową siłę działania musi być przeprowadzana zgodnie z przemyślanym, ściśle określonym planem
fit.pl
2010-09-23 00:00
Udostępnij
Głodówka – za i przeciw
Mechanizm głodówki jest prosty. Organizm pozbawiony dawek glodowka3żywności z zewnątrz przechodzi na odżywianie wewnątrzustrojowe. W pierwszej kolejności spala wszystko, co zbędne, co stanowi dla niego balast utrudniający sprawne funkcjonowanie na co dzień. W starych komórkach zalega tzw. białko złogowe, które w czasie głodówki ulega zużyciu w pierwszej kolejności.

Za bezpieczne uważa się głodówki jednodniowe. Przed dłuższymi, 7–14-dniowymi, należy wykonać badania ogólne i 3–4 dni wcześniej odstawić mięso i nabiał.

Aby kuracja przebiegła skutecznie i możliwie bezboleśnie, nie wolno jej stosować byle jak. Nie jest kosztowna ale wymaga konsekwencji i natężenia uwagi. Ważne by właściwie przeprowadzić tzw. okres przygotowawczy, ma on bowiem takie samo znaczenie jak głodówka.

Minimum dwa tygodnie przed głodówką trzeba zrezygnować z jedzenia mięsa. Odstawić słodycze, nie słodzić napojów, jasne pieczywo zastąpić ciemnym, znacząco ograniczyć, a jeszcze lepiej zupełnie wyeliminować nabiał. Miejsce kawy i herbaty, nie mówiąc już o gazowanych napojach i alkoholu, powinny zająć napary ziołowe. Podstawą jadłospisu należy uczynić owoce, warzywa, grube kasze. Posiłki zaczynać od surówki. Rano wypijać powoli szklankę lekko ciepłej wody mineralnej, a po chwili łykać łyżeczkę siemienia lnianego i łyżkę oliwy z oliwek (mieszając ją ze śliną)

Dwa dni przed zastosowaniem głodówki je się tylko surowe warzywa i owoce. Istotne jest też picie świeżo wyciskanych soków z warzyw. Nie nadają się jednak do tego żadne soki z kartonów czy butelek.

Z medycznego punktu widzenia głodówki nie są uzasadnione. Wykańczają organizm, obniżają poziom cukru we krwi, zaburzają pracę układu nerwowego, a także mogą wywoływać odczyn zapalny przewodu pokarmowego. Głodówka przeprowadzona niewłaściwie może spowodować pogorszenie stanu zdrowia.

Głodówka jednodniowa po świątecznym szaleństwie kulinarnym, celem odciążenia przewodu pokarmowego, przygotowania się do zabiegu chirurgicznego lub badania diagnostycznego, to jest to jak najbardziej polecany sposób. Jeśli jednak ma to być metoda na pozbycie się zbędnych kilogramów to warto od razu zdać sobie sprawę, że w ten sposób nie uzyskamy trwałej i właściwej redukcji wagi. Drastyczne odcięcie kalorii to jedna z najmniej skutecznych form odchudzania.

Głodówkę można więc stosować jako formę oczyszczenia organizmu, a nie jako doskonałą metodę odchudzania.

www.fit.pl