Jak jeść, żeby mieć więcej energii?

Czasem po zjedzeniu posiłku odczuwamy spadek energii. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, żeby jedząc, czuć się gotowym do działania?
Aleksandra Załęska
2024-05-15 14:00
Udostępnij
Jak jeść, żeby mieć więcej energii?

Podczas jedzenia nasze ciało kieruje więcej krwi do układu pokarmowego, aby wspomóc proces trawienia. To może prowadzić do tymczasowego zmniejszenia dostępności krwi i tlenu dla innych części ciała, takich jak mięśnie i mózg, co skutkuje uczuciem zmęczenia. Dodatkowo, spożywanie dużej ilości węglowodanów, zwłaszcza tych prostych o wysokim indeksie glikemicznym, powoduje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, co z kolei prowadzi do wydzielania insuliny. Insulina pomaga wchłonąć glukozę do komórek, ale może także obniżyć poziom glukozy we krwi po posiłku, powodując uczucie senności.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasza energia zależy od tego, co jemy. Jeśli posiłek jest ciężki, tłusty lub bogaty w cukry, może to obciążyć układ trawienny, prowadząc do większego spadku energii. Z kolei lekki posiłek, bogaty w białko i błonnik, może dostarczyć energii, nie obciążając zbytnio układu trawiennego.

Nawyki żywieniowe kształtujemy już w dzieciństwie, a często są one przekazywane przez pokolenia. Programowanie przez pokolenie może wpłynąć na nasze relacje z jedzeniem. Świadome jedzenie polega na jedzeniu, aby zaspokoić głód, co w dzisiejszych czasach staje się coraz rzadsze. Często jemy z innych powodów niż głód, np. ze względu na trendy żywieniowe czy presję społeczną.

Świadomość dotycząca zdrowego odżywiania rośnie, ale nadal wiele osób podąża za łatwo dostępnymi produktami, zamiast zastanowić się nad tym, co jest dla nich naprawdę wartościowe. Edukacja na temat zdrowego odżywiania jest kluczowa, aby zmieniać niezdrowe nawyki.

Jedzenie może być również związane z aspektami psychologicznymi, takimi jak doświadczenia z dzieciństwa czy presja społeczna. Warto zrobić sobie analizę swojej relacji z jedzeniem i odrzucić te wzorce, które nam nie służą. Jedzenie zbyt dużych ilości jedzenia może być szkodliwe dla zdrowia.

Podsumowując, warto brać przykład z praprzodków i jeść bardziej intuicyjnie, jedynie tyle, ile faktycznie potrzebujemy. Zdrowe nawyki żywieniowe nie tylko dostarczają energii do działania, ale także zapewniają zdrowie i długie życie.