Okres świąt dla każdej osoby trzymającej zdrową dietę jest niemałym wyzwaniem, zwłaszcza, iż na stole tyle pokus... Co więc zrobić by nie przytyć?
fit.pl
2010-03-31 00:00
Udostępnij
Jak nie przytyć przez Wielkanoc
dieta3(2)Jakich zasad warto przestrzegać by nie przytyć przez Wielkanoc?
  • Jedz z umiarem – częste, acz mniejsze posiłki wspomogą metabolizm. Ustal z rodziną, iż będziecie jeść 5 mniejszych posiłków podczas, których będziecie się delektowali tradycyjnymi posiłkami (a nie obżerali na wyścigi) w rodzinnej atmosferze. 3 wielkie posiłki spowolnią przemianę materii i mogą doprowadzić do problemów z popularną „świąteczną” niestrawnością.
  • Pamiętaj o białku i warzywach – wielkanocny stół jest bogaty w dobroczynne białko: jaja, biała kiełbasa, chude pieczone mięsiwo - to świetne białko. Zrezygnuj z zawiesistych sosów, smażonych, ciężkostrawnych potraw, ziemniaków, białego pieczywa, słodkich ciast na koszt surówek i sałatek z kolorowych warzyw (bogactwo witamin i błonnika pokarmowego) doprawionych oliwą z oliwek.
  • Pij wodę – zjesz mniej, gdy na pół godziny przed posiłkiem wypijesz szklankę wody mineralnej z cytryną, które dodatkowo pomoże wyrównać gospodarkę kwasowo- zasadową organizmu, warto suplementować się błonnikiem, który zwiększając swoją objętość usprawni perystaltykę jelit i sprawi, że zje się mniej.
  • Ogranicz ciasta, słodycze, czekoladowe jajka – ewentualne słodkości np. kawałek mazurka postaraj się zjeść do godziny 15-tej, dzięki czemu spalisz nadmiar kalorii, odradzam wieczorne podjadanie świątecznych ciast – zostaną zamienione w magazyny tkanki tłuszczowej.
  • Gdy poczujesz, że zjadłeś za dużo, wypij nie za mocny napar zielonej herbaty – złagodzi problemy żołądkowe i usprawni trawienie, pamiętaj o piciu minimum 2 litrów wody – święta nie zwalniają Cię z tego obowiązku!
  • Od dawna wiadomo, że lampka czerwonego wina wpływa pozytywnie na trawienie i układ krwionośny. Dlatego jeśli chcesz sięgnąć po mocniejszy trunek watro by było to czerwone wino, wytrawne, zrobione z winogron – zawiera aktywne flawonoidy i katechiny, które są silnymi antyoksydantami. Pamiętaj nie przesadzać z ilością, bo będzie miałko to odwrotny skutek, a i puste kalorie zamienia się w tkankę tłuszczową.
  • Wielkanoc to czas radości – spędzaj czas z rodziną na spacerach, zabawach na powietrzu, krótkiej wycieczce do lasu – aktywne święta pomogą ci utrzymać linię i odnowią więzi rodzinne.
  • Sprzątanie po gościach i domownikach to nie kara- domowe czynności to też ćwiczenia – ruszaj się jak najczęściej, podawaj do stołu, sprzątaj, zmywaj – z uśmiechem, bo wiesz po co to robisz – tracisz nadliczbowe kalorie!

Ewa Wijatkowska
www.fit.pl