Jak ułatwić sobie codzienne gotowanie?

Gotowanie to zajęcie przyjemne, choć potrafi być powodem frustracji. Ciągle pojawiające się pytania, co zrobić na obiad, mogą sprawić, że po jakimś czasie czujemy się znużeni. Dodatkowo, dla wielu osób aktywnych zawodowo samodzielne przygotowywanie posiłków jest kolejnym obowiązkiem. Warto wprowadzić kilka zasad i udogodnień, które usprawnią codzienne gotowanie.
2021-01-13 00:00
Udostępnij
Jak ułatwić sobie codzienne gotowanie?

Planowanie

Chcesz sprawić, że czas spędzony w kuchni będzie krótszy? Planuj posiłki na cały tydzień. Najlepiej poświęcić godzinę w tygodniu na przygotowanie listy dań i wzbogacenie jej o spis produktów, które trzeba kupić, by je przyrządzić. Taką listę można umieścić przy pomocy magnesu na lodówce, aby mieć do niej łatwy dostęp. Po powrocie z pracy wystarczy rzut oka na listę, by od razu zabrać się za gotowanie. Jeśli planujesz wypróbowanie nowego przepisu, od razu przepisz go lub wydrukuj i umieść razem z tygodniowym jadłospisem.

Zadbaj o porządek w kuchni

Kluczem do szybkiego gotowania jest dobra organizacja. Zadbaj o to, aby garnki, sprzęty i akcesoria miały określone miejsce, w którym szybko je odnajdziesz. Znajdź jedną półkę na ulubione przyprawy i wybieraj produkty, które sprzedawane są w ergonomicznych opakowaniach. Najlepiej by były one szklane i poręczne. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możesz po nie sięgnąć i szybko ich użyć. Dobrym przykładem może być tu sos sojowy Kikkoman – jego butelka jest poręczna, a otwór w dozowniku jest szeroki, dlatego możesz szybko dodać do potrawy tyle sosu, ile potrzebujesz; nie ogranicza Cię kroplomierz.

Wykorzystaj zamrażarkę

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie półproduktów mrożonych. I nie chodzi tu wcale o te kupowane w markecie. Jeśli często w swojej kuchni używasz cebuli czy czosnku, możesz obrać je, pokroić i przechowywać w zamrażarce. Nie tylko oszczędzi to Twój czas podczas gotowania, ale pozwoli uniknąć częstego problemu, czyli zapachu utrzymującego się na dłoniach. Wystarczy przygotować raz odpowiednią ilość, by zapomnieć o tym na kilka tygodni.

Sprzątanie

Gotowanie to jedno, ale zmywanie i sprzątanie po gotowaniu to dodatkowy czynnik zniechęcający do samodzielnego przyrządzania posiłków. Warto robić to na bieżąco, kiedy akurat coś smażymy lub gotujemy i mamy kilka minut czasu. Jeśli wyrzucanie odpadków wymaga ciągłego obracania się lub przechodzenia w inne miejsce kuchni, warto podczas gotowania ustawić przy stanowisku pojemnik, do którego będziemy wrzucać to, co później trafi do śmietnika. Takie gotowanie pozwala na zachowanie porządku w kuchni i skraca czas przygotowywania dań.

Gotuj na dłużej

W Twojej diecie dominują warzywa? Często przygotowujesz sałatki? Z pewnością masz kilka ulubionych dipów i dressingów. Pamiętaj o tym, że można wykonać je wcześniej w większej ilości i przechowywać w lodówce. To świetny sposób, jeśli na podwieczorek i kolację wybierasz potrawy szybkie w przygotowaniu. Sprawdzą się zarówno do sałatek, jak i do placków (np. z cukinii czy z kaszy gryczanej). Dzięki temu masz ulubiony vinegret zawsze pod ręką. Szukasz nowych inspiracji? Wypróbuj dipy warzywne! Te z pomidorów, batatów lub z bakłażana pozwolą Ci wnieść do Twojej kuchni nieco świeżości. Użycie kilku kropli sosu Kikkoman podkręci ich smak i sprawi, że przygotowane przez Ciebie posiłki zachwycą wszystkich domowników!