Jak znaleźć dla siebie skuteczną dietę? Odkryj swój typ metaboliczny!

Dlaczego ten sam posiłek jednemu poprawi samopoczucie, podczas gdy na drugiego nie ma żadnego wpływu, a trzeciemu zaszkodzi? Zdaniem zwolenników Metabolic Typing, nowego trendu w dietetyce, to kwestia indywidualnego typu przemiany materii. Odnajdując swój „typ metaboliczny” będziesz w stanie poprawnie oszacować zapotrzebowanie na ilość i rodzaj pokarmu, a co za tym idzie – bezpiecznie i szybko chudnąć.
2017-04-10 00:00
Udostępnij
	
Jak znaleźć dla siebie skuteczną dietę? Odkryj swój typ metaboliczny!

Dieta metaboliczna, czyli co?

Zdaniem autorów diety metabolicznej, zidentyfikowanie osobistego typu metabolicznego jest tak samo ważne, jak znajomość grupy krwi. Przekonują oni, że organizm, który otrzymuje składniki odżywcze zgodne z osobistym programem genetycznym, jest w stanie szybciej regenerować osłabiony system immunologiczny. Ponadto bez problemu radzi sobie z takimi problemami, jak m.in.: nadwaga, czy przewlekłe zmęczenie.

W walce z powyższymi zaburzeniami mogą pomóc naturalne suplementy diety. Znajomość własnego typu metabolicznego może pomóc w doborze najkorzystniejszej kompozycji składników odżywczych i minerałów przeciwdziałających odkładaniu się tkanki tłuszczowej, a także zmęczeniu (zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu). Jednym z organicznych preparatów, pozwalających na osiągnięcie tych efektów  jest B-Shape, którego działanie oparte jest o beanblock® – opatentowany, naturalny ekstrakt z nasion fasoli włoskiej (Phaseolus Vulgaris).

2

Więcej o B-shape: http://bit.ly/Bshape

W jaki sposób określić swój typ metaboliczny?

Test pozwalający na ustalenie typu metabolicznego składa się z czterech serii. Pierwszą jest szczegółowy wywiad, podczas którego dietetyk poznaje Twoje preferencje żywieniowe. W trakcie kolejnych przeprowadzane są badania uzupełniające, w tym:

  • ciśnienie krwi,
  • poziom glukozy we krwi,
  • odczyn pH śliny i moczu,
  • czas wstrzymywania oddechu,
  • liczba oddechów na minutę.

Na podstawie informacji uzyskanych podczas wywiadu, połączonych z otrzymanymi wynikami badań, dietetyk wyodrębni typ metaboliczny.

1

Jaki jest Twój typ metaboliczny?

Współczesna dietetyka wyróżnia 3 podstawowe typy metaboliczne:

  • Typ endomorficzny („wolny spalacz”)

Powolne tempo spalania tkanki tłuszczowej, przy słabym apetycie to cechy charakterystyczne endomorfików. Niemniej ważny jest również niski poziom cukru we krwi, który odpowiada za niekontrolowany apetyt na słodkie i niezdrowe przekąski. Zachwianie prawidłowych proporcji ilości spożywanych węglowodanów w stosunku do białka prowadzi w konsekwencji do problemów z nadwagą.

Cechami endomorfików są: wąskie ramiona i szczupła górna część pleców. Taką budowę ma Jennifer Lopez, Rihanna czy Alicia Keys. Największą bolączką jest zbędna tkanka tłuszczowa, która odkłada się przede wszystkim w okolicach brzucha, bioder oraz ud. By zyskać wymarzoną sylwetkę, należy skoncentrować się na wymodelowaniu ramion i barków. Optyczne poszerzenie obręczy barkowej zmniejszy dysproporcję w stosunku do dolnych partii ciała. To najlepszy sposób na uzyskanie sylwetki zbliżonej do „klepsydry”. 

Dieta w 70% powinna składać się z białek złożonych i tłuszczów, natomiast w pozostałych 30% - węglowodanów. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć m.in.: mięsa, ryb, tłustych twarożków, jajek, czy pełnoziarnistego zboża. W przypadku warzyw, zalecane jest, by ok. 40% z nich było spożywane w postaci surowej. Uzupełnieniem diety są odpowiednio dobrane witaminy (przede wszystkim A, z grupy B, C, E, PP) oraz makroelementy. Najważniejsze z nich – chrom i kapsaicyna – wchodzą w skład preparatu B-Shape. Pierwszy stymuluje produkcję insuliny, kluczowego hormonu w walce ze zbędnymi kilogramami. Zapobiega drastycznym wzrostom i spadkom poziomu cukru we krwi, przez co redukuje zapotrzebowanie organizmu na produkty bogate w cukry. Wpływa na obniżenie "złego" cholesterolu (LDL), podnosząc poziom "dobrego" (HDL). Natomiast drugi – kapsaicyjna – zwiększa  ilość adrenaliny i dopaminy, hormonów odpowiedzialnych za regulacje apetytu. Dodatkowo, działa stymulująco na współczulny układ nerwowy, przez co przyczynia się do szybszego utleniania tłuszczu w komórkach mięśniowych.

W zwalczeniu impulsywnego podjadania między posiłkami mogą pomóc codzienne nawyki, np. rytuał parzenia zielonej herbaty. Najlepsze suplementy diety zawierają ten składnik ze względu na zawartość cennych przeciwutleniaczy, przyśpieszających tempo termogenezy, tj. procesu spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto, dzięki właściwościom stymulującym i tonizującym, zielona herbata oddziałuje odprężająco na ciało i umysł: redukuje zmęczenie i pobudza organizm do wydajnej pracy.

  • Typ mezomorficzny („zbalansowany spalacz”)

U mezomorfików problemy z nadwagą wynikają z zaniechania aktywności fizycznej oraz zaniedbań w zakresie zdrowych nawyków żywieniowych, najczęściej w postaci spożywania zbyt kalorycznych posiłków.

Atutami tej budowy ciała są: są: proporcjonalny biust i biodra, uzupełnione wąską talią. Z takiej sylwetki słynie Beyonce, Salma Hayek, czy Mariah Carey. Zbędna tkanka tłuszczowa odkłada na silnie rozwiniętych przedramionach i ramionach. Stąd, właśnie te części ciała wymagają intensywniejszej pracy.

W przypadku mezomorfików przeszkodą w utrzymaniu prawidłowej masy ciała jest zbyt duża kaloryczność posiłków. W jej obniżeniu pomocna jest m.in. fitoaglutyninia. To jeden z głównych składników preparatu B-Shape, który obecny jest w beanblock® - naturalnym wyciągu z nasion fasoli włoskiej. Fitoaglutynina zmniejsza kaloryczność posiłków, jednocześnie ograniczając produkcję greliny („hormonu głodu”), który odpowiedzialny jest za stymulowanie apetytu. W efekcie wywołuje uczucie sytości, redukując chęć sięgnięcia po niezdrową przekąskę.

Dodatkowym wsparciem w podtrzymaniu zgrabnej sylwetki jest również kawa. Zawarta w niej kofeina oddziałuje na korę mózgową,  w wyniku czego redukuje uczucie fizycznego zmęczenia. W praktyce oznacza to dłuższe i bardziej intensywne treningi, podczas których spalonych zostanie jeszcze więcej kalorii. Dodatkowo, kofeina przyśpiesza przemianę materii; wypicie kubka napoju zwiększa tempo metabolizmu o 3-4%.

  • Typ ektomorficzny („szybki spalacz”)

Ektomorfik, przeciwieństwie do endomorfika i mezomorfika, ma tendencję do niedowagi. Z tego względu jego dieta powinna być oparta o odpowiednio wysoką liczbę kalorii. W ten sposób ektomorfik może zrealizować swój cel, którym jest przybranie na wadze.

Dieta metaboliczna, uzupełniona o bezpieczne suplementy , to najskuteczniejsza metoda w walce z otyłością. Unikalny plan żywieniowy, który opracowywany jest na podstawie indywidualnych potrzeb organizmu pozwala zachować pełną kontrolę nad procesem odchudzania. To szansa nie tylko dla zdrową i bezpieczną utratę zbędnych kilogramów, ale i stałe utrzymanie pożądanej sylwetki ciała.