fit.pl mobile logo

Kreatyna - popularny suplement

Kreatyna jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów w kulturystyce. Jak ją prawidłowo stosować?
Kreatyna jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów w kulturystyce. To substancja podobna do białek, zbudowana z trzech aminokwasów: argininy, metioniny oraz glicyny.

Niewielkie ilości kreatyny znajdują się w ludzkim organizmie, ponieważ jest ona stałym składnikiem tkanki mięśniowej i odgrywa zasadniczą rolę w przemianach chemicznych powodujących skurcz mięśniowy. Niewielkie ilości kreatyny możemy znaleźć także na przykład w wieprzowinie.

kreatyna suplementyWbrew krążącym opiniom, kreatyna nie jest sterydem lecz odżywką (suplementem). Kreatynę najlepiej stosować po minimum 6 miesiącach treningów. Nie zaleca się stosowania kreatyny poniżej 16 roku życia.

Używanie kreatyny jako suplementu powoduje:

- zwiększa naszą wagę poprzez zwiększenie masy mięśniowej. Dochodzi do zwiększenia ilości kreatyny w mięśniu co z kolei powoduje iż komórki mięśniowe wchłaniają więcej wody. Zwiększona objętość komórki odbierana jest przez organizm jako sygnał anaboliczny co z kolei pobudza mięśnie do przyrostu masy. Dzięki kreatynie można zwiększyć masę mięśniową nawet o 4-7kg,
- zwiększa siłę (przeciętnie o 10-15%),
- zwiększa odporność na ból,
- ogranicza powstawanie kwasu mlekowego w mięśniach (zakwasy).

Podczas stosowania kreatyny musimy pamiętać o piciu dużych ilości wody, wiąże ona wodę w komórce i zwiększa jej objętość.

Podczas zażywania kreatyny powinniśmy pamiętać aby nie spożywać:

- kofeiny - (można spożywać dopiero po 4 godzinach od zażycia kreatyny),
- alkoholu - ponieważ odwadnia organizm,
- tłuszczu - ponieważ utrudnia wchłanianie kreatyny.

Dawkowanie kreatyny:

Kreatynę należy spożywać zawsze na pusty żołądek, rozpuszczoną w wodzie albo w soku. Podczas jednego cyklu powinno się spożywać kreatynę przez ok 6 tygodni. W dniach podczas których mamy trening najlepiej jest spożyć 5g kreatyny tuż po przebudzeniu. Drugą porcję również 5g należy spożyć tuż po treningu. Podczas dni bez treningu należy spożyć 3g kreatyny tuż po przebudzeniu i 3g kreatyny w połowie dnia, najlepiej 2 godziny po obiedzie.

Powinniśmy również pamiętać, organizm ludzki nie jest w stanie przyswoić więcej niż ok 10g kreatyny na dobę.

Kreatynę należy przechowywać w suchym miejscu (w pomieszczeniu o niskiej wilgotności) w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Kreatynę należy chronić przed wilgocią ponieważ pod wpływem wody przekształca się w nieaktywną formę - kreatyninę. Jeżeli znajdziesz twarde grudki w kreatynie to znaczy, że była źle przechowywana i nie nadaj się już do spożycia.

Kreatynę można zakupić w naszym sklepie

www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl