Kreatyna jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów w kulturystyce. To substancja podobna do białek, zbudowana z trzech aminokwasów: argininy, metioniny oraz glicyny.
fit.pl
2009-09-09 00:00
Udostępnij
Kreatyna - suplementacja i dawkowanie
Kreatyna jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów w kulturystyce. To substancja podobna do białek, zbudowana z trzech aminokwasów: argininy, metioniny oraz glicyny.

Niewielkie ilości kreatyny znajdują się w ludzkim organizmie, ponieważ jest ona stałym składnikiem tkanki mięśniowej i odgrywa zasadniczą rolę w przemianach chemicznych powodujących skurcz mięśniowy. Niewielkie ilości kreatyny możemy znaleźć także na przykład w wieprzowinie.

kreatyna suplementyWbrew krążącym opiniom, kreatyna nie jest sterydem lecz odżywką (suplementem). Kreatynę najlepiej stosować po minimum 6 miesiącach treningów. Nie zaleca się stosowania kreatyny poniżej 16 roku życia.

Używanie kreatyny jako suplementu powoduje:

- zwiększa naszą wagę poprzez zwiększenie masy mięśniowej. Dochodzi do zwiększenia ilości kreatyny w mięśniu co z kolei powoduje iż komórki mięśniowe wchłaniają więcej wody. Zwiększona objętość komórki odbierana jest przez organizm jako sygnał anaboliczny co z kolei pobudza mięśnie do przyrostu masy. Dzięki kreatynie można zwiększyć masę mięśniową nawet o 4-7kg,
- zwiększa siłę (przeciętnie o 10-15%),
- zwiększa odporność na ból,
- ogranicza powstawanie kwasu mlekowego w mięśniach (zakwasy).

Podczas stosowania kreatyny musimy pamiętać o piciu dużych ilości wody, wiąże ona wodę w komórce i zwiększa jej objętość.

Podczas zażywania kreatyny powinniśmy pamiętać aby nie spożywać:

- kofeiny - (można spożywać dopiero po 4 godzinach od zażycia kreatyny),
- alkoholu - ponieważ odwadnia organizm,
- tłuszczu - ponieważ utrudnia wchłanianie kreatyny.

Dawkowanie kreatyny:

Kreatynę należy spożywać zawsze na pusty żołądek, rozpuszczoną w wodzie albo w soku. Podczas jednego cyklu powinno się spożywać kreatynę przez ok 6 tygodni. W dniach podczas których mamy trening najlepiej jest spożyć 5g kreatyny tuż po przebudzeniu. Drugą porcję również 5g należy spożyć tuż po treningu. Podczas dni bez treningu należy spożyć 3g kreatyny tuż po przebudzeniu i 3g kreatyny w połowie dnia, najlepiej 2 godziny po obiedzie.

Powinniśmy również pamiętać, organizm ludzki nie jest w stanie przyswoić więcej niż ok 10g kreatyny na dobę.

Kreatynę należy przechowywać w suchym miejscu (w pomieszczeniu o niskiej wilgotności) w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Kreatynę należy chronić przed wilgocią ponieważ pod wpływem wody przekształca się w nieaktywną formę - kreatyninę. Jeżeli znajdziesz twarde grudki w kreatynie to znaczy, że była źle przechowywana i nie nadaj się już do spożycia.

Kreatynę można zakupić w naszym sklepie

www.fit.pl