Wg naukowców i lekarzy mózg to centrum dowodzenia organizmu człowieka. To, w jaki sposób się odżywiamy, ma przełożenie na codzienne funkcjonowanie całego ciała, pamięć, koncentrację i sprawność myślenia. Odpowiednie codzienne odżywianie, w tym spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, determinuje jakość pracy naszego mózgu i układu nerwowego, szybkość naszych reakcji, a nawet nasz humor. Czy dobrze odżywiamy nasze mózgi? Jak robić to lepiej?  
fit.pl
2014-10-06 00:00
Udostępnij
Odżywiamy nasze mózgi


Umysł to nie jedynie mózg, lecz także powiązane z nim całe ciało. Dlatego tak istotne jest by właśnie mózgowi dostarczać codziennej porcji witamin i składników odżywczych dla prawidłowego funkcjonowania, czerpiąc je nie tylko z orzechów i migdałów, ale w znacznej mierze z warzyw i owoców. Jak przekonują eksperci kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku” co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie to dopiero odpowiednia ilość składników odżywczych dla organizmu.

Prof. Maria Koziołkiewicz, ekspert kampanii przyznaje: Jako społeczeństwo, niestety nadal spożywamy zbyt dużo tłuszczów i węglowodanów, a zbyt mało owoców i warzyw, także w postaci 100% soków. A szkoda, bo wiek w którym żyjemy wymaga od naszych ciał i mózgów dużej sprawności, wydajności i efektywności, dlatego zdecydowanie warto przeanalizować dotychczasowe nawyki żywieniowe i wprowadzić zmiany na lepsze. A na efekty naprawdę nie będzie trzeba długo czekać. 

Złote reguły odżywiania

Odżywianie mózgu powinno rozpocząć się od najważniejszego posiłku, czyli śniadania. Poranny posiłek zapewni energię i ustabilizuje poziom cukru we krwi, co oznacza, że nasz mózg rozpocznie pracę pełną parą. Równie istotny jest dla mózgu stały dopływ „paliwa” czyli pożywienie, które powinno się dostarczać w małych porcjach kilka razy dziennie. Codzienne „zabieganie” sprawia, że często zapominamy o regularnym spożywaniu posiłków, co może wpłynąć na pojawienie się uczucia zmęczenia i senności. W takich sytuacjach trudno jest się skupić, efektywnie i wydajnie pracować. Nie powinniśmy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, w różnorodnej postaci: wody, zup oraz soków. - Szklanka 100% soku (200 ml), jako jedna z zalecanych pięciu porcji warzywno-owocowych, może być doskonałą przekąską w ciągu dnia dodaje Barbara Groele, sekretarz generalny Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, organizator kampanii.

Najważniejsze składniki dla umysłu i ciała

Dla zachowania dobrej kondycji ciała i umysłu w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty będące bogatym źródłem antyoksydantów, cynku, witamin z grupy B, lecytyny oraz kwasów tłuszczowych OMEGA 3. 

- Systematyczne dostarczanie ich do organizmu wpłynie korzystnie na funkcjowanie ciała i umysłu, a także zmniejszy poziom uszkodzeń w DNA dodaje prof. dr hab. Maria Koziołkiewicz z Politechniki Łódzkiej, ekspert kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku”.

Bogatym źródłem antyoksydantów i minerałów są owoce, takie jak: truskawki, morele, arbuzy, jagody i jeżyny oraz owoce cytrusowe; warzywa – na przykład: brokuły, kalafior, natka pietruszki, szpinak, sałata, fasola (czerwona i czarna). Ponadto, innym źródłem antyoksydantów, oprócz warzyw i owoców, są ryby (zwłaszcza dorsz, makrela, łosoś i halibut), tłuszcze roślinne, mleko, jaja i miód. Antyoksydanty chronią przed działaniem wolnych rodników, które wpływają na procesy starzenia mózgu. Cynk przyczynia się do utrzymania prawidłowego stanu kości, włosów, paznokci i skóry. Dobrym źródłem cynku są takie produkty jak: owoce cytrusowe (cytryny, pomarańcze, mandarynki), morele, brzoskwinie. Niezwykle ważne dla prawidłowej pracy mózgu jest dostarczenie do organizmu witamin z grupy B, regulujących pracę całego układu nerwowego. Brak witamin z tej grupy może powodować osłabienie oraz problemy z koncentracją, rozkojarzenie i bezsenność. Warto w tym czasie sięgać po lecytynę, którą można znaleźć w rybach, soi, orzechach oraz bardzo ostatnio popularnych i lubianych kiełkach.

W zdrowym ciele zdrowy mózg

Istotnym elementem, o którym często zapomnimy, jest aktywność – nie tylko fizyczna, ale także umysłowa, np. rozwój swoich zainteresowań i pasji. Codzienna aktywność w postaci spaceru, przejażdżki na rowerze, kilku pompek, brzuszków czy przysiadów przyczyni się do lepszego natlenienia i stymulacji pracy mózgu, w którym będą powstawały nowe połączenia między neuronami, a istniejące ulegną wzmocnieniu. Wydzielane w tym czasie endorfiny sprawiają, że czujemy się radośniejsi i szczęśliwsi. Taka aktywność może przyczynić się do sprawniejszego funkcjonowania mózgu na starość, chroniąc przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Podejmowanie takich aktywności doradzają eksperci osobom w każdym wieku, a zwłaszcza osobom powyżej 60-ego roku życia. Ważna jest również zdroworozsądkowa profilaktyka – jak właściwe odżywianie i aktywny tryb życia przed rozpoczęciem wieku 60+. Ekspert kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku” prof. Maria Koziołkiewicz z Politechniki Łódzkiej dodaje: bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu jest regularność we wszystkich możliwych elementach życia – chodzi tu o właściwe odżywianie i aktywność fizyczną, ale także o umiar w korzystaniu z używek oraz odpowiednią długość snu. Jeśli spełnimy te warunki, nasze ciało i mózg będą każdego dnia lepiej funkcjonować.

www.dieta.fit.pl