Zdrowe odżywianie jest podstawą zachowania zdrowego organizmu. Przestrzegając dziesięciu podstawowych zasad właściwego żywienia, wykorzystamy dostępne pożywienie w najbardziej efektywny dla naszego zdrowia i kondycji organizmu sposób. Grunt to poznać reguły dobrego odżywiania, a następnie wyrobienie w sobie konsekwencji w ich przestrzeganiu. Proste? A więc zaczynamy!
fit.pl
2011-04-06 00:00
Udostępnij
Dekalog zdrowego odżywiania
zdrowe jedzenieZasada pierwsza

Dość banalna, a jaka ważna - należy jeść różnorodne produkty, co pozwali uniknąć niedoborów składników pokarmowych. Zróżnicowana dieta, bogata w witaminy, to podstawa pięknego i zdrowego organizmu.

Zasada druga

Codziennie powinno się dbać o spożywanie dużej ilości błonnika, który jest źródłem energii i przyspiesza metabolizm. Zawierają go m.in. produkty zbożowe, takie jak: różnego rodzaju pieczywa, płatki, makarony, kasze, mąki. Są one podstawą tzw. piramidy żywieniowej.

Zasada trzecia

Podstawą codziennej diety są bogate w witaminy produkty roślinne, takie jak owoce, a zwłaszcza warzywa. Różnego rodzaju sałaty, szpinak, brokuły, seler, kalafior czy pomidory to prawdziwe bomby zdrowia. Są one nie tylko źródłem błonnika i witamin, lecz także potrzebnej organizmowi wody - radzi Paweł Szymczak, specjalista ds. jakości w firmie Fit &Easy.

Zasada czwarta

Kolejnym ważnym składnikiem diety jest nabiał, a więc mleko, jogurty, kefiry, sery, maślanka. Ich spożywanie dostarcza organizmowi potrzebnego wapnia.

Zasada piąta

Warto spożywać mięso, jest ono bowiem źródłem białka. Nie jest to jednak element codziennej diety. Wegetarianie powinni zadbać o spożywanie substytutów zawierających białko, jak np. rośliny strączkowe.

[-------]

Zasada szósta

Należy do minimum ograniczyć spożywanie tłuszczów w diecie. Zwłaszcza zwierzęcych. Zamiast nich zdrowiej jest używać oleju i oliwy. O tym, że słodycze i wszelki cukier są zbędne dla diety wie chyba zdrowe jedzenie2każdy. Należy je ograniczyć do minimum, gdyż nie są źródłem wartościowych składników, a jedynie próchnicy, wzdęć i dodatkowych kilogramów.

 

Zasada siódma

Najlepiej jest jeść surowe warzywa, jeśli jednak chcemy je ugotować, pamiętajmy aby nie robić tego za długo. Należy także powstrzymać się od przyprawiania dań solą i ograniczyć używanie gotowych mieszkanek przypraw, gdyż one także zawierają sól. Warto używać w miarę możliwości świeżych lub suszonych ziół oraz przypraw ziołowych.

Zasada ósma

Pij wodę! I to dużo. Jest ona niezbędna dla zachowania prawidłowych procesów metabolicznych. Najlepiej spożywać ją w naturalnej formie, unikać nawet wody gazowanej. Nie wspominając już o wszelkich słodzonych napojach i alkoholu.

Zasada dziewiąta

Jedz regularnie. Należy jeść małe posiłki, co trzy godziny. Idąc do pracy czy szkoły nie musisz głodować, zabierz ze sobą gotowy miks sałatek, jogurt naturalny, owoc.

Zasada dziesiąta

Dodatkiem do zdrowego odżywienia się powinna być aktywność fizyczna. Sprzyja ona bowiem spalaniu energii czerpanej z pożywienia, normuje procesy zachodzące w naszym ciele i pomaga w walce o piękną sylwetkę.

www.fit.pl