fit.pl mobile logo

Odżywiamy nasze mózgi

Wg naukowców i lekarzy mózg to centrum dowodzenia organizmu człowieka. To, w jaki sposób się odżywiamy, ma przełożenie na codzienne funkcjonowanie całego ciała, pamięć, koncentrację i sprawność myślenia. Odpowiednie codzienne odżywianie, w tym spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, determinuje jakość pracy naszego mózgu i układu nerwowego, szybkość naszych reakcji, a nawet nasz humor. Czy dobrze odżywiamy nasze mózgi? Jak robić to lepiej?  


Umysł to nie jedynie mózg, lecz także powiązane z nim całe ciało. Dlatego tak istotne jest by właśnie mózgowi dostarczać codziennej porcji witamin i składników odżywczych dla prawidłowego funkcjonowania, czerpiąc je nie tylko z orzechów i migdałów, ale w znacznej mierze z warzyw i owoców. Jak przekonują eksperci kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku” co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie to dopiero odpowiednia ilość składników odżywczych dla organizmu.

Prof. Maria Koziołkiewicz, ekspert kampanii przyznaje: Jako społeczeństwo, niestety nadal spożywamy zbyt dużo tłuszczów i węglowodanów, a zbyt mało owoców i warzyw, także w postaci 100% soków. A szkoda, bo wiek w którym żyjemy wymaga od naszych ciał i mózgów dużej sprawności, wydajności i efektywności, dlatego zdecydowanie warto przeanalizować dotychczasowe nawyki żywieniowe i wprowadzić zmiany na lepsze. A na efekty naprawdę nie będzie trzeba długo czekać. 

Złote reguły odżywiania

Odżywianie mózgu powinno rozpocząć się od najważniejszego posiłku, czyli śniadania. Poranny posiłek zapewni energię i ustabilizuje poziom cukru we krwi, co oznacza, że nasz mózg rozpocznie pracę pełną parą. Równie istotny jest dla mózgu stały dopływ „paliwa” czyli pożywienie, które powinno się dostarczać w małych porcjach kilka razy dziennie. Codzienne „zabieganie” sprawia, że często zapominamy o regularnym spożywaniu posiłków, co może wpłynąć na pojawienie się uczucia zmęczenia i senności. W takich sytuacjach trudno jest się skupić, efektywnie i wydajnie pracować. Nie powinniśmy zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, w różnorodnej postaci: wody, zup oraz soków. - Szklanka 100% soku (200 ml), jako jedna z zalecanych pięciu porcji warzywno-owocowych, może być doskonałą przekąską w ciągu dnia dodaje Barbara Groele, sekretarz generalny Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, organizator kampanii.

Najważniejsze składniki dla umysłu i ciała

Dla zachowania dobrej kondycji ciała i umysłu w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty będące bogatym źródłem antyoksydantów, cynku, witamin z grupy B, lecytyny oraz kwasów tłuszczowych OMEGA 3. 

- Systematyczne dostarczanie ich do organizmu wpłynie korzystnie na funkcjowanie ciała i umysłu, a także zmniejszy poziom uszkodzeń w DNA dodaje prof. dr hab. Maria Koziołkiewicz z Politechniki Łódzkiej, ekspert kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku”.

Bogatym źródłem antyoksydantów i minerałów są owoce, takie jak: truskawki, morele, arbuzy, jagody i jeżyny oraz owoce cytrusowe; warzywa – na przykład: brokuły, kalafior, natka pietruszki, szpinak, sałata, fasola (czerwona i czarna). Ponadto, innym źródłem antyoksydantów, oprócz warzyw i owoców, są ryby (zwłaszcza dorsz, makrela, łosoś i halibut), tłuszcze roślinne, mleko, jaja i miód. Antyoksydanty chronią przed działaniem wolnych rodników, które wpływają na procesy starzenia mózgu. Cynk przyczynia się do utrzymania prawidłowego stanu kości, włosów, paznokci i skóry. Dobrym źródłem cynku są takie produkty jak: owoce cytrusowe (cytryny, pomarańcze, mandarynki), morele, brzoskwinie. Niezwykle ważne dla prawidłowej pracy mózgu jest dostarczenie do organizmu witamin z grupy B, regulujących pracę całego układu nerwowego. Brak witamin z tej grupy może powodować osłabienie oraz problemy z koncentracją, rozkojarzenie i bezsenność. Warto w tym czasie sięgać po lecytynę, którą można znaleźć w rybach, soi, orzechach oraz bardzo ostatnio popularnych i lubianych kiełkach.

W zdrowym ciele zdrowy mózg

Istotnym elementem, o którym często zapomnimy, jest aktywność – nie tylko fizyczna, ale także umysłowa, np. rozwój swoich zainteresowań i pasji. Codzienna aktywność w postaci spaceru, przejażdżki na rowerze, kilku pompek, brzuszków czy przysiadów przyczyni się do lepszego natlenienia i stymulacji pracy mózgu, w którym będą powstawały nowe połączenia między neuronami, a istniejące ulegną wzmocnieniu. Wydzielane w tym czasie endorfiny sprawiają, że czujemy się radośniejsi i szczęśliwsi. Taka aktywność może przyczynić się do sprawniejszego funkcjonowania mózgu na starość, chroniąc przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Podejmowanie takich aktywności doradzają eksperci osobom w każdym wieku, a zwłaszcza osobom powyżej 60-ego roku życia. Ważna jest również zdroworozsądkowa profilaktyka – jak właściwe odżywianie i aktywny tryb życia przed rozpoczęciem wieku 60+. Ekspert kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku” prof. Maria Koziołkiewicz z Politechniki Łódzkiej dodaje: bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu jest regularność we wszystkich możliwych elementach życia – chodzi tu o właściwe odżywianie i aktywność fizyczną, ale także o umiar w korzystaniu z używek oraz odpowiednią długość snu. Jeśli spełnimy te warunki, nasze ciało i mózg będą każdego dnia lepiej funkcjonować.

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl