fit.pl mobile logo

Olej lniany przyjacielem zgrabnej sylwetki

Tegoroczne lato, czas, kiedy z dumą prezentowaliśmy wypracowaną miesiącami figurę, bezpowrotnie się skończyło. Jednak nadejście chłodniejszych dni nie musi kojarzyć się z przybieraniem na wadze. Szczupłą sylwetką możemy cieszyć się przez cały rok. Wystarczy wypracować kilka prostych nawyków. Jednym z nich jest wprowadzenie do diety oleju lnianego LenVitol

Od czego zacząć?

O aktywności fizycznej powiedziano już wiele. Znany jest jej zbawienny wpływ na organizm człowieka. Kondycja fizyczna, energia, piękne ciało, świetne samopoczucie - to tylko niektóre pozytywne strony uprawiania sportu. Warto jednak pamiętać, że istotnym uzupełnieniem codziennej aktywności jest zbilansowana dieta, dzięki której efekty ćwiczeń będą widoczne szybciej, a co najważniejsze - będą trwalsze.

Powszechnie wiadomo, że utracie masy ciała sprzyja ograniczenie w diecie określonych grup węglowodanów i tłuszczu. Jednak całkowita eliminacja ostatniego z tych makroskładników nie do końca niesie za sobą korzyści - jeśli wraz z pożywieniem nie zostaną dostarczone niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) omega-3 i omega-6, w które obfituje olej lniany, organizm sam ich nie wytworzy, a to oznacza otwartą drogę do wielu schorzeń wynikających z niedoborów witamin i minerałów.

Lniana dieta


Len zawdzięcza swoją karierę szerokiemu spektrum zastosowań i bogatej zawartości składników odżywczych. Obfituje w roślinne białko, witaminy B1, B6, E oraz minerały - cynk, magnez, potas, fosfor, wapń i żelazo. Poprawia kondycję skóry i włosów, pomaga walczyć z nieżytami i wrzodami żołądka, łagodzi objawy menopauzy, redukuje stany zapalne gardła i trudno gojące się rany. Sprzyja także utracie zbędnych kilogramów.

Obecność omega-3 i omega-6 w diecie działa korzystnie na obniżenie masy ciała i pomaga spalać tłuszcz - głównie ten zgromadzony w okolicach brzucha. Dzieje się tak, gdyż NNKT ulegają przemianie w tzw. eikozanoidy - grupę mediatorów lipidowych, które wpływają na regulowanie czynności układu sercowo-naczyniowego, a także trawienie, magazynowanie tłuszczu i produkcja insuliny. Ostatnia z tych substancji sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, natomiast obniżenie poziomu jej produkcji pozwala przyśpieszyć proces zamiany tłuszczu w energię. Dodatkowo unikanie skoków insulinowych umożliwia walkę z napadami głodu, co pozwala bardziej konsekwentnie trzymać się diety.

Wszechstronne właściwości lnu


Korzyści wynikające z zastosowaniu lnu w diecie wynikają z bogactwa zawartych w nim wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a zwłaszcza kwasu alfa-linolenowego (ALA). Wykazują one pozytywny wpływ na wiele procesów fizjologicznych, między innymi, pracę serca, mózgu czy układu odpornościowego, nawilżenie skóry, a także gospodarkę lipidową i przemianę materii. Ponadto nasiona lnu to cenne źródło błonnika, który zapobiega zaleganiu treści pokarmowych w jelitach, a zatem redukuje problemy związane z wypróżnianiem. Zaparcia często towarzyszą osobom, które cierpią z powodu nadwagi. Prowadzą do uczucia ociężałości, wzdęć i gazów, a nawet ogólnego osłabienia, przez które rezygnujemy z aktywności fizycznej.

Dieta lniana w praktyce


Włączanie oleju lnianego do dietetycznych dań nie powinno sprawiać trudności. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, warzyw gotowanych na parze (np. brokułów, kalafiora, brukselki) czy zup. Można go spożywać razem z pastą twarogową, którą przygotowuje się z chudego białego sera, oleju lnianego oraz opcjonalnie szczypiorku, rzodkiewki czy papryki. W diecie lnianej nie powinno zabraknąć też ryb morskich, które stanowią bogate źródło kwasów omega-3, np. łososia, tuńczyka, sardynek czy makreli (zalecane ich spożycie to do 200 g dziennie). Podczas stosowania diety lnianej trzeba wykluczyć z tłuste menu mięso, cukier, słodycze i słodzone soki. Należy też ograniczyć nabiał. Dwutygodniowa kuracja z zastosowaniem oleju lnianego pozwala na utratę zbędnych kilogramów.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl