Opakowanie prawdę ci powie, czyli co można odczytać z jajecznej wytłaczanki

Choć przez wielu konsumentów uznawane za nieistotny dodatek, opakowanie jaj w rzeczywistości dostarcza szereg wartościowych informacji. Dzięki analizie dokładnej etykiety, można lepiej zrozumieć pochodzenie oraz jakość produktu. Warto zatem poświęcić chwilę na przeczytanie informacji na opakowaniach, gdyż szybka analiza pozwala lepiej planować posiłki pod względem kalorycznym i zdrowotnym.
Aleksandra Załęska
2024-04-10 14:12
Udostępnij
Opakowanie prawdę ci powie, czyli co można odczytać z jajecznej wytłaczanki

"Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że opakowanie jaj zawiera wiele istotnych danych" - podkreśla Tomasz Jokiel, ekspert z firmy Fermy Drobiu Jokiel. "Na etykiecie znajdziemy informacje o warunkach hodowli kur, klasie wagowej jaj, miejscu i rodzaju hodowli, a także wartościach odżywczych produktu."

Warunki hodowli kur oraz klasa wagowa jaj to kluczowe informacje, które można wyczytać z opakowania. Warunki hodowli, określane cyframi od 0 do 3, informują nas o sposobie utrzymania kur. Klasa wagowa jaj podzielona jest na cztery kategorie: S, M, L i XL, które informują o wielkości jaj.

Dodatkowo, na opakowaniu znajdziemy ciąg znaków przybierający formę PL-11223344, który zawiera informacje o miejscu i rodzaju hodowli. Dzięki temu ciągowi znaków, znanemu również jako kod fermowy, można śledzić pochodzenie każdego jajka.

Informacje dotyczące wartości odżywczych produktu są również dostępne na opakowaniu, zazwyczaj w formie specjalnej tabeli. Ta tabela zawiera informacje o wartości energetycznej, zawartości tłuszczów, węglowodanów, białka oraz soli w 100 g produktu oraz w jednym jajku. Dzięki tym danym możemy lepiej zrozumieć skład jaj oraz ich wpływ na naszą dietę.

Ważną informacją, którą znajdziemy na każdym opakowaniu, jest data przydatności do spożycia. Jest to kluczowe dla zachowania świeżości i bezpieczeństwa produktu. Zaleca się również przechowywanie jaj w warunkach chłodniczych oraz spożywanie ich po odpowiedniej obróbce termicznej.

Podsumowując, opakowanie jaj zawiera wiele istotnych informacji, które pozwalają nam lepiej zrozumieć pochodzenie, jakość i wartość odżywczą produktu. Dlatego warto poświęcić chwilę na przeczytanie etykiety, co może przyczynić się do bardziej świadomych wyborów żywieniowych.