Pojemniki na żywność przydatne w każdej kuchni

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na przechowywanie produktów spożywczych w specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemnikach. Zwiększa to estetyczność szafek kuchennych, a także pomaga w organizacji i pozwala oszczędzić miejsce. Takie rozwiązanie pozwala przedłuża także trwałość żywności, dzięki zapewnieniu odpowiednich warunków. Wzrasta także popularność domowych diet pudełkowych oraz tzw. "meal prepu", czyli przygotowywania sobie półproduktów lub całych posiłków na kolejne dni. To wszystko mogą nam ułatwić pojemniki na żywność, które możemy dostosować do własnych potrzeb
2021-05-04 00:00
Udostępnij
Pojemniki na żywność przydatne w każdej kuchni

Czym kierować się przy wyborze pojemnika do kuchni

Wybierając pojemnik do przechowywania żywności w kuchni, powinniśmy zwrócić uwagę w szczególności na wielkość naszych szafek. Pojemniki powinny swobodnie się mieścić, a jednocześnie pozwalać na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Pojemniki do przechowywania wykonane są zazwyczaj ze szkła lub z plastiku, a ich kształty dopasowane są do różnych produktów spożywczych. Do niektórych modeli dołączone są łyżki, które pomagają w dozowaniu odpowiedniej ilości produktów sypkich. Pojemniki na żywność są szczelnie zamykane, tak aby chronić przed wysypywaniem się produktu oraz dostawaniem się do niego wilgoci.

Czym kierować się przy wyborze lunchboxów

Lunchboxy to nie tylko pojemniki na żywność, którą zabieramy ze sobą na wynos. Ich zastosowanie pozwala na dobrą organizację lodówki, przedłużenie ich trwałości produktów, zapobieganie ich wysychaniu i przedostawaniu się zapachów. Jeśli mamy zamiar wykorzystywać je wyłącznie w mieszkaniu, to jedyną kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest ich kształt i kwestie estetyczne. Więcej wymagań musimy mieć w stosunku do pojemników na żywność, które zabieramy na wynos. Niektóre są wyposażone w uszczelki, które zapobiegają wydostawaniu się płynów ze środka pojemnika. Czasami lunchboxy są dodatkowo wzmocnione, aby na pewno nie otworzyły się w torebce. Niektóre z nich mają w komplecie sztućce, co może być istotne dla osób, które nie mają dostępu do kuchni w pracy lub w szkole. Bardzo ważną kwestią jest także wybór odpowiedniego materiału, dostosowanego do naszych potrzeb.

Plastik, szkło czy metal - jaki materiał wybrać?

Pojemniki na żywność wykonywane są z różnych materiałów. Najpopularniejsze to plastik, szkło i metal. Ta kwestia jest szczególnie ważna, kiedy zabieramy pojemnik na żywność na wynos. Jeśli liczy się dla nas to, aby pojemnik nie dodawał wagi do naszego bagażu, to najlepiej sprawdzi się wykonany z plastiku lub metalu. Są to także materiały bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Szkło ma z kolei tę zaletę, że nie przejmuje zapachów i bardzo łatwo się myje. Zazwyczaj jest też bardziej odporne na wysokie temperatury, co pozwala na odgrzanie naszego posiłku bezpośrednio w pojemniku na żywność. Niezależnie od wybranego materiału, przed zakupem należy sprawdzić czy producent zezwala na stosowanie produktu w piekarniku czy mikrofalówce, a także na mycie w zmywarce. Obecnie na rynku jest tak ogromny wybór, że każdy dostosuje pojemniki na żywność do własnych potrzeb.