Czy żywność aromatyzowana może być zdrowa?

Wysokie wymagania konsumentów dotyczące kupowanej żywności, a także ogromna ilość produktów na rynku sprawiają, że producenci są zmuszeni toczyć intensywną walkę o klienta. Jedną z metod jest nieustanne doskonalenie walorów zapachowych produktów.
2022-09-22 00:00
Udostępnij
Czy żywność aromatyzowana może być zdrowa?

Chociaż trendy ekologiczne skłaniają do kupowania naturalnej żywności, większość konsumentów docenia jednak jej aromat, najczęściej sztucznie wzmacniany. Czy aromatyzowane produkty są zdrowe?

Rodzaje aromatów spożywczych

Aromaty spożywcze są specjalnymi substancjami dodawanymi do przetwarzanej żywności w celu przywrócenia, a nawet wzmocnienia jej walorów zapachowych i smakowych.

Często produkt naturalny – nawet najwyższej jakości – na skutek jego modyfikowania, krzyżowania z innymi odmianami czy poprawiania wartości odżywczych, w naturalnej postaci jest pozbawiony intensywnego aromatu. Przykładem są masowo uprawiane jabłka. Są duże, zdrowe, odporne na choroby, ale daleko im do zapachu, jaki miały te zbierane w przydomowych ogrodach pół wieku temu.

Aby dżem z truskawek czy wiśni po otwarciu słoika zachęcał do konsumpcji, trzeba poprawić jego zapach. Aromaty spożywcze różnią się między sobą pochodzeniem i sposobem produkcji. Dlatego dzieli się je na trzy grupy:

  • aromaty naturalne – powstają wyłącznie z substancji występujących w przyrodzie: roślinnych, zwierzęcych lub mikrobiologicznych i nie zawierają dodatków chemicznych,
  • aromaty sztuczne – powstają z substratów chemicznych w laboratorium i nie mają żadnych odpowiedników w naturze,
  • aromaty identyczne z naturalnymi – powstają w laboratorium, ale są to związki o budowie i cechach identycznych jak te występujące w przyrodzie. Są znacznie tańsze w produkcji niż aromaty naturalne.

sposobyotrzymywaniaaromatowspozywczych

Aromaty poprawiają smakowitość

Zapach jest jednym z tych czynników, który wyjątkowo intensywnie oddziałuje na ludzki umysł. Odbierany przez nos jest przekazywany do mózgu, wywołując określone reakcje. Mogą one być bardzo przyjemne lub też zniechęcać, a nawet ostrzegać przed niebezpieczeństwem.

Wynika to ze skojarzeń, jakie budzą się w umyśle na podstawie doświadczenia. Przykładowo zapach dymu nie musi być przykry, a jednak sygnalizuje pożar, stawiając cały organizm w gotowości do ucieczki.

Zapachy mają też ogromne znaczenie w przypadku jedzenia. Niemal każdy ma takie doświadczenie, że zapach smażonych kotletów czy aromatycznych przypraw wyzwala w nim uczucie głodu.

Aromaty sprawiają, że poszczególne dania jemy nie tylko dlatego, że trzeba, ale również dla przyjemności samego jedzenia. Niestety większość żywności przetwarzanej termicznie czy mechanicznie, traci naturalne walory zapachowe i trzeba je uzupełniać odpowiednimi dodatkami.

Aromaty spożywcze sprawiają, że po otwarciu opakowania w powietrzu unosi się zapach truskawek, jabłek czy dymu z wędzarni.

aromaty

Dlaczego aromaty nie mogą szkodzić naszemu zdrowiu?

Wielu konsumentów ma wątpliwości czy dodawanie substancji zapachowych do żywności jest bezpieczne. Często rezygnują z dobrze wyglądającego, aromatycznego jedzenia na rzecz bezkształtnej i niezbyt smacznej masy, bo ich zdaniem jest ekologiczna i zdrowa. W rzeczywistości aromatyzowane produkty nie różnią się wartością od tych w pełni naturalnych.

Wynika to z kilku czynników:

  • w produkcji żywności obowiązują bardzo restrykcyjne normy dotyczące jej składu i dodatków,
  • normy te są nieustannie kontrolowane zarówno na etapie produkcji, jak i gotowego wyrobu,
  • za odstąpienie od zasad, firmie grożą bardzo poważne, nieopłacalne konsekwencje (np. wstrzymanie produkcji i wycofanie wyrobu z rynku),
  • w laboratoriach przemysłowych nieustannie są prowadzone badania nad bezpieczeństwem dodatków zapachowych,
  • aromaty spożywcze naturalne i identyczne z naturalnymi są częścią natury i przez nią zostały stworzone, dlatego są przyjazne żywym organizmom.

Aromaty spożywcze ­– gdzie można je kupić?

Aromaty spożywcze są stosowane przez wszystkich producentów żywności. Przy przestrzeganiu norm i zaleceń oraz częstych kontrolach gwarantują oni, że produkty aromatyzowane są zdrowe, a dodatki zapachowe nie mają żadnego wpływu na ludzki organizm.

Sprzedaż takich aromatów w płynie lub w proszku prowadzi firma GBD Aromaty z Warszawy, która dystrybucją zajmuje się od 10 lat, zyskując pozycję lidera na polskim rynku. Firma zajmuje się też rozprowadzaniem aromatów Butter Buds Food Ingredients, Blue Mountain Flavors (aromaty wytrawne) oraz International Bakers Service (aromaty słodkie).