fit.pl mobile logo

Poznaj 10 mitów na temat zdrowego odżywiania

Zmieniłaś swój styl życia na zdrowy? Starasz się więcej ruszać, wybierać zdrowsze produkty o niskiej zawartości tłuszczu, w twojej diecie jest znacznie więcej soków z owoców, produktów bez glutenu, po siłowni jesz batony energetyczne, zastępujące posiłki. Jednak Twoja waga bardzo powoli leci w dół? Poznaj 10 najpopularniejszych mitów na temat zdrowego odżywiania

1. Wybieramy produkty ekologiczne

Wielu z nas uważa, że produkty ekologiczne są zdrowsze i bezpieczniejsze niż zwykłe. Jednak nie ma na to dowodów naukowych, które to potwierdzają. Podczas uprawy produktów ekologicznych rolnicy nie stosują syntetycznych pestycydów. Zamiast tego są zastępują je naturalnymi pestycydami. Jednak znak "Eco" lub "Natural" na opakowaniu nie zawsze oznacza zdrowszą żywność. Czasami jest to tylko chwyt marketingowy, który służy do zwiększenia sprzedaży. Kupując te produkty, należy zwrócić uwagę na ich zawartość, pochodzenie i wygląd.

2. Wybieramy produkty bez glutenu

W ostatnim czasie zapanowała moda na produkty pozbawione glutenu. Jednak wyłączenie glutenu z diety, jeśli nie wynika to z choroby, nie jest konieczne. Najnowsze badania pokazują, że całkowite odrzucenie glutenu może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia.

3. Kupujemy produkty o zerowej zawartości tłuszczu

Decydując się na przejście na zdrowy styl życia, wiele osób wybiera produkty o niskiej zawartości tłuszczu. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że obniżanie poziomu tłuszczów, producenci rekompensują dodając inne składniki w celu poprawy smaku. Dodają do swoich produktów cukier, stabilizatory czy tłuszcze trans, szkodliwe dla naszego organizmu.

Produkty o normalnej zawartości tłuszczu są niezbędne do zrównoważonej i zdrowej diety. Tłuszcze z diety powinniśmy wykluczyć jedynie z medycznych powodów. We wszystkich innych przypadkach wystarczające będzie obniżenie zawartości procentowej tłuszczu w produkcie.

4. Pijemy dużo soków owocowych

Przechodząc na „zdrową” dietę wydaje nam się, że spożycie soków owocowych, to najlepsze, co możemy zrobić. Nic bardziej mylnego. Soki owocowe zawierają dużo cukru, a jednocześnie nie zawierają błonnika pokarmowego. Może to prowadzić do zwiększenia apetytu, przejadania się i zwiększenia masy ciała. Sok nie zaspokaja ani naszego głodu, ani pragnienia. I ten fakt sprawia, że niewiele różni się od słodkich napojów gazowanych.

 

5. Jemy batony energetyczne

W sklepach, na działach ze zdrową żywnością, znaleźć możemy batony energetyczne, reklamowane jako szybka i zdrowa przekąska. Jednak te batony nie są do końca zdrowe. Większość batonów zawiera cukier, polewę czekoladową, karmel, sztuczne aromaty i inne dodatki. Nie różnią się więc od zwykłych słodyczy, jeśli chodzi o zawartość cukru. Często ich kaloryczność również jest bardzo duża i potrafi odpowiadać dużej porcji lunchu.

6. Preferujemy jedzenie suszonych owoców

Przechodząc na dietę, mając ochotę na przekąskę sięgamy po suszone owoce, nie zdając sobie sprawy, z ilości cukrów w nich zawartych. Szkodliwość suszonych owoców zależy bezpośrednio od warunków,w jakich zostały ususzone i przechowywane. Z reguły producenci przed suszeniem przetwarzają owoce, dodając do nich różne substancje przedłużające ich żywotność. Suszone owoce są zdrowe i smaczne, jeśli sam przygotujesz je w domu. Wybierając je w sklepie, lepiej kupić te, które nie wyglądają atrakcyjnie, nie są błyszczące i są szorstkie w dotyku.

7. Pijemy napoje dla sportowców

Ze względu na ścisły związek między sportem a zdrowym stylem życia, wszystko, co zawiera w sobie napis „dla sportowców” postrzegane jest jako zdrowe. Napoje sportowe zawierają jednak słodką wodę, a także syrop kukurydziany, sztuczne dodatki do żywności czy barwniki. Producenci napojów sportowych zalecają gasić pragnienie podczas wysiłku swoimi produktami. W rzeczywistości jednak nie ugasisz pragnienia i faktycznie zmniejszyć efektywność ćwiczeń fizycznych. Najlepiej jest przygotować własny, domowy izotonik

8. Kupujemy produkty importowane


Wiele osób hołduje stereotypowi, że zagraniczne produkty są lepsze od lokalnych. Czasami może to być prawda, ale nie zawsze. Na przykład spożywanie sezonowych produktów lokalnych jest zdrowsze niż tych, które zostały sprowadzone z zagranicy. Jabłko, uprawiane w lokalnym sadzie w warunkach naturalnych i sprzedawane natychmiast, zawiera więcej przydatnych elementów niż egzotyczny owoc przywieziony z innego kraju, który często zawiera dodatki konserwujące. Oczywiście produkty importowane mają swoje zalety, ale przy ich wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na daty składowania produktu, jego skład, producenta i importera.

9. Kupujemy granolę

Producenci prześcigają się w reklamowaniu swojej gotowej granoli. Zapewniają, że jest zdrowa i idealna dla osób, które chcą rozpocząć zdrowy styl życia. Niestety gotowa granola zawiera dużą ilość cukru i oleju. Oczywiście, niektóre sklepy sprzedają muesli, w którym zawartość szkodliwych elementów została zminimalizowana. Dlatego ważne jest dokładne zbadanie jej składu przy zakupie.

Zasada, że najzdrowsza żywność to ta, którą sam gotujesz, działa dobrze w tym przypadku. Dlatego lepiej kupić niezbędne składniki i samemu przygotować domową granolę.  

ZOBACZ JAK PRZYGOTOWAĆ DOMOWĄ GRANOLĘ

10. Ograniczamy ilość spożywanego jedzenia, ale zapominamy o liczeniu kalorii


Różnica między spożywaniem smażonego i gotowanego jajka polega na tym, że jajko na twardo dostarcza 94 kalorii, a smażone 160 kalorii. Jeśli zjesz 2 ugotowane jajka zjesz 188 kalorii, czyli niewiele więcej od jednego smażonego jajka.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl