Czym właściwie jest wegańska czekolada?

Jeszcze niedawno dieta wegańska całkowicie wykluczała spożywanie czekolady. To się jednak zmieniło. Rosnąca świadomość społeczna w kwestii zdrowego odżywiania i troska o los zwierząt hodowlanych sprawiła, że producenci słodyczy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom wegan i zaoferować im łakocie oparte w całości na składnikach pochodzenia roślinnego. Tak zaczęły powstawać czekolady wegańskie.
Aleksandra Załęska
2024-01-23 15:23
Udostępnij
Czym właściwie jest wegańska czekolada?

Czym różni się wegańska czekolada od klasycznej?

Weganizm to rodzaj diety zakładającej całkowitą rezygnację nie tylko z mięsa, ale też wszystkich produktów odzwierzęcych, w tym mleka i jego pochodnych, a także jaj oraz miodu. Tymczasem klasyczna czekolada zawiera bardzo duże ilości mleka, masła i jaj – stanowią one praktycznie podstawę jej receptury. Czy da się je zastąpić czymś innym w taki sposób, aby konsument nie poczuł różnicy w smaku? Okazuje się, że tak! Producenci wegańskich słodyczy zamiast wspomnianych składników odzwierzęcych wykorzystują napój ryżowy, proszek kokosowy i tłuszcz kakaowy oraz wiele innych w pełni roślinnych produktów umożliwiających właściwe dostosowanie parametrów smakowych. Dzięki nim wegańska czekolada zachowuje smak oryginału, jak również odpowiednią, jednolitą konsystencję. Mimo braku w składzie mleka, masła i jaj, źródła cennych mikroelementów, wegańska czekolada może się pochwalić również dużą zawartością magnezu i żelaza oraz antyoksydantów z grupy flawonoidów i polifenoli.

Gdzie szukać prawdziwie wegańskich czekolad?

Czekolady wegańskie, w całości oparte na roślinnych recepturach, dostępne są chociażby w ofercie Super Fudgio. Do wyboru tu mamy mnóstwo tradycyjnych słodyczy w nowym, wegańskim wydaniu, w tym czekolady o tak oryginalnych smakach jak słony karmel, kokos i pomarańcza. Zaglądając do składu tych wyrobów, możemy się przekonać, że nie zawierają one nie tylko składników pochodzenia zwierzęcego i odzwierzęcego, ale też oleju palmowego czy GMO, których wpływ na ludzkie zdrowie jest co najmniej dyskusyjny. To, czego im natomiast w ogóle nie brakuje, to wspaniały, bardzo słodki, prawdziwie czekoladowy smak. Każda kostka wegańskiej czekolady Superfudgio.com to niebo dla podniebienia.