fit.pl mobile logo

Siemię lniane – zdrowy sprzymierzeniec odchudzania

Len pozytywnie wpływa na mózg i serce – to wiadomo nie od dziś. Lecznice właściwości siemienia lnianego zachęcają do wkomponowania go w dietę. Dzięki temu zadbasz o zdrowie, urodę, jak również stracisz kilka dodatkowych kilogramów Dobroczynne składniki

Siemię lniane zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poza tym stanowi bogactwo błonnika i źródło wielu witamin i minerałów. Pomaga zwalczać zbyt wysoko cholesterol oraz nowotwory. Stosowane jest do łagodzenia szeregu dolegliwości układu pokarmowego, a także oddechowego, oraz zewnętrznie. Ma przede wszystkim działanie osłonowe oraz stabilizujące. Zawiera bardzo dużo substancji śluzowych.

W 100 g zawarte jest:

 • 42 g tłuszczów w tym 29 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, 7,5 g jednonienasyconych;
 • 27 g błonnika;
 • 18 g białek o bardzo korzystnym zestawie aminokwasów;
 • 1,6 mg witaminy B1 (126% dziennego rekomendowanego spożycia);
 • 0,473 mg witaminy B6 (36% dziennego rekomendowanego spożycia);
 • 392 mg magnezu (106% dziennego rekomendowanego spożycia);
 • 255 mg wapnia;
 • 5,73 mg żelaza (46% dziennego rekomendowanego spożycia);
 • 4,34 mg cynku (43% dziennego rekomendowanego spożycia).


Jak kupować siemię lniane?

Najbardziej popularne jest siemię lniane brązowe. Czasem spotkać można złote siemię lniane – budwigowe, bogatsze w składniki aktywne. Najczęściej można go kupić w sklepie ze zdrową żywnością.

Związki, które zawiera siemię lniane łatwo się utleniają, dlatego nie warto kupować fabrycznie zmielonego siemienia. Najlepiej kupić siemię lniane w ziarenkach i na bieżąco mielić w zwykłym młynku do kawy. Z tymże warto mieć osobny młynek do mielenia ziarenek, gdyż kawa ma bardzo intensywny zapach i trudno go pozbyć się z młynka. Siemię należy mielić krótkimi, pulsacyjnymi naciśnięciami guzika młynka. Po zmieleniu siemię przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku, ale musimy spożyć je szybko, gdyż zawarte w nim tłuszcze szybko jełczeją.

Ile i jak spożywać?

Optymalne, dziennie spożycie siemienia lnianego powinno wynosić 2-3 łyżeczki dziennie. Najczęściej spożywa się siemię lniane po wcześniejszym namoczeniu w wodzie. Nasiona powiększają swoją zawartości i wytwarza się kisiel. Śluz uzyskany z namoczonych nasion można nałożyć na włosy, dzięki czemu zostaną one odpowiednio nawilżone. Idealnie sprawdzi się również, gdy twoje paznokcie są suche i łamliwe – wystarczy namoczyć dłonie w lnianym kiślu.

Nie zaleca się spożywania ziaren siemienia na sucho, gdyż może dojść do zapchania przewodu pokarmowego.

Na co pomaga?

Siemię lniane jest wykorzystywane w leczeniu biegunki – powstały po namoczeniu ziaren kisiel należy spożywać 2-3 razy dziennie, aż do ustąpienia biegunki. W schorzeniach górnych dróg oddechowych, do kiślu należy dodać 2 łyżki naturalnego miodu pszczelego. Powstała mikstura nawilży śluzówki i wzmocni układ immunologiczny, ułatwiając powrót do zdrowia.

Zmielone nasiona siemienia lnianego można dodawać wszędzie – do jogurtów, sałatek, koktajli owocowych i warzywnych.

www.dieta.fit.pl

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl