Dieta bezglutenowa staje się coraz bardziej popularna, nie tylko u osób, które mają zdrowotne przesłanki do jej stosowania. Decydują się na nią także Ci, którzy chcą się po prostu zdrowo odżywiać. W sklepach można znaleźć coraz więcej produktów ze znakiem przekreślonego kłosa, a wiele restauracji wprowadza specjalne menu. Z pomocą przychodzą także produkty gotowe - takie jak zdrowe, smaczne i łatwe w przygotowaniu Dania Babci Zosi 
fit.pl
2014-05-08 00:00
Udostępnij
Szybko, zdrowo i bezglutenowo



Tajemniczy gluten

Bóle brzucha, głowy, wysypka, uczucie ciągłego zmęczenia – to niektóre z objawów nadwrażliwości na gluten, na którą cierpi coraz więcej dorosłych. Problemy te mogą też dotyczyć dzieci. Rozwiązaniem jest odpowiednia dieta, ale jej przestrzeganie stanowi spore wyzwanie. Według ustaleń FAO/WHO za bezglutenowe uznaje się również produkty przetworzone, w których zawartość glutenu nie jest wyższa niż 20 ppm (20 mg na kg). 

- Takie produkty oznacza się międzynarodowym znakiem przekreślonego kłosa, którego zawsze na produkcie powinny szukać osoby na diecie bezglutenowej – wyjaśnia dietetyk, mgr Agnieszka Ślusarska-Staniszewska z Poradni Dietetycznej 4LINE. - Gluten to mieszanina białek roślinnych. Osoby na diecie bezglutenowej nie mogą jeść pszenicy, jęczmienia, żyta, a także owsa bez znaku przekreślonego kłosa – dodaje dietetyk, mgr Agnieszka Ślusarska-Staniszewska. 

Zakazana lista

Osoby z celiakią - czyli nietolerancją glutenu czy alergią na to białko, ale także te, które mają niespecyficzną nadwrażliwość na białka glutenowe, powinny wyeliminować ze swojej diety produkty zawierające mąkę pszenną, razową i jęczmienną. Na zakazanej liście zakupów znajdą się więc m.in. płatki śniadaniowe, pieczywo, słodycze czy tradycyjny makaron, ale także produkty mleczne, tak lubiane przez dzieci parówki, a nawet piwo.

- W codziennej praktyce najlepiej komponować jadłospis z produktów nieprzetworzonych, naturalnie nie zawierających glutenu. Takie produkty nie dostarczają dodatkowych emulgatorów, stabilizatorów i innych dodatków do żywności. Produktami naturalnie bezglutenowymi są: komosa ryżowa, kukurydza, ryż, ziemniaki, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, sago, sorgo, orzechy, a także soczewica, fasola, ciecierzyca, ryby, mięso, owoce i warzywa – dodaje dietetyk, mgr Agnieszka Ślusarska-Staniszewska z Poradni Dietetycznej 4LINE.

Na co dzień

Pomimo, że lista jest całkiem szeroka, to w praktyce dieta bezglutenowa oznacza całkowitą zmianę zwyczajów żywieniowych i wprowadzenie do codziennego menu zupełnie innych potraw. Wymaga to dużej dyscypliny i pomysłowości, a także czasu. Ciekawą i zdrową alternatywą mogą być Dania Babci Zosi firmy SyS – seria zup i potraw na bazie ryżu i kaszy – smacznych i łatwych w przygotowaniu, które mogą stanowić uzupełnienie jadłospisu całej rodziny. Osoby, które chcą wyeliminować gluten, spokojnie mogą sięgnąć po takie Dania Babci Zosi jak: placki ziemniaczane klasyczne, z suszonymi pomidorami  ze szpinakiem, barszcz ukraiński, botwinka, zupa grochowa, pomidorowa, koperkowa,  kapuśniak, ryż z groszkiem i marchewką, z pomidorami i papryką, kasza gryczana z warzywami i z grzybami. Dania Babci Zosi powstają z naturalnych składników z wykorzystaniem procesu suszenia. Są wygodne i łatwe w przygotowaniu. W 15 minut można przygotować zdrowy i pożywny posiłek dla całej rodziny, także dla osób, które przestrzegają diety bezglutenowej.

Dieta dla najmłodszych

- Dzieci na diecie bezglutenowej jako źródło węglowodanów powinny otrzymywać przede wszystkim kaszę jaglaną, kaszę gryczaną, komosę ryżową, ryż brązowy, bezglutenowe płatki owsiane, amarantus oraz wypieki z mąk naturalnie bezglutenowych. Oczywiście nie należy zapominać o roślinach strączkowych, warzywach, owocach, rybach, chudym mięsie, nabiale oraz nasionach i orzechach, czyli podstawowych elementach zdrowej diety – mówi pani dietetyk, mgr Agnieszka Ślusarska–Staniszewska z Poradni Dietetycznej 4LINE.

Zapracowana mama może również sięgnąć po niezawodną zupę pomidorową z serii Dania Babci Zosi czy ryż z groszkiem i marchewką, który jest przysmakiem najmłodszych. Na słodki i zdrowy deser spokojnie może zaserwować ryż z jabłkami i rodzynkami. A cała rodzina na pewno z przyjemnością zje placki ziemniaczane z serii Dania Babci Zosi.

www.dieta.fit.pl