fit.pl mobile logo

Yerba mate – napar przyjaźni

Spożywanie naparu z wysuszonego i zmielonego ziela ostrokrzewu paragwajskiego zwanego yerba mate lub mate jest szczególnie popularne w krajach Ameryki Południowej oraz Bliskiego Wschodu

Dla kogoś kto pije ten napar po raz pierwszy, dużym zaskoczeniem jest jego specyficzny gorzkawy smak oraz tytoniowy posmak

Nazwa yerba mate nawiązuje do łacińskiego słowa herba oznaczającego ziele oraz mati, które w języku Indian Keczua oznacza tykwę – roślinę, której wysuszone owoce wykorzystuje się jako naczynie do parzenia ziela. Walory sensoryczne yerba mate wynikają z bogactwa zawartych w niej składników. O goryczy naparu decyduje przede wszystkim wysoka zawartość saponin (pochodnych cukrów, które odpowiedzialne są za właściwości lecznicze wielu roślin), o zapachu natomiast – różnorodność lotnych związków zapachowych. Ich zawartość w yerba mate jest większa niż w japońskiej zielonej senchy oraz innych popularnych ziołach spożywanych w formie naparów takich jak afrykański rooibos czy tajwańskie fongru.

Moc polifenoli i mateiny

Wysoka zawartość związków polifenolowych w yerba mate (porównywalna do zielonej herbaty) decyduje o jej dobroczynnym wpływie na zdrowie. Regularne picie naparów z mate działa ochronnie na komórki wątrobowe, pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi i jest ogólnie korzystne dla układu sercowo-naczyniowego. Ziele ostrokrzewu paragwajskiego stanowi również źródło kofeiny, która w mate nazywana jest mateiną. Dzięki niej yerba mate działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, ma właściwości moczopędne, chroni przed otyłością, a nawet pomaga zgubić zbędne kilogramy. Picie mate powoduje zwiększenie poziomu spalanych tłuszczów oraz zmniejsza uczucie głodu. Przypuszcza się, że korzyści, jakie daje stosowanie yerba mate (w formie naparów lub suplementów diety) podczas odchudzania wspomagane jest przez wspomniane wcześniej saponiny, które między innymi opóźniają wchłanianie tłuszczów z pożywienia.

Sposób podawania i parzenia

Tradycyjnie yerba mate podaje się na ciepło w specjalnych naczynkach zwanych mate, które wykonywane są z tykwy, ceramiki lub drewna i pije przez specjalną rurkę zwaną bombillą. W Ameryce Południowej popularne jest również picie yerba mate na zimno w postaci napoju tereré, który podaje się z kostkami lodu oraz sokiem cytrusowym. Tereré pija się w guampa – naczyniu wykonanym najczęściej z bawolego rogu lub kopyta. Sam sposób przyrządzania yerba mate jest podobny do parzenia herbaty. Jedyna różnica jest taka, że herbatę zalewa się wrzątkiem, natomiast mate – wodą lekko przestudzoną (optymalna temperatura to 65-80°C).

Rytuał picia

Przygotowanie i spożywanie naparu z ziela ostrokrzewu wiąże się ze swoistym rytuałem. Jedna z osób pełniąca rolę gospodarza serwuje mate kolejnym osobom. Gdy ktoś wypije swoją porcję oddaje naczynie gospodarzowi. Ten dolewa do naczynia wody i podaje kolejnej osobie. Napar z yerba mate jest symbolem przyjaźni i oprócz tego, że pija się go w gronie najbliższych, to także wita się nim nieznajomych przybyszów oraz gości.

Legenda o yerba mate

Jedna z legend Indian Guarani głosi, że pewnego razu bogini Księżyca Yarí i bogini Chmury Araí postanowiły odwiedzić ziemię. Tam napotkały jaguara (według indiańskich wierzeń – symbol zła), który chciał je zaatakować. Zostały jednak uratowane przez starego indianina, który zabił zwierzę strzelając do niego z łuku. Boginie chcąc odwdzięczyć się starcowi i jego rodzinie za ratunek oraz gościnę podarowały mu nasiona yerba mate. Od tego czasu spożywanie naparu z tej rośliny stało się symbolem przyjaźni.

dr Joanna Anna WalczakPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
michaltwardowski44

"natomiast mate ? wodą lekko przestudzoną (optymalna temperatura to 65-80°C)" - to jest ważna informacja ale nie wiem czemu mało kto wspomina o tym, żeby nie zalewać yerby wrzątkiem. Bardzo fajne są te specjalne naczynia do picia, ja swoje kupiłem w sklepie <a href="https://chatkazyerbamate.pl/">https://chatkazyerbamate.pl/</a>. Gdy ich nie używam to stanowią ładną ozdobę na półce :)

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl