Zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu

W lecie potrafi być naprawdę gorąco! Ochłody szukamy wszędzie – w parkach, nad wodą, w klimatyzowanych pomieszczeniach... Niestety jednak często zapominamy o uzupełnianiu płynów. Dlaczego to tak ważne?
2018-06-08 00:00
Udostępnij
Zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu

Woda – źródło życia

Woda jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Pełni wiele istotnych funkcji obejmujących m.in. transport substancji odżywczych, regulację temperatury ciała oraz procesów metabolicznych. Jest składową wszystkich tkanek – znajdziemy ją zarówno w mięśniach, jak i tłuszczu. Jej niedobory mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka prowadząc do bóli głowy, dreszczy czy nawet zasłabnięć.

Latem więcej płynów!

Podczas gorących dni należy zwrócić szczególną uwagę  na ilość wypijanych napojów, ponieważ ze względu na zwiększone straty rośnie zapotrzebowanie na wodę. Na co dzień bez względu na pogodę osoby dorosłe powinny przyjmować minimum 1,5 l płynów, a w czasie upału czy treningu nawet dużo więcej. Dlaczego tak się dzieje? Organizm chcąc się schłodzić produkuje zwiększoną ilość potu, którego głównym składnikiem jest właśnie woda. Sprawy nie ułatwia również przyśpieszony oddech – wraz z nim tracimy spore ilości płynów.

Zawsze warto mieć przy sobie choćby małą butelkę wody. Najlepiej popijać ją regularnie, niewielkimi łykami, tak aby nie dopuszczać do powstania uczucia pragnienia, które jest znakiem, że należy niezwłocznie uzupełnić nasze zapasy. Pragnienie to również sygnał, że odwodnienie już postępuje, dlatego należy mu zapobiegać. Nawet w upalny dzień nie pij jednak bardzo zimnych napojów - wypite łapczywie mogą powodować choroby gardła i krtani.

Co pić?

W czasie upałów wybieraj produkty, które nie tylko ugaszą pragnienie, ale również dostarczą organizmowi cennych soli i składników mineralnych. Wystrzegaj się kawy i alkoholu – choć początkowo zaspokajają potrzeby mogą być jednocześnie przyczyną odwodnienia. Jak to możliwe? Kawa i alkohol działają moczopędnie, co może być przyczyną powstania ujemnego bilansu wodnego. Na wszelki wypadek lepiej ich unikać…
Po co w takim razie sięgać? Najlepiej po wodę mineralną i herbatę! Alternatywą może być również świeżo wyciśnięty sok, jednak w ilości nie większej niż 200 ml w ciągu dnia.

Herbata na upały!

Herbata świetnie gasi pragnienie, a równocześnie doskonale nawadnia organizm, dzięki czemu sprawdza się jako smaczny zamiennik wody. To jaki jej rodzaj wybierzesz zależy jedynie od Twoich preferencji smakowych – koniecznie wypróbuj zieloną, białą i czerwoną.

W lecie najlepiej sprawdzą się herbaty przyrządzone na zimno np. z kostkami lodu i orzeźwiającą mięta. Dobrym wyborem są również te butelkowane. Pamiętaj, jednak, aby zawsze wybierać tylko prawdziwe herbaty, bez dodatku cukru, słodzików i konserwantów. Zapomnij o pseudoherbatach typu ice-tea - cukier w nich zawarty jedynie napędza pragnienie i dodaje zbędnych kilogramów.  

Czy herbata odwadnia?

To mit! Badania naukowe udowodniły, że herbata popijana w ciągu dnia nawadnia tak samo, a może nawet lepiej niż woda. Herbata oprócz swojego smaku ma także jednak inne zalety – zawiera mnóstwo antyoksydantów, które działają korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Co równie ważne zawiera szereg witamin takich jak: A, B1, B2, C, E i K. Ich obecność w letnich napojach jest niezwykle korzystna, gdyż ze względu na wysokie temperatury możemy odnotować zwiększone ich straty.

Wygodny wybór – herbata SOTI NATURAL w butelce

Miłośnicy herbaty i spędzania czasu na świeżym powietrzu z pewnością pokochają herbatę SOTI NATURAL w butelce. To pierwsza dostępna na polskim rynku w 100 % naturalna herbata. Dzięki wygodnemu opakowaniu zabierzesz ją ze sobą dosłownie wszędzie, a z szerokiego asortymentu smaków każdy wybierze coś dla siebie. Wypróbuj klasyczną zieloną herbatę, zieloną herbatę z jaśminem, czerwoną Rooibos z imbirem, kukurydzianą i miętową z trawą cytrynową.

Herbaty SOTI to nie tylko doskonały smak, ale również bogactwo naturalnych witamin, minerałów i antyoksydantów, tak istotnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jej sekretem jest wyjątkowy sposób parzenia pozwalający zachować nawet 3-krotnie więcej antyoksydantów niż herbaty parzone tradycyjnie. To 100 % zdrowia bez cukru, chemicznych słodzików i konserwantów.

SOTI NATURAL doskonałe są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Posiadają certyfikaty Bioekologiczny, Vegan i Gluten Free.