Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa dobrego zdrowia i samopoczucia. Warto więc znać zasady zdrowego żywienia, by osiągnąć wymarzony cel
fit.pl
2010-06-28 00:00
Udostępnij
Zasady zdrowej diety
healthy-dietWybierając dietę dobrze się zastanów. Pamiętaj, że pomimo odchudzania chcesz, aby Twój organizm był jak najzdrowszy i jak najsilniejszy. Wybierz więc taką dietę, która zagwarantuje Ci zarówno zrzucenie zbędnych kilogramów, jak i zdrowie. Pamiętaj również o najważniejszych zasadach zdrowego odżywiania.

Regularne jedzenie – spożywanie pięciu małych posiłków w krótkich odstępach czasu. Dzięki takiemu postępowaniu organizm nie jest skłonny do magazynowania spożywanych kalorii. Pamiętaj o tym, że najważniejszym punktem dnia powinno być śniadanie.

Postaw na błonnik. Dobrze jest jeśli w każdym posiłku spożywasz produkty zbożowe, które zawierają błonnik.

Pamietaj o zdrowych tłuszczach. Przygotowując posiłki uzywaj tłuszczy roślinnych, czyli oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego, rzepakowego,.

Jedz powoli. Dla osób odchudzających się najważniejszą będzie informacja, że ośrodek sytości w mózgu działa z opóźnieniem. Uczucie sytości uzyskujemy więc dopiero w kilka do kilkunastu minut po spożyciu posiłku. Gdy jemy wolno, dajemy organizmowi czas, aby poinformował nas o tym iż się najedliśmy, zanim zjemy za dużo. Jedząc powoli gryziemy pokarm o wiele dokładniej, dzięki czemu procesy trawienia zachodzą znacznie szybciej.

Nie zapomnij o warzywach i owocach. Pięć porcji warzyw i owoców to podstawa zdrowej diety. Powinny znaleźć się w każdym posiłku.

Spożywaj pokarmy o niskim indeksie glikemicznym. Spożywanie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym powoduje, że tłuszcz odkłada nam się bardzo łatwo, oraz że bardzo szybko po posiłku robimy się znów głodni. Dodatkowo spożywanie posiłków wysokoglikemicznych podnosi ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, Spożywanie posiłków o niskim indeksie glikemicznym powoduje, że stan sytości po posiłku utrzymuje się znacznie dłużej. Dodatkowo znacznie łatwiej zachodzi spalanie nagromadzonego w organizmie tłuszczu.

Jedz ryby. Ryby powinny znaleźć się w twoim menu co najmniej dwa razy w tygodniu. Najlepiej wybierać makrele, śledzie, łososie, sardynki, tuńczyka.

Jedz białe mięso. Jedz kurczak i indyka. Czerwone mięso i jego przetwory jedz w umiarkowanych ilościach. Wybieraj chude kawałki. Usuwaj nadmiar tłuszczu.

Pij wodę. Wypijaj minimum 2 litry wody dziennie. Mniej więcej co godzinę staraj się wypijać szklankę wody, która oczyści twoje ciało z toksyn.

Wysypiaj się. Jeżeli chcesz schudnąć, odpowiednia ilość snu jest niezbędna. Coraz więcej badań wskazuje, że u osób niewyspanych zachodzą niekorzystne zmiany hormonalne, które wzmagają łaknienie oraz stymulują odkładanie się tłuszczu.

Zaprzyjaźnij się ze sportem. Aktywność fizyczna to podstawa zachowania dobrej sylwetki. Przynajmniej cztery razy w tygodniu uprawiaj sport. Ruch wpłynie na poprawę Twojej kondycji fizycznej i psychicznej.

Stosując się do powyższych zaleceń powinnaś bez problemu zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

www.fit.pl