Gdy zaświeci pierwsza gwiazdka życzymy sobie „Zdrowych, wesołych świąt!”. Jeśli chcesz, aby te słowa nie były tylko pustym frazesem, trzymaj się paru prostych zasad
fit.pl
2011-12-14 00:00
Udostępnij
Zdrowych Świąt
Zachowaj umiar

Po postnej wieczerzy wigilijnej czekają nas jeszcze dwa dni świętowania. W polskich realiach gościnność wyrażana jest suto zastawionym stołem. Co prawda przez samo świąteczne obżarstwo nie można przytyć kilku kilogramów, ale nie warto forsować swojego organizmu i jeść tyle, aż poczujemy się źle.

Nie przejadaj się

Delektowanie się smakiem potraw jest przyjemne, trawienie ich już niekoniecznie. Jeśli obciążymy nasz żołądek zbyt dużą ilością pokarmu, to może nam on odmówić posłuszeństwa. Nadmiernie obciążony żołądek, aby móc pracować potrzebuje lepszego ukrwienia. Odbywa się kosztem innych narządów, w tym również mózgu, stąd objawem przejedzenia oprócz dyskomfortu trawiennego jest senność i znużenie.

Na talerz nakładaj z głową

Dokonując wyboru dania uruchom zdrowy rozsądek. Wybieraj chude kawałki mięsa, np. pieczonego indyka, schab, czy szynkę. Lepiej zrezygnuj z jedzenia karkówki, boczku, czy golonki – tych typów mięsa nie da się przygotować tak, aby nie był tłuste. Pamiętaj, że porcje smażone, np. kotlety schabowe są daniem bardzo kalorycznym, bowiem panierka mięsa chłonie tłuszcz podczas smażenia. Nie zapominaj o warzywach – to ich powinno być najwięcej na twoim talerzu. Nie odmawiaj sobie ciast – w końcu to czas świąt. Jednak jedna porcja po sytym obiedzie zupełnie wystarczy. Zamiast ciasta można przygotować desery z galaretką i owocami. Są delikatne i na pewno nikomu nie zaszkodzą.

Unikaj nadmiaru alkohol

Alkohol pobudza apetyt, osłabia kontrolę nad jedzeniem i jest źródłem kalorii. Kieliszek wódki (30 ml) to 66 kcal, lampka wina czerwonego (150 ml) – 102 kcal, puszka piwa (500 ml) – 245 kcal. Pijąc tego typu trunki warto pamiętać o tym, że alkohol spalany w pierwszej kolejności, dopiero później czerpiemy energię z pozostałych składników energetycznych zawartych w posiłku.

Obowiązkowy spacer

Święta są okazją do spotkań z bliskimi. Szkoda byłoby ten czas spędzić wyłącznie za stołem i przed telewizorem. Warto go urozmaicić rozrywkami na świeżym powietrzu. Świąteczny spacer czy wyprawa na sanki dobrze zrobią wszystkim, niezależnie od wieku i kondycji. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na metabolizm i trawienie, a sam kontakt z rześkim, zimowym powietrzem poprawia krążenie oraz dodaje energii. Po niezbyt forsownym wysiłku na świeżym powietrzu wrócimy do domu dotlenieni i zadowoleni.

Dbaj o nastrój

Oprócz aktywności fizycznej i diety, znaczący wpływ na nasze zdrowie ma również samopoczucie psychiczne. Nerwowa atmosfera i złe nastawienie mogą zepsuć nawet najlepiej zaplanowane świąteczne spotkanie. Dlatego też zadbajmy o dobre samopoczucie zarówno swoje, jak i naszych bliskich. To zagwarantuje nam, że święta będą nie tylko zdrowe, ale też pełne radości i spokoju.

Z najlepszymi świątecznymi życzeniami –
dr Joanna Anna Walczak
dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl