Zobacz co jeść, żeby łagodniej przejść przekwitanie
fit.pl
2008-08-20 00:00
Udostępnij
Zwalcz menopauzę dietą
Menopauza jest to okres w życiu kobiety, który powoli przybliża ją do starości oraz zamyka wiek prokreacyjny. Klimakterium pojawia się około 50. roku życia. Często wówczas kobiety popadają w stany depresyjne. Co zrobić, żeby łagodniej przejść przekwitanie?
kobietaIstnieje wiele sposobów, zarówno naturalnych jak i chemicznych, sprawiających, że okres przekwitania nie będzie aż tak przykry dla kobiet. Pomóc może odpowiednio skomponowana dieta, która uzupełni niedobór witamin i minerałów w naszym organizmie. To one głównie są odpowiedzialne za nasz nastrój oraz stan zdrowia naszego organizmu. Ponadto dieta dla dojrzałych kobiet powinna być bogata przede wszystkim w wapń. Dzięki temu stworzona zostanie naturalna ochrona hamująca rozwój osteoporozy.


Zaleca się też, aby dieta bogata była w antyoksydanty oraz fitoestrogeny. Co to takiego? Fitoestrogeny to nic innego jak hormony żeńskie. Odpowiedzialne są one za kształtowanie się psychiki oraz popędu płciowego. Ponadto odpowiadają za gospodarkę lipidową – zwiększają poziom dobrego cholesterolu HDL, a podwyższają poziom dobrego cholesterolu LDL. Zwiększają także odkładanie się wapnia w kościach. Natomiast antyoksydanty są to przeciwutleniacze, wspierające naturalne mechanizmy obronne naszych komórek.


Koniecznością jest wypijanie 2 litrów wody dziennie. Jeśli nie zamierzacie tego robić, już na wstępie zrezygnujcie z poniższej diety, ponieważ nie przyniesie żadnego rezultatu.


Dietę powinniśmy stosować około 2 miesięcy. Jednak niektóre nawyki żywieniowe powinny przejść do naszego życia na stałe. Warto jest też przed rozpoczęciem diety skonsultować z dietetykiem, ponieważ każdy organizm jest inny. To, co będzie dobre dla innych, niekoniecznie może być dobre dla nas.


Przykładowe menu:


Przykład pierwszy


Pierwsze śniadanie: Jogurt naturalny zmiksowany z garścią truskawek


Drugie śniadanie: Dwie kanapki z pełnoziarnistego chleba (najlepiej żytniego, jeśli jest taka możliwość), liścia sałaty, pomidora, ogórka (można dodać także każde surowe warzywo wedle własnego uznania), 1 jajko na twardo


Obiad: Zapiekanka ryżowa z warzywami. Unikajmy oleju roślinnego i wszelkich tłuszczy. Ryż możemy ugotować i po prostu zapiec w naczyniu żaroodpornym, czy folii aluminiowej. Pamiętajmy, aby się nie napychać. Trzymajmy się reguły garściowej (podczas jednego posiłku jemy mniej więcej tyle, ile zmieści nam się w dłoni).

[-------]


Podwieczorek: Duże jabłko


Kolacja: Jogurt naturalny z pomidorem, cebulką, brokułami i papryką (oczywiście pamiętajcie, że jeśli chodzi o warzywa możecie je urozmaicać, jak tylko się wam podoba!)


Przykład drugi


Pierwsze śniadanie: Ryż z mlekiem i duszonym lub startym jabłkiem


Drugie śniadanie: Kanapka z pełnoziarnistego chleba z twarożkiem, rzodkiewką oraz szczypiorkiem


Obiad: Ryba po grecku (polecam ryby norweskie ) z ryżem (ciągle stosujemy oczywiście metodę garściową!)


Podwieczorek: Dwa owoce kiwi


Kolacja: Blanszowane brokuły


Przykład trzeci


Pierwsze śniadanie: Jogurt naturalny, zmiksowany z truskawkami, musli


Drugie śniadanie: Miseczka bobu


Obiad: Zupa jarzynowa z pomidorami i płatkami ryżowymi


Podwieczorek: Pomarańcza


Kolacja: Sałatka z pomidorów, czerwonej i białej fasoli, cebuli i papryki.


Pamiętajmy jednak, że jest to tylko przykładowe menu, które ma nam uświadomić, jakie główne składniki powinny się znajdować w naszej diecie. Nie musimy się rygorystycznie trzymać się go każdego dnia. Warto jednak zapamiętać, abyśmy zawsze na śniadanie zjadały nabiał, a w ciągu dnia sięgały po warzywa strączkowe, zielone oraz owoce. Wzbogaćmy naszą dietę także w ryby i owoce morza i soję, a także nie zapominajmy pić dwóch litrów wody dziennie!

www.fit.pl