fit.pl mobile logo

Chroń dziecko przed uzależnieniem

Przeciętnie co trzeci uczeń codziennie ma kontakt z narkotykami, jeśli nie w szkole to w środowisku młodych ludzi. Rodzice tymczasem nadal zbyt mało rozmawiają z dziećmi na temat uzależnień i konsekwencji łatwości dostępu do środków odurzających. Jak rozmawiać z dziećmi, by miały świadomość zagrożenia, jakie niesie uzależnienie?  

Bądź blisko dziecka

Zapracuj na zaufanie nastolatka. Dorastanie młodego człowieka to bardzo trudny czas zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Nie warto jednak zrażać się buntem i separacją nastolatka, warto rozmawiać i akceptować to, że się zmienia. Należy jednak pokazywać mu zarówno dobre jak i złe konsekwencje jego wyborów.

Rodzice powinny zdobyć zaufanie dziecka zanim znajdzie znajomych, którzy będą ich zastępować. Taki wybór może być fatalny. Rodzice powinni rozmawiać o narkomanii zanim dziecko zacznie wkraczać w wiek, w którym ten temat wśród jego znajomych stanie się powszedni.

Bardzo ważne jest kierowanie rozmową o narkotykach. Zanim pokażesz dziecku konsekwencje narkomanii na ulicy, znajdź dobry pretekst w jego środowisku, gazecie, telewizji. Dziecko nie utożsamia początkowo uzależnienia z wychudzonym, bladym i brudnym narkomanem z dworca. Widzi jedynie dobrą zabawę na imprezie i grono oddanych kolegów, którzy pomagają mu  wreszcie się „wyluzować”.

Trzeba nadmienić, że narkotyki to nie tylko dobrowolny wybór. Opowiedz o sytuacjach, które czyhają na imprezach i przestrzegaj przed pozostawianiem pełnej szklanki przy barze lub na swoim stoliku.

uzaleznienie1

Jak rozpoznać początki uzależnienia?

Dziecko, które sięgnęło po narkotyki może wykazywać różne zachowania, sprawdź, co świadczy o uzależnieniu:
 - słabsze wyniki w nauce
 - zaniedbywanie zajęć pozalekcyjnych
 -zmiana zachowania, wulgarność w rozmowie o narkotykach, brak rozmowy z rodzicami
 - zamykanie się w pokoju
 - nadmierny kontakt z podejrzanymi znajomymi
 - wagarowanie
 - częste wyjścia bez informacji, gdzie i z kim

Szybka reakcja

Jeśli Twoje dziecko właśnie rozpoczęło przygodę z narkotykami, musisz opanować złość, nerwy i spokojnie nakłonić nastolatka do rozmowy i spokojnie wysłuchać jego wersji. Niech się otworzy. Jeśli rozmowy o zagrożeniu i ustalenie zasad kontroli  z wyłączeniem potencjalnych znajomych nie pomoże, zgłoście się do poradni leczenia uzależnień.

Badania przeprowadzone przez psychologów mogą stwierdzić, czy dziecko jest już w nałogu, czy to dopiero początek przygody z narkotykami, wtedy lekarze ustalą metody leczenia i terapie, które pomogą dziecku wrócić do normalnego życia i zmienić sposób myślenia o narkotykach.

www.fit.pl
 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl