Chipsy, paluszki, słone przekąski – dlaczego wciąż sięgamy po więcej i więcej? Okazuje się, że fast foody, tłuste potrawy i słone przekąski powodują produkcję substancji zwanych endokannabinoidami  
fit.pl
2015-08-05 00:00
Udostępnij
Tłuste potrawy są jak narkotyk
przekaski2Substancje te działają na nasz mózg niczym narkotyk. Endokannabinoidy to związki podobne do substancji psychoaktywnych zawartych w marihuanie. Na samą myśl o przekąskach nasze ślinianki zaczynają pracować, a wówczas nasze jelita wytwarzają endokannabinoidy. Dlatego zaczynamy odczuwać potrzebę ciągłego jedzenia i mamy większą ochotę na tłuste pożywienie. Do niedawna skłonność do przejadania się uważano za przejaw braku dyscypliny. Jednak badania amerykańskich naukowców dowodzą, że niezdrowe jedzenie działa na mózg podobnie jak twarde narkotyki.

Naukowcy z University of California w Irvine, którzy przeprowadzili badanie, uważają, że taka reakcja jest dodowem na znaczącą rolę jelit w regulacji metabolizmu i przyswajaniu tłuszczów.

Podczas testów naukowcy największe stężenie endokannabinoidów odnotowali w układzie pokarmowym. Substancje produkowane przez jelita zwiększają produkcję soków trawiennych, tym samym powodując zwiększenie uczucia głodu.

Tłuste potrawy i słone przekąski są ogólnodostępne, co powoduje, że coraz większa ilość osób cierpi na nadwagę, cukrzycę czy nowotwory przewodu pokarmowego.

Odkrycie mechanizmu działania układu pokarmowego może być pomocne w zahamowaniu naszego apatyty na tłuste potrawy. 

www.fit.pl