Ciąża a płodność dziecka płci męskiej

Naukowcy dowiedli, że tryb życia mamy podczas ciąży ma wpływ na płodność jej syna w życiu dorosłym. Okazało się, że najistotniejszy dla tego czynnika jest pierwszy cykl ciąży  
fit.pl
2010-06-14 00:00
Udostępnij
Ciąża a płodność dziecka płci męskiej
brzuszekNaukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu ustalili, że dziecko w łonie matki narażone w pierwszych tygodniach ciąży na styczność z niewłaściwymi warunkami otoczenia może mieć w przyszłości problemy z płodnością.

Papierosy, pestycydy, zanieczyszczenia powietrza, stanowią największe zagrożenie dla dziecka w pierwszym trymestrze ciąży, a ich skutki prowadzą do nieodwracalnych zmian.

Niezdrowy tryb życia u kobiet w ciąży, oprócz wielu znanych już wcześniej negatywnych oddziaływań, może być także odpowiedzialny za problemy w staraniu się o potomstwo przez jej syna. Każda mama powinna zatem zastanowić się nad tym, czy warto narażać dziecko na kontakt z dymem papierosowym.


Badacze przeprowadzili analizy, według których zależność pomiędzy paleniem papierosów przez kobietę w ciąży a mniejszą liczbą plemników u dziecka w fazie życia prenatalnego jest ogromna. W przypadku palących kobiet ilość plemników u ich synów była mniejsza nawet aż o 40% w porównaniu z dziećmi kobiet niepalących. Jest to tym bardziej wysoki procent, gdyż u dorosłego mężczyzny palenie przyczynia się do spadku ilości plemników w nasieniu o 10%.
 

www.fit.pl